• Головна
  • Екологи б’ють на сполох: температура води в Прип’яті – вище 30 градусів, від спеки вже гине риба
14:20, 10 липня 2012 р.

Екологи б’ють на сполох: температура води в Прип’яті – вище 30 градусів, від спеки вже гине риба

В період з 03.07.-10.07.2012 року на водоймах Волинської області, а саме – річка Турія, річка Стохід, річка Прип’ять спостерігаються поодинокі випадки загибелі риби.  Про це «Перцю Волинському» Держекоінспекція у Волинській області.

04.07.2012 Державною екологічної інспекцією у Волинській області спільно з працівниками Волиньдержрибохорони проведено візуальне обстеження р.Турія. в районі м.Ковель- с.Гішин. В районі с.Бахів (нижче скиду стічних вод Ковельського УВКГ ) виявлено на поверхні річку білувату жирну пляму. В повітрі відчувався  неприємний запах. В 3 місцях були відібрані проби води із річка Турія.

За результатами лабораторних досліджень у відібраних пробах вод відділом інструментально-лабораторного контролю встановлено погіршення гідро-хімічних показників води.

Випадків масової загибелі риби при обстеженні  не виявлено.

Протягом 09 -10 липня 2012 року почала надходити інформація про загибель риби в річках Прип’ять та Стохід.

Погіршення гідро-хімічних показників спричинено в першу чергу аномально-високою температурою. Наявність у воді високого вмісту амонію сольового,  нітритів, низький рівень розчиненого кисню свідчить про органічне забруднення річки та процеси розкладу органічної речовини в воді, які, в першу чергу, можуть бути викликані:

- попаданням в річку великої кількості органічних речовин при розливі річки Турія та їх подальшим розкладом під впливом високої температури, яка пришвидшує реакцію розкладання;

- гниттям, внаслідок дії високої температури, водної рослинності;

- інтенсивного розмноження мікроорганізмів та комах, внаслідок сприятливих кліматичних умов (висока температура та вологість).

Говорити про забруднення річки Турія внаслідок антропогенного впливу вище скиду стічних вод  Ковельським УВКГ зараз немає фактичних  підстав. Вживаються заходи для встановлення причини погіршення гідро-хімічних показників води в р.Турія вище очисних споруд.  Зокрема, в м.Ковелі створена комісія за участю представників Держекоінспекції, Волиньдержрибохорони, санітарно-епідеміологічної служби,  Ковельської міської ради, ветеринарної служби. Буде проведене обстеження русла річки Турія для виявлення можливого несанкціонованого скиду стічних вод та місць захаращення русла.

Свій негативний вплив на річку Турія,  нижче очисних споруд, створює Ковельський УВКГ, у стічних водах якого  встановлено перевищення  гранично-допустимих скидів стічних вод по амонію сольовому в 2,7 рази, по нітритах – в 2,5 рази. До Ковельського УВКГ будуть вжиті санкції, передбачені чинним законодавством. Направлена факсограма  про негайне усунення порушення.

В районі с.Гішин Ковельського району ознаки органічного забруднення річки Турія зникають. Високий вміст заліза може виникнути внаслідок характерного для Волині високого вмісту заліза у ґрунтових водах та попадання їх у річку Турія.

З 02.07.2012 року на території НПП “Прип’ять-Стохід” працює група гідробіологів інституту гідробіології НАН України під керівництвом д.б.н. Афанасьєва С.О.

Результати натурних досліджень інституту гідробіології НАН України встановили:

За останні 4-5 днів температура води в р.Прип’ять збільшилась від 24,30С до 300С по руслу (поверхня ріки) і 34,50С в застійних зонах.  Вміст розчинного кисню зменшилась до 3,5-4 мг/л по руслу і до 0,9-1,2мг/л в заплавах.

На фоні зниження рівня води в річці - з болотяної пойми до річки почала підтягуватись вода збагачена органічною речовиною,  можливо з фенольними сполуками, які утворились в результаті розкладу надлишкової рослинної маси.

При цьому на поверхні води утворилась плівка  із автохтонної органіки, що ускладнює процеси природної аерації. Дана плівка під впливом вітру та течії створює піноподібні утворення.

Вищевикладені явища призвели до замору риби в рПрип’ять, найбільше -  в районі впадіння р.Цир.

По попередніх даних дія аномальних високих температур є причиною мору риби в річках Турія та Стохід .

10.07.12 року направлені телефонограми в Ковельську, Любешівську, Маневицьку, Рожищенську, Камінь-Каширську райдержадміністрації щодо моніторингу водойм на території районів для  виявлення фактів загибелі риби, організації видалення загиблої риби та її знешкодження. Адже розклад риби  у водоймі може викликати погіршення і без того складної екологічної ситуації.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...