Як навчитися вести за собою людей без лідерських ілюзій

Александрос Сайкойос є професором Бірмінгської Бізнес Школи Університету міста Бірмінгем (Великобританія). Він спеціалізується на таких темах, як Лідерство і Комплексність, Нейро-лідерство, Міжнародне управління HR та управління системою оцінки результатів.

Александрос Сайкойос зміг визначити 8 ілюзій лідерства, йдется на сайті "Mind".

Ілюзія, що ви все розумієте

Перша ілюзія – це хибна думка лідерів про те, що вони завжди розуміють, що відбувається навколо них. Чи це через те, що так раніше відбувалось. Чи це пов’язано з їхньою впевненістю, що вони можуть читати між рядків. Чи ще щось. Немає значення, в чому причина, проблема у тому, що ця ілюзія присутня. Чим більше ми віримо в те, що розуміємо, що відбувається і чому, тим більше ми піддаємось впливу цієї ілюзії, і тим більші шанси неправильно трактувати, або загалом не розуміти ситуацію.

Ілюзія достатніх знань

Часто лідери думають, що їхніх знань достатньо, для того щоб приймати будь-які рішення. У більшості випадків причиною цього є технічні знання та експертний досвід. Звичайно, що вони мають велике значення, ніхто не пропонує їх ігнорувати. Але це також і пастка, оскільки через надмірну впевненість у цих знаннях, разом із нехтуванням складного середовища, в якому ми живемо, вона веде нас до невірних висновків. Лідери базують свої рішення і вчинки на технічних знаннях і досвіді, не беручи до уваги те, що іноді їх недостатньо для того, щоб приймати хороші рішення. Нам слід навчитись використовувати наші практичні судження, які згодом стають нашими вчинками, щоб усвідомити, що наших знань і досвіду може бути недостатньо.

Ілюзія важливості цифр і прорахунків

Ця ілюзія існує через феномен довгого керівного підходу, який ще досі користується популярністю. В основному лідери спілкуються і приймають рішення на основі цифр. Рішення приймаються на основі цифрових доказів, закриваючи очі на те, що далеко не всі важливі речі в нашому житті можна прорахувати. Я бачив лідерів у своєму житті, які говорили мені, що цифри завжди говорять правду і ніхто не зможе посперечатись з математикою, або, що ще гірше, зі статистикою. Звичайно, це неправда. Я не говорю, що цифри нам шкодять, але вести за собою людей, керуючись тільки такими принципами, абсолютно точно призведе до демотивації, деморалізації, зниження результативності і відтоку кадрів.

Ілюзія переваги та самостійності

Четверта ілюзія пов'язана із впевненістю, що всього можна досягнути самим, без інших людей. І найдивнішим у цій ситуації є те, що ніхто не визнає, що від цього страждає. За моїми спостереженнями, це вже змінюється на краще, але все ще присутнє в поведінці лідерів. Вони все ще діють і приймають рішення на основі власних можливостей, і переконанні, що вони самі знають, як краще. Така поведінка дає подвійний ефект. По-перше, більшість із таких людей швидко вигорають. Причина – в їхній манії все контролювати, яка не дозволяє їм звертати увагу на важливі речі, а тільки змушує їх витрачати свою енергію на велику кількість непотрібних деталей. По-друге, вони демотивують своїх підлеглих, оскільки показують їм, що вони їм не довіряють, втручаючись у кожну деталь. Таким чином вони залишаються самі.

Ілюзія отримання більше і більше інформації

Дана ілюзія полягає в тому, що лідери впевнені, що мають доступ до якіснішої інформації, ніж інші. Ми живемо у світі, де інформація всюди і в неймовірній кількості. Але не вся інформація цінна. І тут у нас дві проблеми. Перша, будучи людськими істотами, у нас немає вміння критично аналізувати велику кількість інформації раціонально і рухатись у напрямку правильного рішення. Друга полягає в тому, що чим більше ми збираємо і аналізуємо інформацію, тим більше заплутуємось і не можемо прийняти рішення. Я зустрічав лідерів, які розглядали надто багато варіантів, уникаючи прийняття рішень, і тим самим збивали з пантелику свої команди. На відміну від інших, які зосереджувались на декількох опціях, володіючи лише певною частиною інформації. Вгадайте, хто із них був успішнішим?

