13:35, 11 лютого 2018 р.
Рання діагностика раку рятує: на що звертати увагу та коли звертатися до лікаря
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, від 30% до 50% випадків раку уникнути, якщо щорічно проходити профілактичні обстеження, адже на початкових стадіях захворювання значно краще піддаються лікуванню, - повідомляє сайт Міністерства охорони здоров'я України.
Симптоми, що можуть з'являтись в процесі розвитку хвороби, залежать від виду раку. Про найпоширеніші види раку і їх симптоми розказують фахівці Національного інституту раку.
РАК ГРУДЕЙ
Рак молочної залози є найбільш поширеним видом раку серед жінок усього світу. На ранніх стадіяхрак грудейможе не викликати болю чи інших симптомів. Водночас, виявлення цього виду раку саме на ранній стадії є запорукою успішного лікування.
Кожна жінка після 20 років має 1 раз на місяць (на 10-12 день менструального циклу) проводити самоогляди, а також 1 раз на рік проходити огляд у мамолога.
Терміново зверніться до мамолога (онколога), якщо виявили:
- ущільнення або новоутворення у грудях;
- деформації форми та/або контурів грудей;
- втягнення шкіри грудей;
- кров’янисті виділення з соска, ерозії та виразки на соску;
- збільшення підпахвових та/або надключичних лімфатичних вузлів.
Основні методи діагностики раку молочної залози:
- огляд хірурга онколога;
- УЗД молочних залоз та регіонарних лімфатичних вузлів (для жінок до 40 років);
- мамографія (для жінок після 40 років);
- мамодуктоендоскопія (при патологічних виділеннях з соска).
- У випадку виявлення новоутворення проводять біопсію (токноголкову або трепано-біопсію).
Якщо є докази пухлинного процесу призначають обов’язкові (рентгенографія легень, УЗД черевної порожнин) або додаткові (комп’ютерна томографія, магніторезонансна томографія, радіоізотопне дослідження тощо) методи обстеження.
Для подальшого планування лікування виконують лабораторні дослідження (загальний аналіз крові, сечі, група крові тощо).
РАК ЛЕГЕНЬ
Рак легень є другим із найбільш розповсюджених видів раку серед українців.
Найчастіше рак легень провокують куріння, погана екологія, хронічні захворювання легенів та спадковість.
Зверніться до лікаря, якщо у вас:
- тривалий сухий кашель,задишка та болі у грудній клітці,
- кровохаркання,
- поганий апетит і різка втрата ваги.
Своєчасна консультація фахівця та виконання його рекомендацій – надійний шлях до одужання, оскільки на початкових стадіях захворювання добре піддається лікуванню.
РАК ПРОСТАТИ
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, кожен 6-й чоловік протягом свого життя хворіє однією з форм раку простати. Вчасне виявлення та правильне лікування призводить до перемоги над хворобою.
Рак простатинайчастіше протікає безсимптомно та повільно.
В процесі розвитку хвороби з’являються такі симптоми:
- розлади сечовипускання,
- кров у сечі або спермі,
- біль в спині, стегні або тазі,
- болісна еякуляція.
Профілактичний огляд лікаря-уролога та аналіз крові напростат-спецефічний антиген(ПСА) допоможуть визначитиможливу загрозу чоловічому здоров’ю.
Ризик розвитку раку простати збільшується з віком. Цей вид раку може виникнути, якщо хтось із близьких родичів (батько, брат) мав це захворювання. Також він поширений серед чоловіків, які ведуть нездоровий спосіб життя.
БАЗАЛЬНО-КЛІТИННИЙ РАК ШКІРИ
Базально-клітинний рак шкіри (БКРШ) є пухлиною, що характеризується повільним розростанням і вкрай малою властивістю до метастазування.
У зв’язку зі збільшення ультрафіолетового навантаження на організм, кількість випадків цього виду раку зростає.
Захистіть себе від ультрафіолету.
Зверніться до лікаря, якщо помітили на шкірі обличчя, шиї або руках:
- червону пляму;
- розростання рожевого кольору з кірками у центрі;
- блискучий вузол перламутрового кольору;
- відкриту виразку або ерозію, яка не заживає протягом 4-ох тижнів;
- ділянку з блискучою поверхнею та нечіткими контурами.
