• Головна
  • Місце, де живуть душі військових
Лучани
08:30, 6 грудня 2016 р.

Місце, де живуть душі військових

Лучани

Працівники Національного військово-історичного музею неодноразово їздили на Схід шукати тіла загиблих військових, а також впорядковували захоронення часів І і ІІ Світових війн на Волині. Серед них – і лучанин Ігор Пасюк.

Пошукові роботи на території ДНР – справа ризикова. «Раніше вдавалося туди потрапити, тепер – уже ні. Нас не пускають, мають досьє на кожного. Їхня розвідка добре працює», - розповів він. І щоб не давати нової поживи для ворожих спецслужб, обмежив наше спілкування на цю тему. Встиг лише повідомити, що це працівники Національного музею знайшли тіло загиблого під Іловайськом у 2014 році командира 51 ОМБР Павла Пивоваренка.

Коли говорив про це, в його очах з’явилися сльози. «Бо Пивоваренка обізвали зрадником і після цього розформували всю нашу бригаду. Це дуже трагічно...»

Місце, де живуть душі військових, фото-1

Ігор Пасюк – історик і краєзнавець, для якого його фах став невід’ємною частиною життя. Шукати військових, які загинули не лише в АТО, а й під час попередніх воєн, що відбувалися на території Волині, - головна справа ВОГО «Сумління», головою правління якої він є. З його ініціативи у Ковельському районі перезахоронили тіла понад 200 військовослужбовців, які загинула в часи ІІ Світової війни.

Пан Ігор – хранитель історії й пам’яті. Але про свої здобутки і захоплення скромно мовчить. Похвалився лише книгами, які пише на військово-історичну тему, а також про торгово-грошовий обіг на Волині. Їх у нього вже 9, працює над 10-ою.

Місце, де живуть душі військових, фото-2
Місце, де живуть душі військових, фото-3

 

А ще зізнався, що цікавиться нумізматикою. Навіть знайшов монету Петра І, яка вже пережила майже три століття.

Місце, де живуть душі військових, фото-4
Місце, де живуть душі військових, фото-5

Із 2011 року Ігор Пасюк завідує Волинським регіональним музеєм українського війська та військової техніки. Це той на вул. На Таборищі у Луцьку, що його чи не найбільше люблять діти.

І про нього пан Ігор розповідає з особливою гордістю. Каже, що волинський – найбільший в Україні серед військових музеїв. У ньому буває до 20 тисяч відвідувачів на рік. Приїжджають не лише з інших міст, а й країн. Уже точно були з ПАР, Ямайки, США, Канади, ОАЕ і, звичайно, з Європи.

Місце, де живуть душі військових, фото-6

Експозиції музею щоразу оновлюються. Особливо вражають стенди зі світлинами волинян, які загинули в АТО.  Тут про них пам’ятають і пам’ять цю бережуть.

Місце, де живуть душі військових, фото-7
Місце, де живуть душі військових, фото-8

А поруч - військове спорядження з Донецького аеропорту, одяг, каски, зброя, обгорілі іконки й мобільні телефони... В одному навіть знайшли сім-картку.

Місце, де живуть душі військових, фото-9
Місце, де живуть душі військових, фото-10
Місце, де живуть душі військових, фото-11
Місце, де живуть душі військових, фото-12

Безумовно дітям тут цікаво. Їм можуть не тільки розповісти про військову техніку, а й навчити збирати і розбирати зброю.

З нагоди ж 25-ї річниці Збройних сил України, яку відзначаємо сьогодні, 6 грудня, у музеї – День відкритих дверей для учнів та студентів.

Місце, де живуть душі військових, фото-13
Місце, де живуть душі військових, фото-14

Волинський музей військової техніки працює щодня з 9.00 до 17.00. Якось мені довелося почути з вуст маленької лучанки, яка приїхала сюди на екскурсію, про те, що тут живуть душі військових.

Місце, де живуть душі військових, фото-15

Ігор Пасюк закінчив аспірантуру, міг би й захистити кандидатську. Але каже, що надто дорого це тепер. Тому він займається дослідницькою і краєзнавчою роботою, пише книги. З його ініціативи було встановлено пам’ятні знаки загиблим військовим у різних містах Волині, а також в’язням нацистського табору «Шталаг-365».

Текст і фото Ірини Кунинець

При передруці матеріалу є обов’язковим посилання на « 0332.ua. Сайт міста Луцька».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...