Як навчитися вести за собою людей без лідерських ілюзій

Александрос Сайкойос є професором Бірмінгської Бізнес Школи Університету міста Бірмінгем (Великобританія). Він спеціалізується на таких темах, як Лідерство і Комплексність, Нейро-лідерство, Міжнародне управління HR та управління системою оцінки результатів.

Александрос Сайкойос зміг визначити 8 ілюзій лідерства, йдется на сайті "Mind".

Ілюзія, що ви все розумієте

Перша ілюзія – це хибна думка лідерів про те, що вони завжди розуміють, що відбувається навколо них. Чи це через те, що так раніше відбувалось. Чи це пов’язано з їхньою впевненістю, що вони можуть читати між рядків. Чи ще щось. Немає значення, в чому причина, проблема у тому, що ця ілюзія присутня. Чим більше ми віримо в те, що розуміємо, що відбувається і чому, тим більше ми піддаємось впливу цієї ілюзії, і тим більші шанси неправильно трактувати, або загалом не розуміти ситуацію.

Ілюзія достатніх знань

Часто лідери думають, що їхніх знань достатньо, для того щоб приймати будь-які рішення. У більшості випадків причиною цього є технічні знання та експертний досвід. Звичайно, що вони мають велике значення, ніхто не пропонує їх ігнорувати. Але це також і пастка, оскільки через надмірну впевненість у цих знаннях, разом із нехтуванням складного середовища, в якому ми живемо, вона веде нас до невірних висновків. Лідери базують свої рішення і вчинки на технічних знаннях і досвіді, не беручи до уваги те, що іноді їх недостатньо для того, щоб приймати хороші рішення. Нам слід навчитись використовувати наші практичні судження, які згодом стають нашими вчинками, щоб усвідомити, що наших знань і досвіду може бути недостатньо.

Ілюзія важливості цифр і прорахунків

Ця ілюзія існує через феномен довгого керівного підходу, який ще досі користується популярністю. В основному лідери спілкуються і приймають рішення на основі цифр. Рішення приймаються на основі цифрових доказів, закриваючи очі на те, що далеко не всі важливі речі в нашому житті можна прорахувати. Я бачив лідерів у своєму житті, які говорили мені, що цифри завжди говорять правду і ніхто не зможе посперечатись з математикою, або, що ще гірше, зі статистикою. Звичайно, це неправда. Я не говорю, що цифри нам шкодять, але вести за собою людей, керуючись тільки такими принципами, абсолютно точно призведе до демотивації, деморалізації, зниження результативності і відтоку кадрів.

Ілюзія переваги та самостійності

Четверта ілюзія пов'язана із впевненістю, що всього можна досягнути самим, без інших людей. І найдивнішим у цій ситуації є те, що ніхто не визнає, що від цього страждає. За моїми спостереженнями, це вже змінюється на краще, але все ще присутнє в поведінці лідерів. Вони все ще діють і приймають рішення на основі власних можливостей, і переконанні, що вони самі знають, як краще. Така поведінка дає подвійний ефект. По-перше, більшість із таких людей швидко вигорають. Причина – в їхній манії все контролювати, яка не дозволяє їм звертати увагу на важливі речі, а тільки змушує їх витрачати свою енергію на велику кількість непотрібних деталей. По-друге, вони демотивують своїх підлеглих, оскільки показують їм, що вони їм не довіряють, втручаючись у кожну деталь. Таким чином вони залишаються самі.

Ілюзія отримання більше і більше інформації

Дана ілюзія полягає в тому, що лідери впевнені, що мають доступ до якіснішої інформації, ніж інші. Ми живемо у світі, де інформація всюди і в неймовірній кількості. Але не вся інформація цінна. І тут у нас дві проблеми. Перша, будучи людськими істотами, у нас немає вміння критично аналізувати велику кількість інформації раціонально і рухатись у напрямку правильного рішення. Друга полягає в тому, що чим більше ми збираємо і аналізуємо інформацію, тим більше заплутуємось і не можемо прийняти рішення. Я зустрічав лідерів, які розглядали надто багато варіантів, уникаючи прийняття рішень, і тим самим збивали з пантелику свої команди. На відміну від інших, які зосереджувались на декількох опціях, володіючи лише певною частиною інформації. Вгадайте, хто із них був успішнішим?