Виконуючи рекомендації лікарів, ви зможете уникнути неприємних наслідків.
Основні методи діагностики БКРШ
Перш за все, лікарі проволять дерматоскопію - безболісне цифрове обстеження шкірного утворення через оптичне збільшенняю
- У випадку сумнівних зовнішніх ознак роблять біопсію (мінімальне висічення пухлини) та клінічне або гістологічне дослідження.
- При наявності доказів пухлинного процесу призначаються обов’язкові (рентгенографія легень, УЗД черевної порожнин) або додаткові (комп’ютерна томографія, магніторезонансна томографія, радіоізотопне дослідження тощо) методи обстеження.
- Для подальшого планування лікування роблятьлабораторні дослідження (загальний аналіз крові, сечі, визначення групи крові тощо).
РАК ШИЙКИ МАТКИ
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, передраковізміни та рак шийки матки, виявлений на ранніх стадіях, виліковуються у 100% випадків зі збереженням репродуктивної функції жінки.Рак шийки матки розвивається безсимптомно та повільно.
Що потрібно робити, щоб уникнути раку шийки матки:
- раз на півроку відвідуйте гінеколога й щороку проходьте цитологічне дослідження;
- ведіть моногамні та захищені статеві стосунки;
- вакцинуйтесь. Дівчата з 12 років та жінки після обстеження у гінеколога повинні робити щеплення для зниження впливу вірусу папіломи людини (ВПЛ) високого ступеня онкогенного ризику на слизову оболонку шийки матки.
Рак шийки матки є третім найрозповсюдженішим захворюванням серед жінок. Найчастіше його діагностують у жінок 18-40 років.
Своєчасне виявлення дисплазії епітелію шийки матки забезпечить просте і ефективне лікування передракових уражень шийки матки.
РАК ТОВСТОЇ КИШКИ
Рак товстої кишки (колоректальний рак) – це група злоякісних новоутворень, що розвиваються із клітин слизової оболонки ободової та прямої кишки. Щорічно в світі діагностують близько 1,4 млн нових випадків колоректального раку - 9 % від усіх вперше виявлених злоякісних пухлин.
Колоректальний рак, як і більшість онкологічних захворювань, на початкових етапах протікає безсимптомно. Втім, є низка проявів, які мають спонукати кожного до негайних, невідкладних дій стосовно визначення стану свого здоров’я.
Зверніться до лікаря, якщо помітили такі симптоми:
- патологічна втомлюваність,
- різка втрата ваги,
- симптомокомплекс малокрів’я – запаморочення, блідість шкіри та слизових оболонок, серцебиття та задишка при відносно незначних фізичних навантаженнях.
- зміни в роботі кишечника - багатократні тривалі закрепи, проноси, кишкові спазми, епізоди діареї тощо. що виникли без причини,
- кров у калі.
Лікування колоректального раку – це тривалий, складний та багатоетапний процес, що проводиться в спеціалізованих лікувальних закладах.
Основні дослідження для раннього виявлення колоректального раку:
- колоноскопія – діагностика слизової оболонки товстої кишки. Проводиться за допомогою спеціального оптичного пристрою – колоноскопа, який обладнаний гнучкою оптикою, джерелом світла та інструментальним каналом, через який можливо взяти біопсію або видалити невеликі поліпи товстої кишки;
- гнучка ректороманоскопія - візуальна діагностика слизової оболонки прямої та кінцевої частини ободової кишки;
- віртуальна колонографія - моделювання контуру стінки ободової кишки за допомогою рентгенівської комп’ютерної томографії.
Водночас, запобігти розвитку колоректального раку цілком можливо.
До речі, в Україні зареєстровано більше мільйона жителів, які хворі на рак. Ризик захворіти на рак мають кожен 4 чоловік і кожна 6 жінка. В минулому році на рак захворіли 136 тисяч наших громадян — кожен день реєструється 373 випадки хворих на рак, і кожен день 160 з них— помирає.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
14:26
18 вересня
08:30
18 вересня
10:04
16 вересня
live comments feed...