• Головна
  • Обама почав дипломатичну війну з Росією. Розгрібати її доведеться Трампу
19:46, 31 грудня 2016 р.

Обама почав дипломатичну війну з Росією. Розгрібати її доведеться Трампу

Висилка 35 російських дипломатів та нові санкції стали викликом для нового президента США та його намірів помиритися з Кремлем

Барак Обама влаштував ще один прощальний подарунок світу та вислав зі США 35 російських дипломатів та запровадив нові санкції проти російських розвідувальних відомств. Фактично, він оголосив Росії дипломатичну війну, розбиратися з якою доведеться Трампу. Це стане моментом істини для обраного президента - чи буде він потурати Путіну, чи обере шлях жорсткого протистояння з Кремлем.

Обама зараз перебуває у відпустці на Гаваях. Йому залишилося керувати країною три тижні й теоретично міг би вже нічого не робити. Але виявилося, що намагання росіян вплинути на вибори в США, Франції, Німеччині та інших країнах йому таки муляє.

За словами Обами нові каральні заходи стали відповіддю на переслідування американських дипломатів. Йдеться про публікацію особистих даних співробітників посольства США в Росії, переслідування їх правоохоронними органами, вимушене закриття десятків "американських куточків" у Москві та Санкт-Петербурзі та інше.

Друга причина - втручання російських хакерів у президентські вибори. Мова про гучний скандал зі зламом службової пошти передвиборчого штабу демократів. На Wikileaks 22 липня було викладено близько 19 000 електронних листів та 8 000 вкладень до них.

З їхнього змісту випливало, що в штабі обговорювали, як зірвати передвиборчу кампанію головному конкуренту Клінтон, популярному серед молодих виборців-демократів Берні Сандерсу. Були в листуванні й інші брудні речі: обговорення майбутніх посад, списки донорів, включно з переказаними сумами та особистими даними.

Були й інші "зливи" листування. Наприклад, зламали пошту керівника передвиборчої кампанії Клінтон Джона Подести. Американські розвідувальні відомства дійшли спільного висновку, що хакерські атаки були влаштовані для того, щоб вплинути на виборчий процес на користь Трампа.

Обама відреагував так пізно, бо побоювався російської помсти у розпал виборчої кампанії, пише The New York Times. Частина його помічників вважали це помилкою.

Подробиці про введені санкції

Отже Держдепартамент США оголосив персонами нон ґрата 35 російських дипломатів - співробітників посольства у Вашингтоні та консульства в Сан-Франциско. Їм дали 72 години на те, щоб спакувати речі. Тобто вже опівдні в неділю їх не повинно бути в США. Обама у своїй заяві назвав їх "оперативниками розвідки", що недвозначно пояснює причини його рішення.

Прізвища тих, кого висилають, не опубліковані. Як пише Reuters з посиланням на своє джерело, посол Росії Сергій Кисляк лишається у країні.

До речі, оголошена кількість висланих - це багато, але не рекорд. У 2001 році Джордж Буш за намагання запустити шпигунів у ФБР вислав 51 російського дипломата. У 1986 році Рональд Рейган вислав 55 радянських дипломатів.

У списку дипломатів та їхніх дружин, який був опублікований, а потім видалений з офіційного сайту посольства РФ у Вашингтоні, було 225 прізвищ.

Окрім того, російським дипломатам відмовлено у доступі до двох об'єктів, які використовувались для розвідувальної активності. Газета Wall Street Journalназиває це двома люксовими "дачами". Одна розташована на східному узбережжі штату Меріленд, друга - на Лонг-Айленді (штат Нью-Йорк).

санкції дача США Росія посольство

"Дача" посольства РФ у Мериленді, яка потрапила під санкції. Фото: Gary Landsman, NYTimes

"У кращі дні посол Кисляк (посол РФ у США Сергій Кисляк. - Авт.) обладнав цю "дачу" для водних лиж для двох моїх синів. Він завжди був гостинним хазяїном та мав чудового човна!" - написав у своєму Twitter екс-посол США у РФ Майкл Макфол.

Санкції застосовані до шести громадян Росії. Це керівник ГРУ Ігор Коробов та троє його заступників: Ігорь Костюков, Володимир Алексєєв, Сергій Гізунов. Ще двоє - хакери Олексій Білан (нік "Абырвалг") та Євген Богачев (нік Монстр), яких уже кілька років розшукує ФБР.

Зрозуміло, що включення цих осіб до санкційного списку новить символічний характер. Як зауважує The New York Times, співробітники ГРУ рідко їздять у США чи тримають там свої рахунки.

Також у санкційний список включені п'ять організацій. Це ФСБ, ГРУ, зеленоградська Автономна некомерційна організація "Профессиональное объединение конструкторов систем информатики", петербурзьке ТОВ "Специальный технологический центр" та компанія "ЦОР секьюрити".

З Росії вже пролунала ціла низка грізних обурених заяв. Офіційний представник МЗС Марія Захарова анонсувала: "завтра будуть офіційні заяви, контрзаходи та багато всього".

Проте робити різкі рухи Путіну зараз невигідно. Адже тепер США, де вже майже прийшов до влади Трамп, нібито союзник. А бити союзника якось не випадає.

З іншого боку треба ж щось робити, бо "народ не зрозуміє". Скоріш за все, Кремлю доведеться обмежитись символічними заходами - грізними ззовні та малозначущими по суті.

Інша справа, що введені США заходи можуть довго не протриматись. Існує велика ймовірність, що Трамп їх скасує. І це можуть бути найкоротші в історії санкції.

Екс-посол США у Росії Майкл Макфол у відповідь на один із таких закидів написав, що одразу скасувати санкції Трампу не вдасться. "Йому знадобиться пояснити, чому він так мало дбає про кібербезпеку", - написав дипломат.

Сам Трамп поки що заявив, що "нашій країні треба рухатись далі до більших та кращих речей". Проте, він збирається наступного тижня зустрітися з лідерами розвідувальних відомств щоб його ознайомили з фактами по ситуації.

Новий рік Путіну зіпсували остаточно. Це вже третя неприємність за останні сім днів: вбито посла в Туреччині, у Чорне море впав літак з хором Александрова. А тепер ще й 35 дипломатів-розвідників святкуватимуть не за океаном, а в рідних суворих пенатах. Отакий фінальний акорд зіграв російському президенту його американський колега.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#обама #трамп #санкції
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...