Виставка „Врятовано для України” була відкрита до 20-ої річниці Незалежності України. Нині вона переоформлена і доповнена новими експонатами. На ній представлені предмети, які намагались вивезти за кордон, або фігурували у судових справах. Наразі вони передані музеям, аби їх відвідувачі могли побачити ці історико-культурні цінності. Виставка є результатом тісної співпраці прикордонної, митної служби та СБУ.

На виставці експонується лише невелика, зате найрепрезентативніша частина нових надходжень за період від 1992 року, які поповнили Музейний фонд Волинського краєзнавчого музею, а відтак усієї України.

Творча співпраця Волинського краєзнавчого музею і Управління Служби безпеки України у Волинській області, що почалася 1992 року передачею до музею матеріалів про художника Ніла Хасевича, які започаткували його творчий фонд, успішно продовжується. За ці майже 20 років неодноразово відбувалися акції передачі історико-культурних цінностей на державне збереження до Волинського краєзнавчого музею.

Загальна кількість історико-культурних цінностей, переданих Управлінням Служби безпеки України у Волинській області, Волинською митницею становить близько 10 тисяч одиниць. Найбільша чисельно кількість радянських урядових нагород – до 2-х тисяч. Кілька сотень ікон, які поповнили збірку Музею волинської ікони, в основному презентують російську школу іконопису. Серед предметів релігійного культу, що надійшли у фонди музею в останні роки – натільні і наперсні срібні хрести, напрестольні хрести з перегородчастими емалями, скла́дні, ікони на металі, більше десяти ікон у срібних окладах.

Понад тисячу одиниць становлять нумізматичні пам'ятки, серед них –колекція з 933-х срібних монет Королівства Польського початку XVII ст., понад півсотні срібних монет Золотоординських ханів початку XIV ст., кілька десятків мідних монет Боспорського царства – усі вони автентичні; серед муляжів (підробок) – колекція російських монет XV ст., які мали назву „пуло”.

Передано кілька сотень археологічних знахідок, серед яких є й унікальні: 8 букраній (голова бика, уособлення Зевса) і 2 лабріси (мініатюрні зображення двобічних сокирок), золоті намистини і бляшки (нашивки для одягу), фібули, пряжки, намисто, – усі вони територіально відносяться до древньої Ольвії.

Значну групу переданих предметів становлять речі декоративно-ужиткові: срібні портсигари, срібні столові прибори, металевий і срібний посуд, самовари, різноманітні за формами і місткістю, кишенькові годинники західноєвропейського виробництва від кінця XIX століття у срібних і металевих орнаментованих корпусах, жіночі прикраси і аксесуари. З плином часу предмети декоративно-ужиткового мистецтва часто набувають іншого значення – стають предметами декоративно-прикладного мистецтва. Такими є срібні театральні дамські сумочки, декоративні великодні сувеніри у вигляді і формі яєць, – гравійовані, срібні з позолотою всередині; підсвічники з порцеляни, фігурки керамічні і порцелянові, орнаментовані жанровими сценками пивні кухлі.

Надзвичайно цікавим є альбом з марками від середини XIX ст. до 1928 року. Серед них – перші марки Сполучених Штатів Америки від середини XIX ст., провінцій Канади, пошти роду Таксіс, Папської держави 1852 року, англійських колоній, Болгарії під владою Османської імперії, німецьких земель.

Серед переданих книг на увагу заслуговує Трефологіон 1757 року, що вийшов у друкарні Почаївської Лаври (до речі, стародрук такого типу наразі єдиний у фондах музею), одинадцять томів Енциклопедичного Словника Мейєра 1903-1909 рр., виданого у Лейпцігу та Відні.

У кінці 2010 – на початку 2011 року черговий транш поповнив фонди музею більше як на півтори тисячі предметів, загальна вартість яких становить близько 200000 гривень. Серед цих останніх надходжень предмети холодної і вогнепальної зброї, які нечасто поповнюють музейні збірки: фальконета, маленька гармата вагою до двох кілограмів, яка застосовувалась для захисту фортець і у XVIII столітті уже не використовувалась, бо її витіснили більш сучасні види озброєння; італійський меч чінкведеа XVII ст., пернач (буздихан, шестопер) – холодна зброя і ознака влади, який має дуже цікаву символіку – зображення дельфінів і тризуба – знака Нептуна; рицарський меч або „меч правосуддя”.

 

Передані предмети сформували експозицію виставки, яка репрезентує врятовані для України цінності: ікони, предмети культової металопластики, речі декоративно-ужиткового мистецтва, холодну та вогнепальну зброю, книги. Усі вони були затримані при спробі незаконного переміщення їх через державний кордон України, а відтак поповнили Музейний фонд України.

Головною ідеєю виставки є ознайомлення широкого загалу волинян та гостей краю із успішною діяльністю органів СБУ у Волинській області, Ягодинської митниці по зупиненню вивезення культурних цінностей з України, високим професіоналізмом та майстерністю працівників СБУ, митниць та прикордонників Волині, постійною турботою про поповнення головної державної скарбниці культурних цінностей у Волинській області – фондів Волинського краєзнавчого музею.