16:20, 10 квітня 2018 р.
Майже третина українців, яким за 50, хочуть керівника, схожого на Сталіна
З 5 по 21 лютого 2018 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки щодо Сталіна.
Про це йдеться на сайті інституту.
Серед українців в цілому переважає негативне ставлення до Сталіна – 42% ставиться до нього з ворожістю, страхом чи ненавистю, 30% ставиться байдуже і 14% - позитивно (з повагою, симпатією чи захопленням).
«Мудрим керівником» вважають Сталіна 28% населення (52% з цим не згодні), однак 77% згодні з тим, що «Сталiн - жорстокий, нелюдський тиран, винний у знищенні мільйонів безневинних людей». 60% населення зазначили, що НЕ вважають, що «наш народ ніколи не зможе обійтися без керівника такого типу, як Сталін, що прийде і наведе порядок». Три чверті опитаних вказали, що НЕ хотіли б жити та працювати при такому керівнику країни, як Сталін.
Українці ставляться до Сталіна набагато гірше, ніж росіяни (громадяни Росії). Якщо позитивно до Сталіна ставиться 14% українців, то росіян приблизно втричі більше – 40%, мудрим керівником, що привів СРСР до процвітання, в Україні вважають 28%, в Росії – 58%, потребу в керівнику такого типу, як Сталін, виловлюють 23% українців і 33% росіян, а жорстоким нелюдським тираном Сталіна вважають 77% українців і тільки 44% росіян.
Серед населення України більш розповсюджене негативне ставлення до Сталіна та його ролі в історії. Так, близько половини громадян не згодні з визначенням Сталіна ні як мудрого керівника, що привів СРСР до могутності та процвітання, ні як прототипу керівника, без якого народе не зможе обійтись. А позитивний спектр емоцій у ставленні до Сталіна (14%) втричі менший, ніж негативний.
Відносно більш позитивно ставляться та підтримують Сталіна у Східному регіоні, люди старшого віку, з (неповною та повною) середньою освітою і низьким рівнем достатку.
Порівняно з 2012 роком, у 2016 році позитивне ставлення до Сталіна знизилося, і цей спад продовжився у 2018 році. В основному, це пов’язано зі зменшенням частки тих, хто ставиться з повагою до Сталіна.
Натомість, порівняно з 2016 роком, у 2018-му дещо збільшилось негативне та байдуже ставлення до нього. Підвищення негативного ставлення відбулось переважно через зростанням частки тих, хто ставиться зі страхом до Сталіна.
Емоційний спектр у ставленні українців до Сталіна тяжіє до негативного полюсу – 42% респондентів визначили своє ставлення до нього як «страх», чи «ворожість, роздратування», або «відраза, ненависть». Натомість найбільше повагу до керівника СРСР виявляють представники старшого покоління (Графік), зокрема серед респондентів 70 років і старше таких близько 20%.
Більше половини населення (57%) відзначили, що точно не хотіли б працювати при такому керівнику країни, як Сталін. Таке ставлення більш характерне для Західного та Центрального регіонів, а також молодшого населення (до 49 років).
Якщо «мудрим керівником» вважають Сталіна 28% населення в цілому, то в Західному регіоні так думають 13%, а в Східному – 48%. 77% українців згодні, що Сталін був «жорстоким, нелюдським тираном» (у Західному регіоні найбільше – 90%). 23% українців згодні, що український народ ніколи не зможе обiйтися без керiвника такого типу, як Сталiн, який прийде i наведе порядок (причому відносно більше таких респондентів у Південному та Східному регіонах (Таблиця)).
Методом особистого інтерв'ю опитано 2043 респондентів, що мешкають у 110 населених пунктах усіх областей України (окрім АР Крим) за стохастичною вибіркою, репрезентативною для населення України віком від 18 років. У Луганській та Донецькій областях опитування проводилися тільки на територіях, що контролюються Україною.
Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн-ефекту 1,5) не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%.
Опитування в Росії проводилось дослідницькою організацією «Левада-Центр» протягом 23-27 березня 2018 року. Методом особистого інтерв'ю опитано 1600 респондентів віком від 18 років і старше, які мешкають у 136 населених пунктах.
Нагадаємо, Київський міжнародний інститут соціології в лютому 2018 року провів опитування і довів, що понад мільйон громадян України дізнається новини з російських телеканалів. Соціологічна група «Рейтинг» опитала 400 мешканців Західної України, які протягом останніх п’яти років працювали у Польщі і виявила, що більшість заробітчан хочуть поїхати на роботу до Польщі ще раз. Київський міжнародний інститут соціології провів опитування громадської думки, яке показало, що ставлення населення України до Росії залишається кращим, ніж ставлення населення Росії до України протягом усього періоду спостережень (з 2008 року).
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:23
9 грудня
15:24
9 грудня
15:00
9 грудня
23:44
6 грудня
22:29
4 грудня
live comments feed...