Ілюзія передбачень

Дуже популярна ілюзія, яка полягає у впевненості в тому, що ми можемо передбачити майбутнє на основі лише інформації з минулого. Я вже писав раніше, що в більшості випадків ми використовуємо цифри для прийняття рішень. А ці цифри – це, як правило, історична інформація про те, що вже колись відбувалось. Автоматично лідери думають, що те, що траплялось колись, обов’язково повториться знову. Це велика помилка! Це загальна помилка, яку кожен із нас повторює. І лідери тут не виняток. Лідери, будуючи людськими істотами, також люблять передбачувати. Передбачення рятують нас від страху невідомого. І нам, як правило, вельми комфортно відчувати впевненість у тому, що ми знаємо, що буде далі. Мабуть, у цьому немає нічого страшного, але чи можемо ми насправді щось передбачати? Відповідь скоріше «так», але з дуже маленькою ймовірністю. Отже, що трапляється, коли лідери впевнено, базуючись на минулому досвіді, передбачають майбутнє? Мабуть, ви вже знаєте відповідь – вони знову потрапляють у пастку.

Ілюзія контролю

Наступна ілюзія виникає тоді, коли лідери вірять у те, що у них все під контролем (проекти, департаменти, підрозділи, організації). Ця ілюзія не нова. Її природа пов’язана з людською потребою передбачати і контролювати наше навколишнє середовище, збільшуючи шанси на людське виживання. У більшості випадків лідери намагаються контролювати поведінку підлеглих, встановлюючи правила, і саме в момент встановлення нових правил виникає ілюзія контролю. Іншими словами, лідери встановлюють правила, багато правил, для того щоб привести все в порядок і встановити контроль. Вони вірять у те, що людям потрібні ці правила і що вони будуть їх дотримуватись.

Це хибне судження. Встановлення правил стає рутинним. Це трапляється не тому, що ми погані, а тому що все, чим займаються люди кожного дня, стає рутинним. Проблеми починаються тоді, коли хтось починає трактувати рутинні правила на свій розсуд. Саме тоді виникає хаос і плутанина, а безлад бере гору над порядком. Я не проти правил, принаймні у більшості випадків. Я веду до того, що лідери потрапляють у пастку ілюзії контролю тоді, коли вірять у те, що людську поведінку можна обмежити певною «коробочкою повною правил». Контроль – це ілюзія, особливо тоді, коли це стосується запровадження правил. Лідери повинні пам’ятати про це.

Ілюзія наслідування «справжніх лідерів»

Останню ілюзію я називаю «матір’ю всіх ілюзій». Лідери, як правило, багато читають і володіють достатньою кількістю інформації. Також вони намагаються слідувати прикладам поведінки їхніх «прототипів справжніх лідерів». Часто на моїх лекціях MBA я пропоную студентам назвати приклади хороших лідерів. У більшості випадків я отримую у відповідь імена відомих людей з бізнесу або політики. Тоді я запитую: «А звідки ви знаєте, що вони хороші лідери?» Після цього, як правило, тиша. Деякі відповідають, що вони просто це знають. Так. «Але звідки?» – я наполягаю. І тоді вони відповідають, що з книжок, преси, і останнім часом з соціальних мереж. Вони ніколи не зустрічали цих людей, у них ніколи не було можливості оцінити, що насправді вони зробили, вони не розуміють контексту їхньої поведінки.

Насправді немає нічого поганого в тому, щоб наслідувати когось. Проблема в тому, що у намаганні імітувати когось ми можемо не звертати увагу на інших людей і контекст кожної із ситуацій. А ще більша помилка – виправдовувати свою поведінку лише наслідуванням когось. Тоді, коли ця ілюзія захоплює нашу свідомість (я багато разів спостерігав це), люди перестають помічати власні обмеження і помилки, а також звинувачують інших людей у власних провалах. Я люблю говорити на лекціях, що нам як лідерам є набагато більше чого повчитись у людей, які не змогли чогось досягти (суспільство, як правило, не дуже любить про це слухати). Окрім цього, нам варто більше вчитись у людей, які знаходяться поряд, хто є частиною нашого рутинного життя і перебуває у тому ж контексті, що й ми.

