08:01, 24 січня 2017 р.
Нові правила влаштування на робoту в Польщі для іноземців з 1 січня 2017 року
Як стало відомо, поки що в Польщі не будуть вводити відразу всі зміни в закон щодо працевлаштування іноземців. Пояснити це можна тим, що всі поправки є досить складними і відразу можуть викликати дуже багато труднощів.
-Так, поправки щодо цього питання будуть вводити поступово. Поки що всі ці документи відправили на доопрацювання. Зміни стосовно сезонної роботи в Польщі можуть вступити в силу не раніше 1 квітня 2017 року, а істотні зміни будуть введені, скоріш за все, з 1 січня 2018 року.
У зв’язку із ажіотажем довкола цього питання у багатьох українців винакає дуже багато питань. На найбільш популярні з них ми постараємось дати вам відповідь.
Як зараз виглядає процедура працевлаштування в Польщі? Чи діятиме надалі запрошення від роботодавця на роботу до Польщі?
На даний момент працювати в Польщі мають право іноземці, які оформили робочу візу. Щоб отримати цей документ, то достатньо було мати запрошення від потенційного роботодавця. Громадяни 6 країн (Вірменія, Грузія, Україна, Білорусія, Молдова, Росія) могли короткотерміново влаштовуватись на роботу в Польщі за спрощеною процедурою (та не більше ніж на 6 місяців). Роботодавець мав лише зареєструвати свій намір взяти на роботу іноземця у повітовому управлінні праці та надати працівнику запрошення на роботу в Польщу. Згідно нових поправок до закону про працевлаштування, запрошення від роботодавця з 1 січня 2017 року не діятиме (не буде підставою для офіційного працевлаштування в Польщі) і не видаватиметься.
Чому відмінили запрошення на роботу в Польщу?
Вся справа в тому, що польські роботодавці реєстрували досить велику кількість запрошень на роботу, а насправді працювало офіційно людей набагато менше. Отже, знайшли спосіб обійти закон. Самі польські роботодавці почали продавати запрошення на роботу в Польщі іноземцям, яким просто потрібна була віза, не збираючись їх працевлаштовувати.
Як зміниться процедура отримання дозволу на роботу в Польщі?
Згідно з новим законом всі іноземці, які будуть їхати на роботу до Польщі, повинні отримати дозвіл на роботу. Буде введено 2 типи таких дозволів: дозвіл на сезонну роботу в Польщі (дає право працювати на території Польщі протягом 8 місяців) та дозвіл на короткотермінову роботу в Польщі (дає право працювати на території Польщі протягом 6 місяців). Такий дозвіл буде надаватися після звернення роботодавця і перевірки усіх наданих даних про фірму і працівника, та інших нюансів. А сама процедура отримання дозволу на прийом на роботу стане набагато складніша, вимагатиме більше часу та зусиль, і коштів.
Хто може їхати на сезонну роботу до Польщі?
На сезонну роботу до Польщі зможуть їхати усі бажаючі. А не так, як є на даний час, коли ще діє система освядчень, і виробляти робочу візу до Польщі та працювати на сезонних роботах в Польщі можуть тільки громадяни шести країн: Вірменії, Грузії, України, Білорусії, Молдови та Росії. Так як кількість працівників, необхідних для виконання сезонних робіт в Польщі, різко зростає у певні пори року (здебільшого весна-літо), то полякам і надалі буде дозволено брати на роботу іноземців, проте тільки в тому випадку, якщо в наслідок моніторингу стану зайнятості буде доведено, що жоден поляк на таку посаду не претендує чи не погоджується. У разі отримання дозволу, працювати в Польщі іноземці зможуть протягом 8 місяців на рік у трьох чітко окреслених сферах – садівництво, сільське господарство та туризм. Таке обмеження допоможе звузити діапазон використання дозволів на сезонну роботу.
Які роботи вважатимуться короткотерміновими, і хто зможе їх виконувати?
Усі види робіт, які не підпадають під категорію сезонних, будуть вважатися короткотерміновими. Дозвіл на такий вид роботи можна отримати на 6 місяців. Працювати за такими дозволами можна буде у фізичних і юридичних осіб.
Запрошення на роботу (дозвіл на працю) від воєводи: що воно дає?
Якщо ви отримаєте такий документ, то ви матимете право працювати в Польщі легально строком до 3 років. Більше прав буде хіба у власників карти побуту.
Як виглядатиме процедура видання дозволів на роботу в Польщі?
Відтепер, перед тим як запросити іноземця на роботу, потрібно буде протестувати польський ринок праці та визначити, чи не претендує на цю посаду громадянин Польщі. Якщо всі умови отримання дозволу будуть виконані, подання буде внесено до реєстру, доступ до якого матимуть також консули. Електронна реєстрація заяв на отримання дозволів на роботу для іноземців дозволить консулам при видач віз до Польщі без посередників оцінювати ситуацію та перевіряти те чи інше подання.
Які правила працевлаштування в Польщі і надання дозволів на роботу в Польщі будуть змінені?
Вам можуть відмовити в праві отримання дозволу на роботу в Польщі, якщо ваш роботодавець реально не збирається вас працевлаштовувати, або є підозра, що працівник бажає використати дозвіл в інших цілях, аніж праця на вказаного роботодавця. Планується запровадити також оплату за реєстрацію заяви про отримання дозволу на працевлаштування іноземця. Коштуватиме це польському роботодавцю 30 злотих. Крім того, планується прирівняти заробітні плати поляків та іноземців за виконання аналогічної роботи. Договір також укладатиметья відтепер письмово, і перед підписанням роботодавець має надати працівнику копію цього договору на зрозумілій йому мові.
Які нові права та обов’язки отримає іноземець (українець) в зв’язку з новими правилами працевлаштування в Польщі з жовтня 2016 року?
Відтепер іноземець матиме право хоча б один раз продовжити термін дії дозволу на сезонну роботу в Польщі і один раз змінити роботодавця не полишаючи Польщі, якщо це буде в межах дозволеного періоду (8 місяців). Якщо іноземець повторно захоче поїхати на сезонну роботу в Польщу до роботодавця, в якого вже працював, хоча б один раз в період останніх п’яти років, то цей роботодавець знову реєструє договір, але на його підставі іноземець (українець) зможе подавати документи на робочу візу в Польщі протягом року, коли це відбуватиметься, і двох наступних. І в такому випадку старості вже не потрібно надавати дані з ринку праці, які би підтверджували нестачу польських працівників для виконання пропонованої іноземцю роботи. Нові зміни передбачають доведення іноземцем того факту, що йому є де проживати на території Польщі. Це може бути договір з роботодавцем стосовно забезпечення житлом, договір оренди, або заява про намір знімати житло і наявність достатньої суми коштів для цього.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
22:22
29 листопада
14:23
29 листопада
5 освітніх проєктів від ЄС: можливості для молоді та дорослих у воєнний час
Партнерський матеріал
11:00
29 листопада
10:28
29 листопада
20:53
27 листопада
live comments feed...