• Головна
  • Нові правила оплати за газ, або Про нові цифри у деталях
14:59, 1 квітня 2017 р.

Нові правила оплати за газ, або Про нові цифри у деталях

Українцям почали поступово деталізувати платежі за послуги газопостачання. Відтепер сам газ і його розподіл – різні речі, які оплачуватимуться окремо.

Про нововведення, які змінять вигляд цифр у платіжках громадян повідомляє сайт "24".

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийняла рішення про затвердження за новою методологією тарифів на послуги розподілу природного газу для газорозподільних підприємств, розрахованих на основі приєднаної потужності.

НКРЕКП вважає, що воно надає низку переваг для кінцевого споживача, зокрема:

- зменшення ціни на газ (товар) у результаті конкуренції на ринку постачання;
- рівномірне нарахування за послуги;
- прозорість формування платежів за газ як товар та послуг розподілу природного газу.

Ця ідея не є новою. Про відокремлення послуг газопостачання від самого газу як товару говорити почали ще у 2015 році, після прийняття закону "Про ринок природного газу" та набуття чинності постанов НКРЕ, які регулюють роботу газового ринку і дозволяють діяти новому закону. Тож нинішнє рішення — просто наступний крок на шляху приведення нашого ринку газу до європейських норм.

Що змінюється

Це "покращення" означає, що споживач тепер окремо оплачуватиме вартість самого газу і вартість його розподілу (незалежно від обсягу фактичного споживання).

Нові правила оплати за газ, або Про нові цифри у деталях, фото-1

Як роз'яснили експерти громадської організації "Публічний аудит", тариф на послуги розподілу природного газу розраховується з урахуванням загальної планової річної приєднаної потужності розподілу природного газу. Потужність ця визначена як максимально допустимий обсяг перетікання природного газу, виражений в одиницях енергії до одиниці часу, наданого замовнику відповідно до договору про надання послуг транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору) газу. Це означає, що споживачу доведеться сплачувати за розподіл газу так, нібито газ спалюється 24 години на добу в максимально можливому обсязі.

Розмір оплати залежить від наявності та потужності газового лічильника: чим потужніший лічильник, тим більшою буде платіжка. Наприклад, при користуванні лічильником G1,6, який використовується для квартир із газовими плитами, незважаючи на незначний обсяг споживання газу на плиті (4–6 кубів на місяць), абонплата рахуватиметься, виходячи з максимальної місячної пропускної потужності – 1830 кубів (максимальна потужність лічильника G1,6 – 2,5 куба на годину * 24години * 30,5 дня (365/12)).

Якщо комусь на газову плиту встановили лічильник G2,5, максимальна потужність якого 4 куби на годину, абонплата рахуватиметься, виходячи з максимальної місячної пропускної потужності в 2920 кубів.

Нові правила оплати за газ, або Про нові цифри у деталях, фото-2

Але у НКРЕ наголошують: абонплата – це не додатковий платіж, а відокремлення вартості газу як товару від вартості розподілу і постачання. Остання просто забрана із загальної вартості, а отже сам газ таким чином трохи подешевшає.

Який буде тариф

Різний у різних регіонах, в залежності від обсягу витрат і кількості споживачів. Чим більше споживачів – тим дешевше. Тарифи розраховані індивідуально для кожного газорозподільного підприємства з урахуванням рівня рентабельності (в середньому 3,1 %).

Нові правила оплати за газ, або Про нові цифри у деталях, фото-3

Як уже порахували фахівці "Публічного аудиту", найнижчий тариф встановлено для ПАТ "Тернопільміськгаз" – 0,01108 грн за м3 на годину (без ПДВ), найбільш високий для ТОВ "Газпостачсервіс" – 0,07782 грн за м3 на годину (без ПДВ).

Також високі тарифи абонплати за газ "порадують" мешканців Закарпатської, Тернопільської областей та Тисменицького району Івано-Франківської області. А найменші цифри абонплати за мережі побачать у Тернополі, Києві, Дніпрі.

Нові правила оплати за газ, або Про нові цифри у деталях, фото-4

Які цифри побачимо в платіжках

Тут все залежатиме від кількох факторів: відсутності чи наявності лічильника, регіону проживання та об'єму споживання. У "Публічному аудиті" констатують: абонплата призведе до збільшення розміру платіжок за газ, особливо для населення з низьким обсягом споживання.

Зараз населення при споживанні 5 м3 газу на місяць (газова плита) в структурі тарифу на газ оплачує його транспортування в сумі 3,65 грн (0,73 грн / м3). Після нововведення, при споживанні 5 м3 газу на місяць із лічильником G1,6 населення заплатить близько 30 грн за сам газ та від 24,3 грн до 170,90 грн у місяць за його розподіл. При споживанні 5 м3 газу на місяць, але з лічильником G2,5, населення заплатить близько 30 грн за сам газ та від 38,82 до 272,68 грн у місяць за його розподіл. Причому рівень абонплати залежить не від фактично спожитого обсягу газу, а від потужності лічильника й тарифу газорозподільного підприємства.

Найбільш відчутно це вдарить по споживачах, що використовують незначні обсяги газу, користуючись газовими плитами. Для цієї категорії абонплата буде від 1,5 до 9 разів перевищувати вартість спожитого газу.

Але є і плюси – вартість самого газу трошечки знизиться і становитиме 6 гривень за кубометр (нинішня вартість газу – 6,9 грн/м3).

Тому ті, хто використовують газ для опалення приватного помешкання, навпаки, отримають навіть менші цифри у платіжці, ніж досі. Для приватного домоволодіння з лічильником, наприклад, у Сумській області: раніше за спожиті 300 кубометрів газу платили 2065 гривень. Тепер: 300*6 = 1800+100 = 1900.

Нові правила оплати за газ, або Про нові цифри у деталях, фото-5

Абонплата і субсидії

Ще один пунктик зі знаком мінус – абонплату за газ держава не субсидіюватиме. Тобто субсидія нараховуватиметься тільки на купівлю газу як товару. Абонплату ж доведеться платити власними силами щомісяця в повному обсязі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...