08:31, 4 грудня 2016 р.
Науковці дослідили, чому люди прокидаються у поганому настрої
Як з'ясувалося, на це впливає навіть поза, e якій ти спиш. Під час експерименту з волонтерами вчені з університетської клініки Уппсали (Фінляндія) зауважили декілька характерних моментів, пише газета "Експрес".
Наприклад, піддослідні, які звикли спати на лівому боці, вранці почувалися бадьорішими, ніж тоді, коли провели ніч, лежачи на спині. Особи ж, які спали "обличчям у подушку", впродовж першої половини дня почувалися пригніченими. Сон на правому боці був неміцним, і вранці волонтери скаржилися на млявість... Цікаво, що на психологічне самопочуття впливало навіть те, на якому боці ліжка спали волонтери. Які ще фактори впливають на якість нашого сну? Чому так часто й начебто без вагомої причини ми піднімаємося з "лівої ноги"? -- Те, у якій позі й у якому ліжку спить людина, справді може впливати на її настрій? - Період сну, коли організм людини не лише відпочиває, а й перезавантажується, повинен бути насамперед комфортним, - сказав Олександр Бузунов, директор київського Центру медицини сну. - Мова не лише про позу. У кімнаті має буте свіже повітря. Зручними мають бути саме лiжко та постiль. Скажiмо, матрац повинен бути в мiру жорстким.
На м'якому ви "провалюватиметеся", вiд чого страждатиме хребет, а вiд нерiвномiрної ваги тiла перетискатимуться судини. Щодо поз, то найздоровiшою вважається положення "на спинi". Але не факт, що всім зручно спати саме так. Наприклад, людям із зайвою вагою ця поза не пiдходить -- вiд сильного навантаження страждатимуть органи, що розташованi в спинальнiй площинi (наприклад, нирки). Багатьом добре спиться на лівому боці. Проте людям із серцевими проблемами не варто цього робити. При спаннi на животi через перетискання судин можуть страждати органи черевної порожнини.
- Ми ж не завжди просинаємо в тій позі, в якій засинали. Мабуть, організм сам регулює, щоб нічого не перетискалося? - Справді, пiд час сну людина може декiлька разiв змiнювати позу. Таким чином організм запобiгає можливим перетисканням судин, занiмiнню кiнцiвок, змiнює навантаження на внутрiшнi органи. Наш сон є циклiчним. Кожен цикл триває 80 - 110 хвилин. За нiч вiдбувається декiлька таких циклiв. А мiж ними ми несвiдомо змiнюємо й позу. Проте часом спимо так міцно, що не встигаємо цього зробити вчасно. - Не секрет, що під час сну на спині люди часто хроплять. Це також впливає на сон? - Це найчастіше трапляється з огрядними людьми. І пов'язано з високим розташуванням дiафрагми i, вiдповiдно, зменшенням об'єму грудної клiтки, - розповів Юрій Погорецький, президент Української асоціації медицини сну.
Хропiння - проблема й людей iз хронiчними захворюваннями горла та носу (або ж викривленням носової перегородки), щитоподібдної залози. Негативно дiє на дихальну систему, розслабляючи мускулатуру гортанi, й алкоголь... Хропiння - один з основних проявiв синдрому обструктивного апное сну. Це пов'язано зі специфікою тонусу м'язів глотки багатьох людей: коли її стінки спадаються, дихання зупиняється, людина вимушено просинається, робить глибокий вдих і - видає жахливий звук. Наслiдок хропiння - не лише поганий настрій, а й постiйне вiдчуття розбитостi, головнi болi, втома. Якщо такий стан є регулярним, розвиваються хронічні патології: гіпертонія, діабет тощо. А ще люди, що постійно недосипають, є чутливішими до сезонних вірусів, загалом до інфекційних недуг. Тож треба берегти свій сон.
Ірина КОНТОРСЬКИХ, Марина МОРОЗ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:15
11 грудня
20:23
9 грудня
15:24
9 грудня
15:00
9 грудня
23:44
6 грудня
ТОП новини
live comments feed...