21:11, 6 листопада 2017 р.
Як розшифрувати аналіз крові
Аналіз крові - найбільш поширене клінічне дослідження, з яким ми маємо справу мало не з перших днів життя. Його призначають при більшості захворювань, адже зміни в складі крові є прямим відображенням процесів, що відбуваються в людському організмі.
Чого варті ці цифри і як їх розшифрувати - у матеріалі "Еtcetera.media".
Гемоглобін
Це основний компонент еритроцитів. Його головна функція - перенесення кисню від легенів до тканин і всім органам і виведення вуглекислого газу (СО2).
Нормою вмісту гемоглобіну в крові вважаються наступні показники: 130-160 г/л для чоловіків, 120-140 г/л для жінок. Для вагітних жінок і немовлят нормою може бути і 110 г/л. Відхилення від норми на 10-20 г/л не можна вважати критичним.
Якщо гемоглобін знижений, це може свідчити про можливі анемії або крововтрати, завищений - про зневоднення, хвороби крові, іноді навіть про серцеву недостатність.
Еритроцити
Це ті ж кров'яні тільця, що містять гемоглобін. Норма для чоловіків - 3,9х1012-5,5х1012 клітин/л, для жінок - 3,9х1012-4,7х1012 клітин/л. Норми еритроцитів для дітей коливаються в залежності від віку.
Підвищення рівня еритроцитів може відбуватися, якщо ви перебуваєте в горах, на висоті. Якщо ж умови вашого перебування такі, як зазвичай, то зростання кількості еритроцитів може свідчити про захворювання бронхів, легенів, нирок, печінки, серця.
Нестачаеритроцитів свідчить про анемію, гострі крововтрати, хронічні запальніпроцеси. Іноді рівень еритроцитів знижується в останньому триместрі вагітності.
Лейкоцити
Білі кров'яні тільця, які продукуються кістковим мозком і лімфовузлами з метою захисту організму від вірусів, бактерій, токсинів і т.п.
Норма лейкоцитів у крові у дорослих чоловіків і жінок становить 4-9×109 клітин/літр. Однак слід мати на увазі, що в деяких лабораторіях норми вмісту еритроцитів розширені і складають 3,2-10,6×109 клітин/літр.
Підвищення рівня лейкоцитів може відбуватися під час сильного стресу, вагітності або фізичної напруги. Серед можливих захворювань - запалення або бактеріальна інфекція.
Якщо ж в організмі недостатньо лейкоцитів, це може бути сигналом, що його атакує вірусна інфекція. Зниження рівня лейкоцитів може бути викликано також прийомом анальгетиків або судинозвужувальних препаратів.
Тромбоцити
Клітини, від яких безпосередньо залежить згортання крові. Утворюються в кістковому мозку, матеріалом служить плазма клітин (мегакаріоцитів).
Для чоловіків нормою вважають 200-400 тисяч од./мкл, а для жінок - 180-320 тисяч од./мкл. У період менструації рівень може впасти до 75-220 тисяч од./мкл, під час вагітності - приблизно до 100-310 тисяч од./мкл.
Зниження вмісту тромбоцитів може викликати вживання алкоголю, безконтрольний прийом ліків, отруєння важкими металами, ниркова недостатність, гормональні порушення, цироз, ураження кісткового мозку, деякі види лейкозу.
Підвищення рівня тромбоцитів може свідчити про туберкульоз, лейкоз, хвороби печінки і нирок.
ШОЕ
ШОЕ - швидкість осідання еритроцитів.
Нормальна швидкість осідання еритроцитів у жінок становить 0-20 мм/год, а в більш старшому віці верхня межа піднімається до 30 мм/год. Також зростання ШОЕ відбувається під час менструації, вагітності і в післяпологовому періоді. Для чоловіків нормальне значення ШОЕ - 0-15 мм/год, у віці від 50 років і вище - 0-20 мм/год.
Причинами підвищеної ШОЕ можуть бути запальні процеси, отруєння, гострі і хронічні інфекції, інфаркт міокарда, травми і переломи, шокові та післяопераційні стани, наявність злоякісних пухлин, анемія, захворювання нирок і ін.
Знижена ШОЕ може сигналізувати про анафілактичний шок, прогресуючої атрофії м'язів. Знижують ШОЕ також голодування, вегетаріанська дієта, вагітність (1-й і 2-й триместр, а також прийом деяких стероїдних гормонів).
Глюкоза
Показники рівня глюкози в крові для чоловіків і жінок - 3,5-6,5 ммоль/літр.
Підвищення рівня глюкози може вказувати на захворювання ендокринної системи, підшлункової залози, нирок і печінки, а також на інфаркт та інсульт, цукровий діабет.
Цукор знижений при патологіях підшлункової залози, деяких ендокринних захворюваннях, передозуванні інсуліну, важких хворобах печінки, злоякісних пухлинах, вегетативних розладах, алкогольних і хімічних отруєннях.
Загальний білок
Білок і білкові фракції здійснюють роль каталізаторів і виконують імунний захист організму. Норма - 60-80 г/літр.
Підвищення загального білка в крові може свідчити про розвиток інфекційного захворювання або стану, при якому відбувається зневоднення організму (опіки, блювота, пронос і т.д.).
Зниження рівня - свідчить про патологію печінки, білкової недостатності (при неправильному харчуванні і виснаженні організму), ускладненнях цукрового діабету, хронічно вираженої анемії, захворюваннях шлунка і кишечника.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:15
11 грудня
20:23
9 грудня
live comments feed...