17:30, 5 вересня 2012 р.
У Луцьку на місці спорудження храму виявили кістяки, але скандальне будівництво ніхто не в змозі зупинити (ФОТО)
Церква Холмської Божої матері, будівництво якої закладено у сквері навпроти гімназії №4 імені Модеста Левицького в Луцьку будується незаконно. Про це інтернет-виданню «Під прицілом» повідомив голова Громадської Ради Волині» Ігор Левчук.
Активісти розповідають, що раніше навпроти гімназії №4 існувало православне кладовище. Зазначають, що на місці захоронення також розміщувалися могили видатних лучан. Зокрема там поховали генерала Алмазова (український військовий і громадський діяч, генерал-хорунжий Армії Української Народної Республіки – Вікіпедія). Окрім цього на території скверу знаходиться так звана могила літунів – перших льотчиків.
Проте в 70-ті роки могили знесли…
«Свідченням того, що там залишились склепи і поховання є те, що там, де знаходиться зупинка зараз, 50 сантиметрів від тої зупинки знаходиться склеп, який був виявлений декілька років тому. Незважаючи на те, що вимоги закону забороняють біля поховань встановлювати будь-які об’єкти, Луцька міська рада всі ці забудови погодила», - розповідає голова громадської організації «Громадська Рада Волині» Ігор Левчук.
Голова організації розповідає, що на місці будівництва церкви професор Волинського східноєвропейського університету Михайло Кучинко провів археологічні розвідки. В наслідок цих розвідок були виявлені залишки древньоруських поселень – це одні з перших поселень в місті Луцьку.
В 2009 році Волинська Єпархія УПЦ КП, релігійна громада храму ікони Хомської Богоматері звернулась до Луцької міської ради з проханням, щоб їм надали ділянку для будівництва церкви. Це рішення більшістю голосів підтримали депутати на другому засіданні тридцять восьмої сесії міської ради.
З 2009 по 2011 роки в сквері навпроти гімназії №4 постала тимчасова споруда.
«Буквально 19 серпня представниками ДП ОАСУ «Волинські старожитності» і представниками комітету захисту національної спадщини було виявлено факт самочинного проведення будівництва на ділянці. Туди прибули археологи і представники комітету і було складено відповідний акт обстеження земельної ділянки. Що відбулося? Там фактично ту земельну ділянку, яку мали розробити тільки після відповідних погоджень і археологій… пригнали важку техніку грейдери. Зрізали цей холм, який там існував і почали роботу по влаштуванню там церкви», - обурюється Ігор Левчук.
«Коли прибули археологи, ця комісія, були зафіксовані навіть факти залишків надмогильних пам’ятників, які просто валялися там в землі», - продовжує він.
Після чого 20 серпня Волинська ОДА надала припис про заборону будь-якого будівництва на даній ділянці до повного дослідження археологами.
Проте активісти стверджують, що 22-го серпня роботи було знову розпочато.
«Незважаючи на той припис облдержадміністрації цей батюшка, Онищук, розпочав роботи. Підїхали до нього представники обласної ОДА, попередили його про незаконність даних робіт, попросили роботи припинити. Роботи не було припинено, тобто вимогу державної адміністрації було проігноровано», - говорить Ігор Левчук.
«За тою інформацією, яку ми маємо від робітників, що там працювали, щодня при виконанні робіт там виявлялися рештки – рештки людей, які фактично були там поховані. Кістяки просто скидалися», - переконує голова громадської організації.
Зараз матеріали справи знаходяться в прокуратурі. Стоїть питання про законність виділення цієї земельної ділянки.
Кореспонденти інтернет-видання «Під прицілом» кілька днів намагались зустрітись та поспілкуватись з представниками храму та громади, яка його будує. За телефонним номером, вказаним у постанові про заборону жінка повідомила, ніби-то не має до будівництва ніякого відношення. Що ж до адреси реєстрації громади – то на дверях у приміщенні, де буцім-то збираються прихожани – величезний замок. Ми кілька днів намагались зустрітись хоча б з кимось з ініціаторів будівництва, однак наші спроби лишились безуспішними.
Довідка: Собор Холмської Богоматері — православний храм, що споруджується на честь ікони Холмської Божої Матері в місті Луцьку.
Холмська чудотворна ікона – пам'ятка Візантійського мистецтва ХІ століття. Як образ потрапив у Холм – невідомо, але з ХІІІ століття доля ікони пов'язана з іменем Данила Галицького та Холмщиною. Саме відтоді ікону почали йменувати «Холмською»; вже тоді їй приписували особливу благодать і чудотворну силу. Татари зняли з ікони коштовні ризи і 100 років вона пролежала під руїнами храму. Й досі на образі видно сліди меча та стріл. Але найдраматичнішим для ікони було ХХ століття. Її вивезли, а згодом, щоб уникнути конфіскації, розібрали на частини і переховували у різних місцях.
До нашого часу образ вдалося зберегти доньці одного священика. Вона й передала ікону до Луцька на реставрацію і тепер образ знаходиться на довічному зберіганні у Музеї волинської ікони.
2009 року на Трійцю Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет освятив місце на побудову святині. Місцем для будівництва вибрали сквер навпроти гімназії №4.
Автором проекту майбутнього собору став директор Волинської філії УДНДІ «Діпромісто» Андрош Бідзіля. Собор матиме 12 куполів, а висота його (від фундаменту до кінцівки хреста головного куполу) сягне 40 метрів.
В 2009 році на освяченому місці споруджено каплицю (тимчасовий храм) на честь ікони Холмської Божої Матері. Для каплиці виготовлено копію Холмського образа, до якого в спеціальну капсулу покладено часточку оригіналу.
21 вересня 2010 відбулася урочиста церемонія закладання першого каменю Собору Холмської Богоматері.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:15
11 грудня
20:23
9 грудня
15:24
9 грудня
15:00
9 грудня
23:44
6 грудня
ТОП новини
live comments feed...