![](https://s.0332.ua/section/logo/upload/pers/35/logo.png?20240727)
Лучани
21:00, 26 січня 2017 р.
Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під міськвідділом міліції»
Лучани
Лучанин Сергій Рижков до 16 років прожив у Росії. Він народився у м. Клін Московської області. Потім сім’я переїхала на Північ. І так склалося, що усе його шкільне життя минуло в російськомовному середовищі. Але родинні корені по маминій лінії вели до Луцька. Сюди Сергій і переїхав у юнацькі роки. Згодом він зустрів львів’янку, закохався й одружився. І тепер каже, що саме завдяки їй відбувалося його формування як українця.
До часів Майдану Сергія Рижкова у нашому місті знали більше як підприємця. Заробляти сам на себе він почав з 18 років. Спершу продавав касети, потім зацікавився збутом курятини. Зараз має дві їдальні й кілька крамниць.
![Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під ..., фото-1 Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під міськвідділом міліції», фото-1](/dist-assets/images/cap.jpg)
Революція Гідності докорінно змінила життєвий вектор чоловіка. «Влада Януковича намагалася влаштувати тут європейський Радянський Союз. Майдан не дозволив це зробити.
Я пішов, бо хотів, щоб люди багатше жили. Взагалі до того думав, що влада – поважна структура, потужна, сильна і дуже небезпечна. Але перша моя справжня зустріч із нею відбулася під стінами Луцького міськвідділу міліції.»
![Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під ..., фото-2 Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під міськвідділом міліції», фото-2](/dist-assets/images/cap.jpg)
«Вночі, коли був розстріл хлопців, стало зрозуміло, що лишатися вдома не можна. Дружина склала мої речі зі словами: «Треба йти.» Я приїхав у центр. Тут стояли Андрій Козюра та Ігор Гузь. У них був мікрофон і вони говорили людям, що треба розходитися, що партія все вирішить, що приймуть рішення і завтра розкажуть, що робити. Люди не дуже вірили. Я попросив у них мікрофон, а вони сказали: «Купите собі свій і буде у вас мікрофон.»
Потім я зустрів знайомих. Тієї ночі луцький Майдан пішов під міськвідділ міліції. Там було багато радикально налаштованих хлопців. За моєю спиною стояли люди з ножами. Я це бачив. «Самооборона» прийняла рішення стати ланцюгом між ними і міліцією. І так сталося, що я опинився в тому ланцюгу - одразу напроти центрального входу у відділок. Мене покликав генерал Поліщук. І задав запитання, яке змінило все моє розуміння влади: «А що нам робити?» Генерал міліції. Його все життя вчили карати, виправляти ситуацію, розганяти нас і т.д. Він мав би бути обізнаним у цьому, а він у мене запитував. Це ще раз показало, що у нас міліція непрофесійна. Не може бути непередбачуваних ситуацій для професіоналів. Я думав, що влада виховує народ, що вона знає, як правильно зробити. Думав, що люди в держкріслах знають, що роблять. Після цього ж задумався: чи є у нас взагалі влада? І ще зрозумів, що влада сама нічого не вирішує, що від моїх дій, від дій людей залежить більше.
Я сказав Поліщуку, щоб міліціонери зайшли всередину, щоб склали зброю, а ми б зробили їм «коридор» для виходу з міськвідділу. Бо хлопці, які вже були на Майдані в Києві і бачили кров, були радикально налаштовані. Тоді могло статися будь-що.»
У Сергія Рижкова була ще одна зустріч із генералом Поліщуком – коли матері заблокували у Маневицькому районі дорогу і не хотіли пускати своїх синів на війну. «Поліщук стояв у лісі і тихо розмовляв по телефону, а я просив мам розблокувати дорогу.»
![Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під ..., фото-3 Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під міськвідділом міліції», фото-3](/dist-assets/images/cap.jpg)
Любити Україну Сергія Рижкова навчила, як це не дивно, Грузія. Він побував там за два роки до Майдану і перейнявся гордістю, з якою тамтешні люди кажуть: «Я - грузин». Вони всі знають свою історію. І люблять свою країну. Тоді в Грузії саме відбувалися реформи. Лучанин повернувся з надією, що й в Україні можливі зміни на краще.
![Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під ..., фото-4 Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під міськвідділом міліції», фото-4](/dist-assets/images/cap.jpg)
Він і дотепер вірить у це. Тому й не боїться вголос висловлювати власну позицію. «Для мене війна не тільки на сході, а й тут. Бо й тут можуть убити.»
На Сергія Рижкова вже нападали і били. Чи з політичних, чи з якихось інших мотивів – не береться говорити. Каже, що вороги у нього є, але він їх не знає. «Спочатку став обережніший, задумався над тим, щоб купити зброю. Зараз уже цього не боюся. Бо ж били через те, що дуже боялися.»
На схід він також їздив - як волонтер. Кілька разів просився в «Айдар», але Ігор Лапін його відмовляв. «Я й досі не знаю, чому. Треба буде в нього запитати.» Загалом же лучанин не приховує: та війна - не для нього. Він не з тих, хто любить воювати зі зброєю в руках.
![Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під ..., фото-5 Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під міськвідділом міліції», фото-5](/dist-assets/images/cap.jpg)
Майдан багато що змінив у його житті. Раніше Сергій особливо не займався громадською діяльністю. Тому спочатку навіть у «Самообороні» до нього поставилися з недовірою. Але саме завдяки своїм організаторським здібностям, набутим у бізнесі, він зумів координувати певну роботу, допомагав, чим міг. Декотрих загиблих волинян зі сходу привозили його автомобілями, обладнаними холодильними камерами.
«Я працюю за принципом «десятини». Тільки віддаю не на церкву, а на громадську діяльність.»
І це не тільки участь у громадському формуванні, а й розвиток культурно-просвітницького проекту – креативного простору «Озерний вітер». «Ми там усе своїми руками робили, а тепер проект живе. Щоб оплатити комуналку, продаємо чаї. Туди приходить багато дітей із Кічкарівки. І наша ціль – щоб побільше їх із того району охопити. У нас є батьки, які самі зголосилися вчити дітей.»
В «Озерному вітрі» відбуваються театральні постановки. А театр і кіно – це те, що Сергій Рижков дуже любить. Навіть сам уже не раз побував в акторській ролі.
![Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під ..., фото-6 Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під міськвідділом міліції», фото-6](/dist-assets/images/cap.jpg)
![Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під ..., фото-7 Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під міськвідділом міліції», фото-7](/dist-assets/images/cap.jpg)
«Вірю в силу театру. Бо він ненав’язливо робить із тебе людину. Він дуже змінює. Тому і підтримую наш місцевий «ГаРмИдЕр». Театр повинен розмовляти з людьми, робити так, щоб їм було соромно.»
Окрім всього, Сергій Рижков виховує чотирьох дітей. Старшому синові вже 17 років. Він також допомагає в «Самообороні» і, на велике переконання батька, це його і зробило українцем.
![Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під ..., фото-8 Сергій Рижков: «Перша моя зустріч із владою відбулася під міськвідділом міліції», фото-8](/dist-assets/images/cap.jpg)
Розвивати бізнес – одна з мрій Сергія Рижкова. «Коли довкола Луцька буде багато підприємств, відбуватиметься рух, будуть робочі місця. В Білорусі бізнес захищають на рівні влади. А наші чиновники вважають, що люди мають до них ходити, а не навпаки.» Він каже, що не боїться системи, не боїться, коли щось не виходить. Але водночас не готовий рятувати всіх. Бо це неможливо. «Врятуєшся сам – врятуються тисячі біля тебе».
Текст Ірини Кунинець, фото взяті зі сторінки Сергія Рижкова у мережі Фейсбук, а також з інтернет-мережі.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
14:36
24 липня
20:40
22 липня
17:42
22 липня
live comments feed...