Стягнення аліментів: Мінюст роз'яснює тонкощі закону

Міністерство юстиції роз’яснює норми Закону щодо примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів.

Про це повідомляє прес-служба Міністерства юстиції.

«З прийняттям цього закону на виконавців покладено низку нових обов’язків. Тому Міністерством юстиції було додатково розроблено та надано у користування виконавців судових рішень методичні рекомендації, які забезпечать однозначність трактування прийнятого законодавства», - наголосив заступник Міністра юстиції Сергій Шкляр.

За його словами, роз’яснення дають можливість забезпечити стабільно високу якість роботи виконавців під час виконання обов’язків, які пов’язані зі стягненням коштів з тих українців, які мають заборгованість зі сплати аліментів.

Зокрема, документ роз’яснює порядок винесення та виконання постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника. Такі постанови підписуються державним виконавцем та скріплюються печаткою органу державної виконавчої служби.

Якщо боржник сплатив аліменти у повному обсязі, то:

  • скасовується обмеження у праві виїзду особи з України на підставі постанови державного виконавця;
  • повернення боржнику права на керування транспортними засобами та користуванні зброєю відбувається так само на підставі відповідної постанови державного виконавця.

Якщо заборгованість зі сплати аліментів перевищує суму платежів за 6 місяців, державний виконавець зобов’язаний скласти протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення та надіслати його для розгляду до суду.

В законі передбачено адміністративні стягнення для злісних неплатників, зокрема це суспільно корисні роботи, оплата з яких іде на сплату заборгованості.

Права батьків, з якими проживає дитина:

  • забезпечення тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку.

Таке право надається при наявності:

  • довідки від органів державної виконавчої служби про заборгованість зі сплати аліментів одного з батьків;
  • сума аліментів повинна перевищувати суму платежів за 6 місяців;
  • довідка видається органом державної виконавчої служби на вимогу стягувача;
  • довідка видається протягом 10 днів та дійсна впродовж 1 місяця;
  • довідка виготовляється на бланку органу державної виконавчої служби;
  • підписується його керівником та скріплюється печаткою органу державної виконавчої служби.

В Україні діють центри та бюро з надання правової допомоги, які надають безкоштовні юридичні консультації всім громадянам.

Нагадаємо, що неплатників аліментів обмежили у праві виїзду за кордон, керуванні транспортними засобами, користуванню зброєю. Раніше розмір аліментів вже збільшили на 20 %, вказавши в законі, що ці кошти є власністю дитини, а не того, з ким вона проживає. Верхня межа виплат на даний момент становить 10 прожиткових мінімумів.

Раніше ми повідомляли, що якщо той із батьків, який виїхав за кордон, не сплачує аліменти, це теж є підставою для звернення з позовом про стягнення аліментів до суду.

З 6 лютого запрацював онлайн-реєстр неплатників аліментів, в якому розміщуються дані про людей, що понад 3 місяці мають заборгованість по сплаті аліментів.