Ілюзія передбачень

Дуже популярна ілюзія, яка полягає у впевненості в тому, що ми можемо передбачити майбутнє на основі лише інформації з минулого. Я вже писав раніше, що в більшості випадків ми використовуємо цифри для прийняття рішень. А ці цифри – це, як правило, історична інформація про те, що вже колись відбувалось. Автоматично лідери думають, що те, що траплялось колись, обов’язково повториться знову. Це велика помилка! Це загальна помилка, яку кожен із нас повторює. І лідери тут не виняток. Лідери, будуючи людськими істотами, також люблять передбачувати. Передбачення рятують нас від страху невідомого. І нам, як правило, вельми комфортно відчувати впевненість у тому, що ми знаємо, що буде далі. Мабуть, у цьому немає нічого страшного, але чи можемо ми насправді щось передбачати? Відповідь скоріше «так», але з дуже маленькою ймовірністю. Отже, що трапляється, коли лідери впевнено, базуючись на минулому досвіді, передбачають майбутнє? Мабуть, ви вже знаєте відповідь – вони знову потрапляють у пастку.

Ілюзія контролю

Наступна ілюзія виникає тоді, коли лідери вірять у те, що у них все під контролем (проекти, департаменти, підрозділи, організації). Ця ілюзія не нова. Її природа пов’язана з людською потребою передбачати і контролювати наше навколишнє середовище, збільшуючи шанси на людське виживання. У більшості випадків лідери намагаються контролювати поведінку підлеглих, встановлюючи правила, і саме в момент встановлення нових правил виникає ілюзія контролю. Іншими словами, лідери встановлюють правила, багато правил, для того щоб привести все в порядок і встановити контроль. Вони вірять у те, що людям потрібні ці правила і що вони будуть їх дотримуватись.

Це хибне судження. Встановлення правил стає рутинним. Це трапляється не тому, що ми погані, а тому що все, чим займаються люди кожного дня, стає рутинним. Проблеми починаються тоді, коли хтось починає трактувати рутинні правила на свій розсуд. Саме тоді виникає хаос і плутанина, а безлад бере гору над порядком. Я не проти правил, принаймні у більшості випадків. Я веду до того, що лідери потрапляють у пастку ілюзії контролю тоді, коли вірять у те, що людську поведінку можна обмежити певною «коробочкою повною правил». Контроль – це ілюзія, особливо тоді, коли це стосується запровадження правил. Лідери повинні пам’ятати про це.

Ілюзія наслідування «справжніх лідерів»

Останню ілюзію я називаю «матір’ю всіх ілюзій». Лідери, як правило, багато читають і володіють достатньою кількістю інформації. Також вони намагаються слідувати прикладам поведінки їхніх «прототипів справжніх лідерів». Часто на моїх лекціях MBA я пропоную студентам назвати приклади хороших лідерів. У більшості випадків я отримую у відповідь імена відомих людей з бізнесу або політики. Тоді я запитую: «А звідки ви знаєте, що вони хороші лідери?» Після цього, як правило, тиша. Деякі відповідають, що вони просто це знають. Так. «Але звідки?» – я наполягаю. І тоді вони відповідають, що з книжок, преси, і останнім часом з соціальних мереж. Вони ніколи не зустрічали цих людей, у них ніколи не було можливості оцінити, що насправді вони зробили, вони не розуміють контексту їхньої поведінки.

Насправді немає нічого поганого в тому, щоб наслідувати когось. Проблема в тому, що у намаганні імітувати когось ми можемо не звертати увагу на інших людей і контекст кожної із ситуацій. А ще більша помилка – виправдовувати свою поведінку лише наслідуванням когось. Тоді, коли ця ілюзія захоплює нашу свідомість (я багато разів спостерігав це), люди перестають помічати власні обмеження і помилки, а також звинувачують інших людей у власних провалах. Я люблю говорити на лекціях, що нам як лідерам є набагато більше чого повчитись у людей, які не змогли чогось досягти (суспільство, як правило, не дуже любить про це слухати). Окрім цього, нам варто більше вчитись у людей, які знаходяться поряд, хто є частиною нашого рутинного життя і перебуває у тому ж контексті, що й ми.

