• Головна
  • Інвестиційні війни на Волині: як польський інвестор у судах бореться за можливість видобувати бурштин
09:40, 26 квітня 2018 р.

Інвестиційні війни на Волині: як польський інвестор у судах бореться за можливість видобувати бурштин

Інвестиційні війни на Волині: як польський інвестор у судах бореться за можливість видобувати бурштин

Наприкінці минулого року на Волині розгорівся конфлікт між Волинською обласною радою та Волинською облдержадміністрацією через те, що адміністрація не хоче реєструвати інвестиційний договір. Із пропозицією реєстрації такого договору до Волинської ОДА звернулось представництво польської фірми «Law & Investment SP. Z o. o.». Представництво заявило, що хоче інвестувати у видобування бурштину на Волині.

Справу з інвестиціями у бурштиновидобуток вивчав Центр журналістських розслідувань «Сила правди», - пише "Горомадське. Волинь".

ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ДОГОВІР НЕ ЗАРЕЄСТРУВАЛИ БЕЗ СПЕЦДОЗВОЛІВ

У липні 2017 року КП «Волиньприродресурс» уклало договір про інвестиційну діяльність із представництвом закордонної фірми «Law & Investment SP. Z o. o.», що зареєстрована у Польщі, в Любліні.

За умовами договору представництво польської фірми інвестує кошти у комплекс робіт із видобування бурштину, а комунальне підприємство у свою чергу надає геологічну інформацію щодо користування надрами та земельними ділянками для проведення пошукових, геодезичних та розвідувальних робіт.

Однак управління розвитку, інвестицій та європейської інтеграції облдержадміністрації відмовило в реєстрації цього договору як такого, що не відповідає законодавству України: не було надано додатків, які складають невід’ємну частину договору; відсутні посилання на документи, які засвідчують право користування або оренди землі площею 50688,90 га . Крім того, управління попросило аби представництво надало копії оригіналів спеціальних дозволів на користування надрами.

Відтак представництво іноземного інвестора звернулось з позовом до суду, де відповідачем виступило управління європейської інтеграції ОДА, а третьою стороною виступило КП «Волиньприродресурс», яке і уклало договір. Волинський окружний адміністративний суд визнав відмову у реєстрації договору протиправною і зобов’язав управління розвитку, інвестицій та європейської інтеграції зареєструвати контракт.

На таке рішення адміністрація подала апеляцію і Львівський апеляційний суд скасував постанову Волинського окружного адміністративного суду в тій частині, яка зобов’язувала управління здійснити реєстрацію договору. Іншу частину постанови апеляційний суд залишив без змін.

ЗАГАДКОВІ ДОКУМЕНТИ

Начальник управління розвитку, інвестицій та європейської інтеграції Юрій Кресак каже, що позиція адміністрації залишається незмінною – для реєстрації договору управління вимагає у представництва іноземної фірми оригінали документів, а саме дозволів на видобуток копалин.

Інвестиційні війни на Волині: як польський інвестор у судах бореться за можливість видобувати бурштин , фото-1

Юрій Кресак. Фото “Волинські новини”

"Суд не може зобов’язати нас зареєструвати цю угоду, тому що ми керуємось підзаконними актами і там чітко вказана вимога – надати оригінали документів. А нам приносять сумнівної якості засвідчені нотаріально копії. Нас це не влаштовує. Вже до року ця історія тягнеться тільки по одній причині – «Law & Investment SP. Z o. o.» не хоче показати оригінали документів", - пояснює Юрій Кресак.

Чиновник зазначає, що насамперед потрібні дозволи на видобуток бурштину та міді, які видаються в Києві. Окрім того він сумнівається у чистоті "репутації" іноземної фірми.

"Походження компанії «Law & Investment SP. Z o. o.» незрозуміле. Її статутний капітал є дуже низенький, обмежується кількома тисячами польських злотих і ця компанія хоче вкладати у видобуток бурштину на Волині мільйони євро. Постає питання – як компанія зі статутним капіталом в кілька тисяч злотих може вкладати мільйони євро в нашу економіку? Через що було прийнято рішення – треба показати всі оригінали документів", - підсумував посадовець.

Більше того він наголошує, що оригінали документів не бачив ніхто. Навіть Генеральна прокуратура, яка проводила обшук у «Волиньприродресурсі», який є патрнером фірми, не змогла з ними ознайомитися.

