Нацбанк припинив карбування монет номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок. Як це відбуватиметься? Що зміниться для бізнесу і покупців?
Про це пише "Економічна правда".
1. Що сталося?
З 1 липня 2018 року Національний банк України припинив додатковий випуск у готівковий обіг монет номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок. Карбувати центробанк буде лише 10 і 50 копійок. Торгові мережі з цієї дати у випадку відсутності монет дрібних номіналів будуть проводити заокруглення сум у чеку.
2. Тобто ці монети вилучать з обігу?
Так, але поступово. Монети дрібних номіналів перебуватимуть в обігу до ухвалення рішення правлінням Національного банку України про їх вилучення.
3. Усе, в супермаркеті решту цими монетами уже видавати не будуть?
Заокруглення буде застосовуватися лише у випадку відсутності монет дрібних номіналів при розрахунках готівкою.У разі наявності в покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця він може видати покупцеві решту цими монетами.
Лише у разі відсутності монет зазначених номіналів і в покупця, і в продавця застосовуватиметься правило заокруглення загальної суми покупки в чеку.
4. У мене назбиралося чимало монет. Чи можу я обміняти їх на паперові гроші?
Так. Постановою №25 від 15 березня 2018 року Нацбанк зобов'язав усі банки України приймати від клієнтів монети дрібних номіналів для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви, для переказів, обміну на монети та банкноти інших номіналів.
5. А як будуть проводити заокруглення?
Як зазначає у своїй постанові НБУ, під заокругленням (округленням) слід розуміти математичну операцію, яка полягає в заміні числа в бік збільшення або зменшення з відповідною точністю.
Сума, що закінчується цифрою від 1 до 4, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми.Сума, що закінчується цифрою від 5 до 9, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми.