Як навчитися вести за собою людей без лідерських ілюзій

Александрос Сайкойос є професором Бірмінгської Бізнес Школи Університету міста Бірмінгем (Великобританія). Він спеціалізується на таких темах, як Лідерство і Комплексність, Нейро-лідерство, Міжнародне управління HR та управління системою оцінки результатів.

Александрос Сайкойос зміг визначити 8 ілюзій лідерства, йдется на сайті "Mind".

Ілюзія, що ви все розумієте

Перша ілюзія – це хибна думка лідерів про те, що вони завжди розуміють, що відбувається навколо них. Чи це через те, що так раніше відбувалось. Чи це пов’язано з їхньою впевненістю, що вони можуть читати між рядків. Чи ще щось. Немає значення, в чому причина, проблема у тому, що ця ілюзія присутня. Чим більше ми віримо в те, що розуміємо, що відбувається і чому, тим більше ми піддаємось впливу цієї ілюзії, і тим більші шанси неправильно трактувати, або загалом не розуміти ситуацію.

Ілюзія достатніх знань

Часто лідери думають, що їхніх знань достатньо, для того щоб приймати будь-які рішення. У більшості випадків причиною цього є технічні знання та експертний досвід. Звичайно, що вони мають велике значення, ніхто не пропонує їх ігнорувати. Але це також і пастка, оскільки через надмірну впевненість у цих знаннях, разом із нехтуванням складного середовища, в якому ми живемо, вона веде нас до невірних висновків. Лідери базують свої рішення і вчинки на технічних знаннях і досвіді, не беручи до уваги те, що іноді їх недостатньо для того, щоб приймати хороші рішення. Нам слід навчитись використовувати наші практичні судження, які згодом стають нашими вчинками, щоб усвідомити, що наших знань і досвіду може бути недостатньо.

Ілюзія важливості цифр і прорахунків

Ця ілюзія існує через феномен довгого керівного підходу, який ще досі користується популярністю. В основному лідери спілкуються і приймають рішення на основі цифр. Рішення приймаються на основі цифрових доказів, закриваючи очі на те, що далеко не всі важливі речі в нашому житті можна прорахувати. Я бачив лідерів у своєму житті, які говорили мені, що цифри завжди говорять правду і ніхто не зможе посперечатись з математикою, або, що ще гірше, зі статистикою. Звичайно, це неправда. Я не говорю, що цифри нам шкодять, але вести за собою людей, керуючись тільки такими принципами, абсолютно точно призведе до демотивації, деморалізації, зниження результативності і відтоку кадрів.

Ілюзія переваги та самостійності

Четверта ілюзія пов'язана із впевненістю, що всього можна досягнути самим, без інших людей. І найдивнішим у цій ситуації є те, що ніхто не визнає, що від цього страждає. За моїми спостереженнями, це вже змінюється на краще, але все ще присутнє в поведінці лідерів. Вони все ще діють і приймають рішення на основі власних можливостей, і переконанні, що вони самі знають, як краще. Така поведінка дає подвійний ефект. По-перше, більшість із таких людей швидко вигорають. Причина – в їхній манії все контролювати, яка не дозволяє їм звертати увагу на важливі речі, а тільки змушує їх витрачати свою енергію на велику кількість непотрібних деталей. По-друге, вони демотивують своїх підлеглих, оскільки показують їм, що вони їм не довіряють, втручаючись у кожну деталь. Таким чином вони залишаються самі.

Ілюзія отримання більше і більше інформації

Дана ілюзія полягає в тому, що лідери впевнені, що мають доступ до якіснішої інформації, ніж інші. Ми живемо у світі, де інформація всюди і в неймовірній кількості. Але не вся інформація цінна. І тут у нас дві проблеми. Перша, будучи людськими істотами, у нас немає вміння критично аналізувати велику кількість інформації раціонально і рухатись у напрямку правильного рішення. Друга полягає в тому, що чим більше ми збираємо і аналізуємо інформацію, тим більше заплутуємось і не можемо прийняти рішення. Я зустрічав лідерів, які розглядали надто багато варіантів, уникаючи прийняття рішень, і тим самим збивали з пантелику свої команди. На відміну від інших, які зосереджувались на декількох опціях, володіючи лише певною частиною інформації. Вгадайте, хто із них був успішнішим?

Ілюзія передбачень

Дуже популярна ілюзія, яка полягає у впевненості в тому, що ми можемо передбачити майбутнє на основі лише інформації з минулого. Я вже писав раніше, що в більшості випадків ми використовуємо цифри для прийняття рішень. А ці цифри – це, як правило, історична інформація про те, що вже колись відбувалось. Автоматично лідери думають, що те, що траплялось колись, обов’язково повториться знову. Це велика помилка! Це загальна помилка, яку кожен із нас повторює. І лідери тут не виняток. Лідери, будуючи людськими істотами, також люблять передбачувати. Передбачення рятують нас від страху невідомого. І нам, як правило, вельми комфортно відчувати впевненість у тому, що ми знаємо, що буде далі. Мабуть, у цьому немає нічого страшного, але чи можемо ми насправді щось передбачати? Відповідь скоріше «так», але з дуже маленькою ймовірністю. Отже, що трапляється, коли лідери впевнено, базуючись на минулому досвіді, передбачають майбутнє? Мабуть, ви вже знаєте відповідь – вони знову потрапляють у пастку.

Ілюзія контролю

Наступна ілюзія виникає тоді, коли лідери вірять у те, що у них все під контролем (проекти, департаменти, підрозділи, організації). Ця ілюзія не нова. Її природа пов’язана з людською потребою передбачати і контролювати наше навколишнє середовище, збільшуючи шанси на людське виживання. У більшості випадків лідери намагаються контролювати поведінку підлеглих, встановлюючи правила, і саме в момент встановлення нових правил виникає ілюзія контролю. Іншими словами, лідери встановлюють правила, багато правил, для того щоб привести все в порядок і встановити контроль. Вони вірять у те, що людям потрібні ці правила і що вони будуть їх дотримуватись.

Це хибне судження. Встановлення правил стає рутинним. Це трапляється не тому, що ми погані, а тому що все, чим займаються люди кожного дня, стає рутинним. Проблеми починаються тоді, коли хтось починає трактувати рутинні правила на свій розсуд. Саме тоді виникає хаос і плутанина, а безлад бере гору над порядком. Я не проти правил, принаймні у більшості випадків. Я веду до того, що лідери потрапляють у пастку ілюзії контролю тоді, коли вірять у те, що людську поведінку можна обмежити певною «коробочкою повною правил». Контроль – це ілюзія, особливо тоді, коли це стосується запровадження правил. Лідери повинні пам’ятати про це.

Ілюзія наслідування «справжніх лідерів»

Останню ілюзію я називаю «матір’ю всіх ілюзій». Лідери, як правило, багато читають і володіють достатньою кількістю інформації. Також вони намагаються слідувати прикладам поведінки їхніх «прототипів справжніх лідерів». Часто на моїх лекціях MBA я пропоную студентам назвати приклади хороших лідерів. У більшості випадків я отримую у відповідь імена відомих людей з бізнесу або політики. Тоді я запитую: «А звідки ви знаєте, що вони хороші лідери?» Після цього, як правило, тиша. Деякі відповідають, що вони просто це знають. Так. «Але звідки?» – я наполягаю. І тоді вони відповідають, що з книжок, преси, і останнім часом з соціальних мереж. Вони ніколи не зустрічали цих людей, у них ніколи не було можливості оцінити, що насправді вони зробили, вони не розуміють контексту їхньої поведінки.

Насправді немає нічого поганого в тому, щоб наслідувати когось. Проблема в тому, що у намаганні імітувати когось ми можемо не звертати увагу на інших людей і контекст кожної із ситуацій. А ще більша помилка – виправдовувати свою поведінку лише наслідуванням когось. Тоді, коли ця ілюзія захоплює нашу свідомість (я багато разів спостерігав це), люди перестають помічати власні обмеження і помилки, а також звинувачують інших людей у власних провалах. Я люблю говорити на лекціях, що нам як лідерам є набагато більше чого повчитись у людей, які не змогли чогось досягти (суспільство, як правило, не дуже любить про це слухати). Окрім цього, нам варто більше вчитись у людей, які знаходяться поряд, хто є частиною нашого рутинного життя і перебуває у тому ж контексті, що й ми.

