13:02, 1 листопада 2013 р.
На Волині лежачих хворих змушені возити до поліклініки, аби виписати рецепт
Держава вирішила допомогти гіпертонікам. Ліки в аптеках тепер можна купити дешевше, але тільки за рецептом лікаря з трьома печатками. Здається, добра справа, але чому ж тоді люди не перестають скаржитися, що від такої «турботи» у них тиск зашкалює?
У транспорті, на базарі та лавчинах, в Інтернеті – скрізь тільки й мови про дешеві ліки від тиску. І недарма такий ажіотаж – серцево-судинні захворювання найбільш розповсюджені і є причиною смертності у 60% серед усіх померлих. Тож так чи інакше, але про те, що тиск треба тримати в нормі, пити спеціальні пігулки для його зниження, знає майже усе доросле населення. Держава вирішила допомогти гіпертонікам, запровадивши спеціальний пілотний проект: Ліки в аптеках тепер можна купити дешевше (деякі з них за 50 копійок!), але тільки за рецептом лікаря з трьома печатками. Здається, добра справа, але чому ж тоді люди не перестають скаржитися, що від такої «турботи» у них тиск зашкалює?
«Не хочу знижки, дайте імпортні пігулки»
«Я перенесла два інсульти, ходити не можу – і як мені дістати рецепт на ліки, які я п’ю? – плачучи скаржилася наша читачка Олена Киричик з Ківерців. – Діти подзвонили в райлікарню, а там кажуть: ніхто до вас не приїде, везіть бабу сюди. Найняли машину, привезли, а там величезні черги. Скількись там годин висиділи, коли врачиха виходить і каже: «Все, я більше приймати не буду, я замучилася». Дарма машину наймали – рецепта так мені ніхто і не виписав. І що робити?»
До слова, у Ківерцівській райлікарні рішуче відкинули усі звинувачення, мовляв, такого бути не може, щоб до лежачої жінки ніхто на виклик не приїхав – або вона не туди телефонувала, або не так зрозуміла. Пояснили, що Центр сімейної медицини на Ківерцівщині з дня на день почне свою роботу, а поки райони обслуговують дільничні лікарі, у селах є ФАПи та амбулаторії.
В аптеці стала свідком такої сцени: жінка, молитовно склавши руки, благала молоденьку фармацевта відпустити їй «хоч пластинку еналаприлу, бо тиск зашкалює». Дівчина співчувала, але мусила вкотре відмовити: «Продаж ліків від гіпертонії тільки за рецептами». Інша покупець рецепт мала, але аж пашіла від обурення: «Я тільки з поліклініки, ходила по цей клятий папірець. Просила виписати мені конкретний імпортний препарат, який мені вже багато років допомагає. Я не хочу знижки, згодна купувати його за повною вартістю, тільки ж випишіть! Терапевт вперлася рогом – і все тут. Ще й накричала на мене, що беруся командувати. І виписала дешеві українські пігулки. Таке враження, ніби вони за спеціальною вказівкою працюють».
Фармацевт невеличкого приватного аптечного пункту, відмовившись давати офіційний коментар, «не для преси» каже, що участь у пілотному проекті регулювання цін саме вони беруть «добровільно-примусово» і зі страхом. Мовляв, варто державі їм кілька разів не відшкодувати вартість проданих ліків за списком, і вони «підуть з торбами по світу». Це по-перше. А по-друге, чітко спостерігається лобіювання лікарями окремих виробників. Або у рецептах вказують 50 чи 100 таблеток, коли в пастилці або пачці їх по 30 і ділити заборонено. Тоді доводиться знову відправляти ту бідну бабусю чи дідуся до лікарні по новий рецепт.
У районних поліклініках констатують, що потік хворих суттєво збільшився, лікарі мало не всіх профілів зайняті тим, що «строчать» рецепти для гіпертоніків. Навантаження шалене, кожного треба послухати, перевірити, потім записати все це в карточку, виписати по два-три рецепти в одні руки. Нервуються і пацієнти (особливо «киплять» працюючі): у того карточка не в порядку, тому кардіограму ще пройти, а декого взагалі з аптеки «відфутболили» через неправильний рецепт…
Візит до лікаря по рецепт – профілактика інсультів
Хоча, якщо згадати, ліки за рецептами – це ж не нововведення. У Радянському Союзі за написані на звичайному папірцеві список ліків медик міг вилетіти з роботи. А Європа і не збирається припиняти таку практику. У незалежній Україні до «рецептурної теми» теж періодично поверталися, але все закінчувалося… зміною профільного міністра. І лише тепер взялися до справи серйозно.
Начальник управління охорони здоров’я Волинської області Ігор Ващенюк у цьому пілотному проекті вбачає лише плюси. Пояснює, що візити до лікаря по рецепт зможуть вберегти багатьох гіпертоніків від раптових інсультів та інфарктів. Бо ж раніше змусити людину пройти профілактичний огляд було нереально. Хронічним хворим будуть виписувати ліки наперед, щоб кожного місяця дарма не ходити, а до лежачих приїжджатимуть лікарі з амбулаторії чи центрів сімейної медицини. Крім того, за словами пана Ващенюка, треба пам’ятати, що аптека – це не торгова точка з продажу хот-догів, а серйозний заклад охорони здоров’я. Шкода, коли люди так непродуктивно витрачають більшу частину своїх грошей на ті препарати, які навіть не входять у доказову медицину.
– З вересня перелік препаратів, які підлягають під знижки, – розширено, з’явилися імпортні ліки. Не виключено, що список буде змінюватися й далі. Держава відшкодовує від 50 до 90 відсотків вартості медичних препаратів. Лікар виписує лише хімічну назву препарату, а не запатентовану якоїсь фірми. А фармацевт уже може запропонувати людині ряд аналогів і поінформувати, на який саме є знижка і в якому обсязі, – повідомив Ігор Степанович.
Директор державного виробничо-торгового підприємства «Волиньфармпостач» Михайло Півнюк теж нічого поганого у проекті не бачить:
– Це не нововведення, а повернення до старих, але забутих норм і правил, – акцентував він. – Що стосується нашого підприємства, то ми цих позицій дотримувалися й раніше – у пілотному проекті працюємо вже рік. І хоча з 11 вересня вся країна вступила у другу, істотно жорсткішу фазу, нічого поганого у тому не бачу. Ми починаємо повертатися обличчям до споживача. Змушуючи людей йти до лікаря по рецепти, держава спонукає їх проходити профогляд, стежити за своїм здоров’ям. Зрештою – дає їм можливість купувати ліки за дуже низькими цінами.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
14:43
11 жовтня
13:40
9 жовтня
09:36
9 жовтня
20:39
7 жовтня
live comments feed...