• Головна
  • У Луцьку розповіли, як зробити так, аби гроші «ходили за студентом»
17:15, 20 лютого 2012 р.

У Луцьку розповіли, як зробити так, аби гроші «ходили за студентом»

Українську освіту терміново потрібно реформувати, але робити це треба, створивши автономію для навчальних закладів. Про це розповіла 20 лютого під час прес-конференції директор Українського центру оцінювання якості освіти, радник Арсенія Яценюка Лілія Гриневич.

Гриневич розповіла про те, що наразі у Верховній Раді України лежить цілих три законопроекти про освіту, які різняться між собою. Детально вона зупинилась на одному, розробленому її політсилою та групою експертів, адже закон, запропонований урядом, спрямований на централізацію освіти і використання її під час виборів. За словами Гриневич, реформування – дуже потрібне, адже наразі освіта занепадає і не може надати тієї якості, яка мала би бути.

За її словами, зараз знівельоване державне замовлення, адже на одне місце економіста у центрах зайнятості перебувають 38 чоловік, тобто люди просто не затребувані. Гриневич зауважила, що необхідно, аби гроші «ходили за людьми». Для цього необхідно створити систему державних грантів. Людині, яка гарно здала ЗНО, будуть видаватись грошові сертифікати, з якими вона йтиме у вуз, який їй найбільше підходить. Таким чином, університети будуть зацікавлені покращувати якість освіти, щоб до них приходили студенти й приносили державні кошти.

Натомість, держзамовлення не треба повністю відміняти, але зробити його таким, яким би й мало бути. Тобто студент має відпрацювати гроші, які в нього вклали в державних структурах: лікарнях, школах, садочках. Таким чином, майбутні спеціалісти свідомо підписуватимуть угоди й знатимуть, де працюватимуть після закінчення університету.

Вузам надаватиметься повна автономія, навіть процес ліцензування та атестації буде не підпорядкований виконавчій владі та міністерству. Окрім того, слід створити потужну профільну ланку освіти. Тому що у всіх державах є лише бакалавр і магістр, немає спеціалістів. Таким чином, люди здобуватимуть собі професію, ітимуть на роботу, а вже далі здобуватимуть й іншу освіту, адже світ – мобільний і протягом життя можна міняти декілька спеціальностей.

Згідно нового законопроекту про освіту, обов’язкових предметів у ВНЗ має бути 50%, а решта – обирає вуз, з них 20% дисциплін має вибирати сам студент. Ще одна ідея – залучати роботодавців, щоб вони платили за навчання студентів, натомість останні працюватимуть одразу після закінчення навчання у них. Проте, за словами Гриневич, зараз – це майже нереально, адже підприємці знають, що освіта не здатна підготувати їм кваліфіковані кадри. Зараз в Україні юридичні особи фінансують лише 3% студентів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...