14:01, 22 листопада 2017 р.
Як стежити за "здоров'ям" Вашого банку
З вересня Національний банк України почав публікувати інформацію про показники діяльності банків. Це істотно спрощує завдання вибору банку для вкладів і обслуговування.
Про те, на які показники банка слід звертати увагу, щоб розуміти реальний його стан, йдеться на сайті "Facenews".
Дрібним вкладникам простіше. Якщо банк є членом Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, це забезпечує повернення гарантованої суми відшкодування - до 200 000 грн, в разі відходу фінустанови з ринку. Але такий варіант підходить далеко не всім. Адже в разі великого вкладу клієнтам банків доводиться розбивати суму і розміщувати гроші в декількох банках. Тому при вкладі вище 200 000 грн надійність банківської установи виходить на перший план. На які ж критерії спиратися при виборі банку в цьому випадку?
На сайті НБУ, в розділі "Публічна інформація в формі відкритих даних", є переадресація на фінансову звітність всіх банків. При аналізі звертайте увагу на те, щоб фінпоказники не погіршувались від місяця до місяця.
Важливі показники
Основний показник стійкості банку - ліквідність. Відповідно при виборі банку потрібно аналізувати такі дані як ліквідність, якість кредитного портфеля, капітал, рентабельність діяльності.
- В першу чергу, потрібно проаналізувати скільки грошей банк має в формі готівки, розмір суми, розміщеної на НБУ та інших банках, скільки інвестовано у високоліквідні і прибуткові інструменти, перш за все, цінні папери. Перевірте, чи немає коштів, розміщених в банках, які визнані неплатоспроможними. Проаналізуйте валютну структуру ліквідних ресурсів, зіставивши її з валютними зобов'язаннями. Оптимальний рівень високоліквідних активів - 8-10% від загальних активів. Істотне зниження цього показника може говорити про загрозу стабільної роботи банку.
- Особливу увагу слід приділити оцінці міжбанківського фінансування. Якщо банк постійно залучає ресурси на міжбанку, це свідчить про його нездатність вибудувати сталу стабільну клієнтську базу (фізичних і юридичних осіб). Відповідно, буде мати місце ризик ліквідності.
- Варто проаналізувати наявність в банку стабілізаційних кредитів НБУ, їх динаміку. Чи не прострочені вони. Слід враховувати також, що стабільність доходів, своєчасне погашення кредитного портфеля, які безпосередньо впливають на платоспроможність банку, залежать від якості кредитного портфеля. Основним показником є рівень простроченої заборгованості в портфелі банку.
Національний банк вже станом на 01.09.2017 почав публікувати розподіл кредитів, наданих фізичним та юридичним особам за класами боржника. Надалі це дозволить аналізувати динаміку. Таким чином, вкладник буде мати можливість не тільки оцінити поточний стан справ у банку, але і зрозуміти тенденції.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:15
11 грудня
20:23
9 грудня
live comments feed...