лідер лідерство якості
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
6 переглядів в листопаді
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Кримінал
Поліція Тернопільської області відкрила кримінальне провадження за фактом передачі споруд Почаївської Свято-Успенської лаври у користування чи оренду Українській православній церкві Московського патріархату. Про це йдеться у відповіді обласної прокуратури на запит Укрінформу щодо обставин та наслідків передачі на баланс монастиря УПЦ МП шести споруд Почаївської Свято-Успенської лаври. "Слідче управління Головного управління Національної поліції в Тернопіль...
Суспільство
У 2018 році в українських містах ременем безпеки користується лише 23% водіїв, що на 8% більше, ніж роком раніше. Про це свідчать результати дослідження “Рівень користування ременями безпеки серед водіїв в обласних центрах України”, пише керівник Головного сервісного центру МВС Владислав Криклій на своїй сторінці у Facebook. Опитування проводилося в 22 обласних центрах, а ще в Сєвєродонецьку та Маріуполі. Воно охопило 35 тисяч респондентів. Так, виявляєтьс...
Суспільство
Лучан запрошують взяти участь у зйомці ролика для бренду Novellina.Про це стало відомо зі сторінки бренду у Facebook. Умови для учасників такі: хлопці та дівчата віком до 25 років; яскрава зовнішність, пірсинг, тату, веснянки вітаються; відсутність комплексів, харизма й драйв. «Ми оберемо 20 учасників на головні та другорядні ролі. Коли? 3 грудня – кастинг з 17:00 до 19:00. 4 грудня – зйомка. Де? Місто Луцьк, клуб MOJO Disco & Karaoke, що на вулиці Ковельс...
Суспільство
Нещодавно, у Луцьку, на проспекті Волі, 66, відкрили магазинчик домашніх напівфабрикатів «Галя Балувана».Завдяки хорошому розташуванню, у самісінькому центрі міста, багато лучан встигли полюбити та стати постійними клієнтами закладу. «Галя Балувана» - магазин смачних продуктів для господинь, які цінують свій час. До асортименту входять: вареники, млинці, голубці, пельмені та сирники. Як розповідає співвласник магазину Володимир Матвійчук, що це не перший м...
Влада
У центрі Луцька призупинять рух транспорту через громадську ходу.Вона відбудеться 21 листопада, - відповідне розпорядження підписав секретар Луцькради Григорій Пустовіт.Транспорт не курсуватиме під час заходів, приурочених відзначенню Дня Гідності та Свободи у Луцьку. Зокрема, о 16:00 стартує громадська хода від меморіального комплексу «Вічна Слава» до Театрального майдану.«Забезпечити супровід учасників громадської ходи, призупинивши рух транспорту під ча...
Суспільство
Сьогодні ввечері українці зможуть спостерігати на нічному небі за метеоритним дощем, яскравим Місяцем та Марсом. Про це повідомляє УНН із посиланням на The Guardian. "Увечері 16 листопада Марс і Місяць пройдуть по південному небу. При цьому близько 60% диска Місяця буде ярко підсвічуватись", - йдеться в повідомленні. Окрім цього, в повідомленні додається, що Марс і Місяць буде видно також зранку 17 листопада. Планета Венера, у свою чергу, зустрінеться з о...
Влада
Дуже скоро на аукціон виставлять автомобілі з гаража олігарха Сергія Курченко. Генеральна прокуратура передала дві машини Нацагентству з повернення і управління активами. Про це повідомила прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган, пише topgir.com.ua. Зокрема, на торги виставлять броньований седан BMW 760i попереднього покоління. Нагадаємо, топова сімка БМВ оснащена шестилітровим V12 твін-турбо потужністю 536 к. с. Друге авто – п’ятидверний Aston Martin Rap...
Різне
Нинішня зима буде теплою, з дощем і мокрим снігом. Про це повідомила завідувач відділом синоптичної метеорології Українського гідрометеорологічного інституту Віра Балабух в коментарі кореспонденту УНН. “Зима очікується у нас тепла, на 1-2 градуси вище. У грудні вона може коливатися від 3-4 градусів на північному сході України — Сумщина, Чернігівщина — до плюс 5-6 градусів в західних областях і Закарпатті. При цьому середня максимальна температура за місяц...
Суспільство
Мінрегіон ініціював внесення змін до державних будівельних норм, одна з поправок стосуватиметься звуження крайньої лівої смуги. Про це повідомив заступник міністра Лев Парцхаладзе, передає прес-служба Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. "Зараз на трасах передбачається єдина ширина смуг руху 3,75 метрів та зупинкова смуга у 2,5 метри, що є небезпечною шириною для зупинки, наприклад, вантажного автомобіля. Т...