лідер лідерство якості
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Новини компаній
Сучасним дітям доступні десятки розваг - будь-які мультфільми завжди доступні в інтернеті, гаджети завжди під рукою, а іграшками завалені всі шафи. Батьки все частіше замислюються над тим, що подарувати, щоб захопити і розвинути творчі здібності своєї дитини. Паперовий альбом, олівці і фломастери не здивують дітей, тому що малювати можна за допомогою комп'ютерних програм або в додатку смартфона. На допомогу прийшла унікальна новинка - технологія малювання...
Новини компаній
Де купити гарну лампу для манікюру? Наша відповідь - магазин novinki.top. Ми пропонуємо унікальну розробку - LEDлампу «SUN», яка дозволяє висушити гель-лак за лічені секунди. Що таке лампа «SUN» і чим вона відрізняється від інших? Неповторний дизайн, в якому відсутнє дно. Для чого? Це дозволить робити не тільки якісний манікюр, але і педикюр. Чому варто купити саме лампу «SUN»? завдяки подвійному джерелу світла, лампа просушує всі популярні види гель-лаку;...
Новини компаній
Століття технологій захоплює не тільки дорослих. Більшість дітей з самого раннього віку піддаються впливу інтернету, онлайн-ігор і все менше проводять час на вулиці та зовсім перестають грати в розвиваючі ігри. Ви батьки, і вас не оминула ця проблема? Тоді спеціально для вас ми пропонуємо Magic Dough - пластилін для дитячої творчості, яким із задоволенням будуть займатися і малюки, і підлітки. Magic Dough - це набір для ліплення, який включає в себе інстру...
Новини компаній
Щодня людина стикається з проблемами, стресами і страхами. Якщо це дорослий, то впоратися з труднощами, що навалилися легше. Якщо ж проблеми наздоганяють дитину, то вона закривається в собі і намагається вийти з ситуації самостійно. Різноманітні тренінги та тести розробляються психологами для вирішення дитячих емоційних проблем. Технологія малювання на воді Ебру вважається ефективним інструментом з'ясування причин дитячих проблем. Яким чином малювання фарб...
Новини компаній
Рулетку із стопками вже дарували в 2017, вітрильник в пляшці в 2018, що дарувати в 2019? Геть банальщину в подарунках! Шарфики, шкарпеточки, запальнички, сувеніри-пилозбірники, магазинні картини і книжки, ручки і блокноти, сковорідки і набори ножів, усе це дарували Вам і вже не одного разу дарували Ви. Усе це нудно і буденно! Такі подарунки вже не викликають ані радості, ані здивування! А подарунок без емоцій – гроші на вітер! Адже так хочеться зробити при...
Новини компаній
Камера передає відеозображення на Ваш смартфон або будь-який інший пристрій. Ви можете бачити, що відбувається як в реальному часі, так і переглядати відеозапис пізніше. У чому плюси IP-камер? Уявіть, що Ви поїхали на роботу і забули: чи вимкнули праску. Або хвилюєтеся про збереження майна під час відпустки. У всіх цих ситуаціях Вас заспокоять IP-камери відеоспостереження. Камери легко встановлюються на стіні або на полиці шафи і передають інформацію на ве...
Суспільство
Онкохвора мама двох діток Тетяна Куценко з Нововолинська продовжує боротися за життя. Про свій  стан вона повідомиляє у Фейсбуці. “Основне лікування – хіміотерапія, а в моєму випадку таргет, поки діє. Операції лапароскопічні, абляції, на які я так мала багато надій, робити не буду, немає сенсу просто! Вся надія тільки на таргет “Ібранс” і Бога”, – написала вона. Жінка просить не зупиняти збір коштів. “Лікування допомагає, інших варіантів у мене просто нема...
Реклама
На сегодняшний день, самыми популярными видами кредитования среди населения в Украине являются микрокредиты. Они стремительно развиваются и завоевывают свое место на рынке кредитования. Список организаций, который предоставляют кредит онлайн на карту в Украине без отказа достаточно обширен https://vsecrediti.in.ua/kredit-onlajn-na-kartu-v-ukraine-bez-otkaza/. На сайте представлены наиболее надежные и стабильные кредиторы. Деньги онлайн так же безопасны, ка...
Реклама
Безусловно, каждый из вас хотя бы раз участвовал в мероприятии, которое было, откровенно говоря, ужасно скучным. Вначале вы надеетесь, что ведущий справится, однако через некоторое время вам гораздо интереснее вид за окном, игра в телефоне или рисунок в вашем блокноте. Человек, который не умеет удержать внимание слушателей, быстро начинает произносить речь только для себя. Как вызвать интерес аудитории? Что делать, чтобы слушатели не скучали? Посетите курс...