• Головна
  • Хто щедрує і коли можна посівати?
22:46, 13 січня 2017 р.

Хто щедрує і коли можна посівати?

У перший день Старого Нового року, а саме 14 січня, відбувається обряди – «щедрування» і «посівання». У всіх будинках, у містах і селах, ще до світанку, чутні «сію, сію, посіваю, з новим роком вітаю! ..»

Вважається, що ці обряди дійшли до нас ще з дохристиянських часів. Ми знаємо, що наші пращури новий рік зустрічали не взимку, а, що цілком природно для хліборобів, весною, і обряд посівання на ту годину був, як не можна, доречний. Цей обряд був пов’язаний з надіями на добрий урожай. Ось таку передісторію має обряд посівання. Зазвичай посівали діти, в основному хлопчики, і щедріше за всіх обдаровували перший посівальників. Посівали поодинці і цілими ватагами і тоді обряд посівання перетворювався на справжній спектакль з головними героями цього свята, з Василем і Меланкою. Згідно з православним календарем день пам’яті преподобної Меланії припадав на тринадцяте січня, а наступного дня, чотирнадцятого січня, день святителя Василя Великого. Ось з цього, ніч з тринадцятого на чотирнадцяте січня, в народі називають зустріччю Василя з Меланкою.

Хто щедрує

Щедрують – дівчатка, посівають – хлопчики, але не навпаки.

Перший посівальник на Старий Новий рік приносить у дім щастя. Ним повинен бути хлопчик чи хлопець.

Коли посівати
Згідно з традицією, щедрувати починають ввечері 13 січня – і до півночі. Посівають вранці 14 січня, до полудня.

Чим посівають 14 січня
Це не обов’язково повинна бути пшениця, можна брати ячмінь, жито і навіть рис. Посівальник, за народною традицією, рекомендується перед початком цього дійства надягати на руки рукавиці. Замість рукавиць також можна використовувати тканинні мішечки.

Як відбувається посівання
Компанія добрих молодців (а посівати ходять виключно хлопчики і чоловіки) запитують дозволу на посівання. Якщо господарі погоджуються, хлопці починають посівати – розсипати по кімнаті зерно і співати або розповідати посевалкі. Зерно, яким посівають, не можна вимітати до заходу сонця.

Прийнято вважати, що перший посіваю приносить у дім щастя і благополуччя, тому посівати починали з власного житла, за що батьки обдаровували улюблене чадо грошима. Далі йшли до родичів, сусідів, односельчанам.

Зазвичай посівальників пригощають випічкою, солодощами, фруктами, іноді дають гроші.


Чому не можна посівати дівчаткам

За народним віруванням, дівчата щастя не приносять – тільки хлопці, тому дівчата не посівають.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#традиції #щедрування #посівання
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...