"Нам двічі показали ксерокопії документів, отих спецдозволів, які засвідчені нотаріусом. По тих документах, що нам надані, видно що це робилась копія з копії. Тобто там навіть, як на мене, то й порушення закону «Про нотаріат», - підсумовує Юрій Кресак.

Положення “Про порядок реєстрації договорів про спільну інвестиційну діяльність за участю іноземного інвестора” передбачає чіткий перелік документів для реєстрації інвестиційних договорів. Тож вимога управління надати оригінали документів видається цілком закономірною.

Про ці документи ми запитали і у представництва фірми ««Law & Investment SP. Z o. o.». Але за номером мобільного, вказаного у документах поданих до ОДА, жіночий голос повідомив, що може лише передати запитання уповноваженим особам. Тому відповідь від директора представництва «Law & Investment SP. Z o. o.» Володимира Гришка ми отримали письмово на електронну пошту.

У відповіді пан Гришко пише, що Юрій Кресак поширює неправду про представництво і запевняє, що в суд було подано повний пакет документів та цитує рішення судів. Однак про те, чи буде подано ці документи пізніше не повідомляє. 

На запитання про інвестиційні кошти, які планують вкласти у видобування на Волині, пан Гришко лише навів пункти договору із КП «Волиньприродресурс», в яких не зазначено жодних цифр. Крім того, пан Гришко зазначає, що представництво подало касаційну скаргу до Верховного суду щоб відновити пункт примусового виконання рішення суду. Верховний суд відкрив за цією скаргою адміністративне провадження.

СУСІДИ – ІНВЕСТОРИ

Якщо ж простежити хронологію розвитку подій цієї інвестиційно–бурштинової справи, то помітну деяку особливість.

В часовому вимірі події реалізовувалась надто швидко:

  • представництво польської фірми було зареєстроване 22 березня 2017 року,
  • 25 квітня тимчасова контрольна комісія обласної ради розглядає клопотання директора КП «Волиньприродресурс» щодо співпраці із вказаним представництвом;
  • комісія рекомендувала директору підписати договір про спільну інвестиційну діяльність;
  • 31 липня вказаний договір був підписаний;
  • 2 серпня представництво звернулось до адміністрації, щоб його зареєстрували.

За інформацією з відкритих джерел фірма «Law & Investment SP. Z o. о» зареєстрована у вересні 2011 року. Тут можна простежити і зміни в реєстраційних даних, які стосуються діяльності в Україні.

17.01.2017 року «Law & Investment SP. Z o. о» до реєстраційних документів вносить такі зміни:

  • створюється відділ (представництво) компанії у Луцьку на вулиці Глушець 49;
  • додаються такі види діяльності: діяльність у галузі видобування вугілля, руд і металів та гірничодобувній галузі;
  • викреслюються інші види діяльності.
Інвестиційні війни на Волині: як польський інвестор у судах бореться за можливість видобувати бурштин , фото-2

ЗАГАДКОВЕ ПРЕДСТАВНИЦТВО

Із документів, які інвестори надали до ОДА, відомо, що представництво польської фірми на Волині зареєстроване на вулиці Глушець 49, однак не вказано номер офісу. Тож відшукати його за цією адресою не вдалося.

Інвестиційні війни на Волині: як польський інвестор у судах бореться за можливість видобувати бурштин , фото-3

За вказаним кодом ЄДРПОУ в українському реєстрі не зареєстровано жодних юридичних осіб :

Інвестиційні війни на Волині: як польський інвестор у судах бореться за можливість видобувати бурштин , фото-4

Та й загалом за контактними даними, які надає представництво, в мережі немає жодної інформації.

Щодо діяльності представництва на Волині, то пан Гришко каже, що наразі воно змушене займатися претензійно – судовою діяльністю через перешкоди, які створює ОДА. І тому зверталось із нотами протесту до екс – губернатора Володимира Гунчика та Міністерства закордонних справ України. Наразі директор представництва сподівається, що « …з приходом нового керманича (голова ОДАавт.) ситуація суттєво зміниться на краще… ».

Більше дізнатись про бурштиново – інвестиційну справу ми спробували і в комунального підприємства “Волиньприродресурс”, яке уклало інвестиційний договір із представництвом. 

Інвестиційні війни на Волині: як польський інвестор у судах бореться за можливість видобувати бурштин , фото-5

Анатолій Капустюк. Фото із сайту volynnews.com

Заступник директора “Волиньприродресурсу” Анатолій Капустюк повідомив, що польська фірма сама звернулася з пропозицією бути партнером комунального підприємства та інвестувати свої кошти у проведення розвідувальних робіт по видобуванню корисних копалин. Комісія обласної ради рекомендувала директору комунального підприємства підписати з даним підприємством інвестиційний договір.

