• Головна
  • У Луцьку відкрили пам’ятник депортованим українцям (ФОТО)
08:39, 11 листопада 2013 р.

У Луцьку відкрили пам’ятник депортованим українцям (ФОТО)

На Меморіалі слави в Луцьку відбулося відкриття реконструйованого пам’ятника депортованим етнічним українцям з Холмщини, Підляшшя, Надсяння, Лемківщини та Західної Бойківщини.

Про це повідомляє інтернет-видання «Під прицілом».

Завдяки зусиллям Волинського товариства «Холмщина», а також за сприяння Волинської ОДА до вже існуючого з 2002 року пам’ятника додали 4 гранітні стели із викарбуваним на них переліком 123 сіл Холмщини, Підляшшя, Надсяння, Лемківщини та Західної Бойківщини, де у 1942-1945 рр. відбувалися етнічні чистки українського населення польським збройним підпіллям, зокрема, відділом армії Крайової та батальйонами хлопських.  

Вступне слово було надане голові товариства «Холмщина» Миколі Онуфрійчуку: «З 1920 року на території Холмщини, Підляшшя. Лемківщини польськими солдатами було знищено понад 300 православних  церков. 300 тисяч етнічних українців було депортовано, з яких 100 тисяч так і не повернулося на свою рідну землю. Сьогодні польська сторона не хоче надати виселеним українцям статус депортованих, через це, а також через ускладнений візовий режим з Польщею багато з них не можуть відвідати свою Батьківщину. Польська влада відмовляється надавати соціальні гарантії та відшкодування постраждалим».

Честь відкриття пам’ятника була надана керівнику апарату облдержадміністрації Волинської ОДА Станіславу Ющику, першому заступнику Луцького міського голови Святославу Кравчуку, голові товариства Миколі Онуфрійчуку та почесним членам товариства.

Після освячення памятника та поминальної панахиди, яку відправив Високопреосвященний митрополит Луцький та Волинський  Михаїл (Онищук), до пам’ятника депортованим українцям представники влади та громадськості піднесли квіти.

Після цього, члени товариства, зі сльозами на очах, ділилися спогадами про страшні картини свого життя та життя своїх батьків: винищення та спалення сіл, вбивства родичів, руйнування будинків, церков, хрестів, стрілянину, вбивства дітей та немічних українців.

«Дякуємо Сергію Годлевському, директору Департаменту культури і збереження історичної спадщини Луцької міськради за те, що вже багато років він бореться за наші права та відстоює наші інтереси у лавах  українських чиновників. Також, ми вдячні волинським  чиновникам із облдержадміністрації за те, що вони допомагають нам у відродженні славної пам’яті наших земляків-побратимів», - говорить Марія Коменко, член товариства «Холмщина», свідок Люблінської трагедії.

У відповідь Станіслав Ющик наголосив: «Ми з Вами завжди є і будемо! Нам не треба дякувати, бо це наш обов’язок як Ваших обранців».

Окрім цього, присутній на урочистості народний депутат України від ВО «Свобода» Євген Мельник заявив: «Нам сумно, що шовіністично налаштовані польські політики досі вважають Західну Україну частиною східних земель Речі Посполитої. Наша партія зареєструвала у ВРУ Постанову «Про відзначення 70-річчя депортації українців із Волині». Окрім цього, ми внесли на розгляд пропозицію визнати події на території цих земель етнічними чистками з елементами геноциду».

«Вічна пам’ять закатованим та вбитим українцям, а також тим полякам, які рятували братів-українців від страшної загибелі», - рядки із надпису на одній із нових стел пам’ятника.

депортовані1

 

депортовані2

 

депортовані3

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...