лідер лідерство якості
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
6 переглядів в січні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Повідомили, як найчастіше українці та, зокрема, волиняни називали своїх чад у 2018 році.Про це йдеться в інфографіці журналу Новое Время, передає Конкурент.В Україні у ТОП-10 найпопулярніших дитячих імен увійшли: жіночі - Софія, Анастасія, Анна, Вікторія, Марія, Вероніка, Злата, Поліна, Єва, Мілана; чоловічі - Олександр, Артем, Максим, Богдан, Дмитро, Матвій, Владислав, Назар, Давид, Ілля.Натомість на Волині дівчаток найчастіше називали Аннами, хлопців - А...
Суспільство
У Луцьку, 20 січня, близько 14 години, на кільці поблизу стадіону "Авангард" зіткнулися легковики "Opel Vectra" та "Mercedes".Про це повідомляє ІА "Волинські новини".За попередньою інформацією, автомобіль "Mercedes" рухався вулицею Шопена та не надав переваги в русі автомобілю "Opel Vectra", який їхав головною дорогою. Від удару "Mercedes" відкинуло на зустрічну смугу руху. В результаті дорожньо-транспортної пригоди, обидва легковики зазнали значних механі...
Суспільство
Луцькі комунальники оголосили тендер на реконструкцію мереж зовнішнього освітлення в районах вулиць Рівненської та Конякіна.На перший об'єкт запланували витратити 6,5 мільйони гривень та другий - 4 мільйони гривень, йдеться у заявках на Prozorro.Зокрема, запланували замінити мережі та лампи освітлення на вулиці Рівненській та частково на прилеглих вулицях: Задворецька - 10 світильників, Дубнівська - 14, Авторемонтна - 23, Електроапаратна - 9, Козакова - 28...
Суспільство
Гаманці українців стануть важчими за рахунок збільшення в них металу. Національний банк припиняє друкувати банкноти – 1, 2, 5 та 10 гривень, ідеться в сюжеті «ТСН».Ці номінали в обігу цілком замінять монетами. Паперові 5 гривень зникнуть уже цього року, 10 – трохи згодом. Далі такі купюри випускатимуть лише для колекціонерів.У НБУ оголошують, що таке рішення не означає підготовки до інфляції, котру в 2019 році очікують вдвічі меншою, ніж торік. Банкіри зап...
Суспільство
У багатоповерхівці на вулиці Глушець, що біля Стиру, поліцейським нададуть квартири.Про це йдеться у проекті рішення міськвиконкому, пише Волинь онлайн.Згідно проекту рішення членам виконкому пропонують затвердити рішення житлової комісії Головного управління Національної поліції у Волинській області про надання квартир в будинку на вул. Глушець, 40.Зокрема, планують надати:1. двокімнатну квартиру житловою площею 33,4 кв. м, загальною – 63,6 кв. м Віктору...
Суспільство
У Луцьку новорічні дерева утилізують незвичним способом. Тут навіть після завершення новорічних свят ялинки і сосни продовжують радувати і людей, і тварин. Адже зі звалищ під будинками дерева потрапляють просто в зоопарк, йдеться у сюжеті "Сегодня". За один рейс комунальників по смітниках міста в зоопарк потрапляє близько двох сотень новорічних дерев. Хвою тут використовують як вітамінну добавку звірам. Перед тим, як давати дерева тваринам, їх ретельно огл...
Суспільство
У свято Водохреща голова Волинської ОДА Олександр Савченко разом з іншими посадовцями скупалися в ополонці.Хрещенські купання на джерелі Святих Безсрібників Косьми і Даміана, що у селі Гірка Полонка, відбулись у суботу, 19 січня.Разом з головою ОДА у цілющій воді, за повір'ями християн, купались голова Гіркополонківської ОТГ Ніна Симонович, голова Луцької РДА Тарас Яковлев та жителі громади.«Водичка дуже тепла», – посміхаючись, зазначив Тарас Яковлев.
Суспільство
Протягом року в Україні відбулось понад 6 тисяч ДТП за участі автобусів і маршрутних таксі.Про це повідомила прес-служба Національної поліції у відповіді на інформаційний запит кореспондента УНН."Станом на 16 січня 2019 року за участю автобусів зареєстровано 6342 ДТП, у яких 229 осіб загинуло та 2544 особи травмовано", - зазначили в прес-службі.При цьому у відомстві уточнили, що найбільшу кількість ДТП за участі автобусів і маршрутних таксі зареєстрували в...
Суспільство
На Волині більше 705 тисяч людей підписали декларацію зі своїм сімейним лікарем.Про це повідомили відділ інформаційної політики облдержадміністрації.В рамках впровадження медичної реформи, що розпочалася з первинної ланки, жителі Волині продовжують обирати сімейного лікаря та підписувати з ним декларації. Адже нині з’явилася технічна можливість укладати декларації з лікарями первинної медичної допомоги понад рекомендовану кількість, затверджену Міністерств...