Суть даного договору – інвестор (в даному випадку вони відкрили представництво в Україні) в межах наших ліцензій для виконання зобов’язань інвестує кошти в розвідувальні роботи, в добувні роботи, комунальне підприємство проводить дані роботи, а результати від прибутку розподіляються між сторонами. За даним договором виключно залучаються кошти. На протязі трьох років, з другого кварталу 2017 року по другий квартал 2020 року, комунальне підприємство зобов’язане в межах ліцензійних площ провести повний комплекс георозвідувальних робіт та через три роки прийти на затвердження запасів до Державної комісії по запасах корисних копалин.

"На ці роботи потрібно дуже великий обсяг коштів, тому що він передбачає буріння, шурфіння, проходку розвідувальних траншей. Це обсяг вкладень, який зі свого боку прибутком так чи інакше не компенсується, тому що це є виключно розвідка. Але даний комплекс робіт комунальне підприємство зобов’язане провести", - констатує посадовець.

Щодо документів запевняє, що у представництва польської фірми є чіткий перелік відповідно до законодавства, які вони зобов’язані передати документи.

"Порядок реєстрації даних договорів передбачений законом «Про інвестиційну діяльність». Там є чіткий перелік документів, які має надати будь-яка компанія для реєстрації договору. Побажання адміністрації до представництва надати оригінали ліцензій, яких у них немає, є нічим іншим як перевищенням влади конкретним управлінням", - констатує співрозмовник.

Анатолій Капустюк також повідомив, що досвіду роботи з цією фірмою у них немає. Однак зазначає, що комунальне підприємство (КП) для ведення своєї діяльності має залучити кошти або з бюджету, або в кредит. Бюджет залучити не можна, а кредитні кошти ніхто не надасть через відсутність застави. Окрім того наші банки проекти не інвестують. Оптимальним варіантом є залучення інвестора, тому що в даному випадку інвестор несе солідарні ризики з КП. 

"Даний договір не є ексклюзивним, тобто це не те що КП заключило з цим представництвом ексклюзивний договір і тільки воно має проводити. Комунальне підприємство є повністю відкрите і якщо будуть інші зацікавлені інвестори на таких же самих умовах інвестувати в розвідувальні роботи КП з ціллю отримувати прибуток та наповнювати бюджет як обласної ради, так і місцевих громад, ми будемо тільки «за», за такі компанії. І не важливо – вони будуть українські чи зарубіжні. Аби вони готові працювати в правовому полі і згідно чинного законодавства", - підсумував Анатолій Капустюк.

Щодо діяльності фірми та статутного капіталу посадовець повідомив:

"В цьому підприємстві в переводі на українську гривню – близько півмільйона гривень статутного капіталу. А річний обсяг, яким вони оперують, доволі відрізняється від статутного капіталу. Фірма зареєстрована у 2011 році.

Основними видами діяльності, вони нам надавали перелік, то у них зазначено:

  • видобування кам’яного вугілля і бурого вугілля,
  • видобування металевих руд,
  • сервісна діяльність допоміжна при гірництві і видобутку,
  • будівельні роботи пов’язані зі зведенням будинків,
  • роботи пов’язані з будівництвом об’єктів наземної і водної інженерії,
  • оптова торгівля за винятком торгівлі автомобільним транспортом,
  • роздрібна торгівля за винятком торгівлі автомобільним транспортом.

Тобто вони безпосередньо пов’язані з гірничим напрямком", - констатує представник КП.

"Вони нам давали до нашого договору цей перелік робіт і ми керуємось даним переліком. Тому коли вони буди введені і які були до цього, на жаль, нам невідомо. В реєстрах може бути оновлена інформація. Так само як і в Україні кожного року фірма має уточнювати інформацію про свою діяльність. Вона уточнюється щороку і та відмітка стоїть в реєстрі – що уточнена інформація. Дане представництво було створене виключно для діяльності в межах даного договору. Керівником представництва є Гришко Володимир, ми з ним інколи тримаємо зв‘язок і вони не розуміють ситуації яка твориться в Україні. Ми виграємо суди, нам в обличчя кажуть, що все зареєструють і не реєструють. Тому діяльність іншу, крім тієї, заради якої воно створювалось, вони не ведуть на території України", - підсумував посадовець.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#бурштин #видобування #інвестор #польська #фірма #дозвільні #документи #Волинь
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...