14:00, 14 жовтня 2011 р.
На Волині під стінами в’язниці знайшли масове поховання жертв НКВС
Під стінами старої в'язниці, в двохстах метрах від мерії, в самому центрі Володимира-Волинського на Волині археологи наткнулися на страшну знахідку - масове поховання часів початку Другої світової війни, імовірно, це жертви НКВС.
У в'язниці лежить ще мінімум тисяча людей
У братській могилі довжиною 14 м і шириною 4 м знайшли скелети майже 400 чоловік різного віку та статі, навалені штабелями. Найстрашніше, що, судячи за висновками експертів польського інституту археології Університету Миколи Коперника в Торуні, майже кожен п'ятий розстріляний - дитина чи підліток! Було кілька немовлят з розбитими черепами.
Жахливе місце експерти вже прозвали другою Катинню (масові розстріли НКВД польських військовополонених навесні 1940 року поблизу Катині Смоленської області).
Вчора останки перепоховали на міському кладовищі. «Ми копнули поруч - а там ще кістки. У в'язниці лежить ще мінімум тисяча людей », - розповідає начальник розкопок Олексій Златогорський. На жертв розстрілів археологи наткнулися випадково, у пошуках стіни замку польського короля Казимира III Великого (XIV ст.). Люди не стримували сліз.
Більшість загиблих, судячи з усього, польські військові та цивільні.
«Там, без сумнівів, поховані жертви розстрілів, що почалися в 1939 році, - вторить йому професор кафедри новітньої історії України Волинського національного університету Микола Кучерепа. - Нова влада прийшла і почала зачистку потенційних «ворогів».
У 90-х старожили розповідали історикам про той жах: ввечері у дворі в'язниці ставили трактор, включали двигун, щоб не було чути пострілів, і стратили. Звільняли камери для нових ув'язнених».
У могилі знайшли монети, жіночі гребінці, пляшечку з-під ліків з написом «Warszawa», бляшанки з польським написами.
Володимир Стемковський, директор місцевого історичного музею, показує речі з жіночої сумочки: флакон від парфумів, срібні виделки, ложки, ключі від письмового столу, графіт олівця, мундштук. Духи ще зберегли свій запах, дуже схожий на класичний парфум «Можливо» (польський «Шанель № 5»).
Судячи з куль і гільз, жертв вбивали з німецьких пістолетів «Вальтер» або «Парабелум». «У 1940 році НКВД оснастив такою зброєю своїх співробітників», - говорить Стемковський.
За його версією, біля стін в'язниці могли вбити польських біженців, які потрапили в 1939-му в оточення між німецькими і радянськими військами.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:23
9 грудня
15:24
9 грудня
15:00
9 грудня
23:44
6 грудня
ТОП новини
live comments feed...