• Головна
  • Чим небезпечний менінгіт і як від нього вберегтися: луцька лікарка про хворобу
14:37, 11 грудня 2017 р.

Чим небезпечний менінгіт і як від нього вберегтися: луцька лікарка про хворобу

Чим небезпечний менінгіт і як від нього вберегтися: луцька лікарка про хворобу

За останній рік випадків зараження менінгітом стало більше, з летальними випадками зокрема. У Луцьку, за станом на 11 грудня, діагноз «менінгіт» не встановлений нікому, але заразитися ним можливо. Як вчасно розпізнати недугу і не допустити фатальних наслідків, з'ясовує 0332.ЗДОРОВ'Я.

Що таке менінгіт, про причини захворювання, симптоми та профілактику розповідає Шульга Людмила Аркадіївна, завідувачка відділення неврології Луцької міської клінічної лікарні, лікар-невролог вищої кваліфікаційної категорії, Заслужений лікар України.

Менінгіт – це інфекційно-запальний процес, який вражає мозкові оболонки.

Залежно від того, який збудник викликає це захворювання, поділяється на менінгококовий, пневмококовий, стафілококовий, гемофільний та ін.

За ступенем важкості: середньотяжкий, тяжкий.

За патогенезом:

  • первинний – мікроорганізм, який викликає захворювання, відразу вражає оболонки головного мозку;
  • вторинний – як ускладнення якихось інших захворювань.

Якщо ми виключили наявність вторинного менінгіту, тобто в організмі не знайшли ніякого осередку, який може провокувати цей менінгіт, ми вважаємо, що даний менінгіт є первинним, тобто, може викликатися менінгококом або пневмококом. Тоді ми залучаємо для консультації лікаря-інфекціоніста і часто такі пацієнти переводяться у інфекційну лікарню.

Вторинні менінгіти є наслідком поширення в центральну нервову систему інфекції з уже існуючих в організмі вогнищ інфекції (абсцеси, запалення легень, гайморити).

За характером запалення менінгіти поділяються на серозні та гнійні, в залежності від вмісту лейкоцитів у спинно-мозковій рідині, а також від складу клітин, які є наявні в лікворі. Тому золотим стандартом для обстеження є люмбальна (спинномозкова) пункція, без якої діагноз менінгіту не ставиться.

Найважчими вважаються гнійні менінгіти, які потребують негайного огляду лікаря і госпіталізації, щоб негайно розпочати лікування і уникнути ускладень або смертельного наслідку.

Прикладом гнійного запалення може бути менінгококовий менінгіт. Частіше хворіють діти і підлітки. Початок гострий, іноді блискавичний. Характерною ознакою є поява на шкірі сідниць, стегон та гомілок висипання у вигляді зірочок, що виступають над рівнем шкіри. Інколи висипання може бути на слизових, долонях і підошвах. При важкому перебігу захворювання ускладнюється інфекційно-токсичним шоком, коли на фоні інтоксикації починається надниркова недостатність, падає тиск і з’являється надзвичайно велика загроза для життя пацієнта.

На пневмококовий менінгіт переважного хворіють діти до 1-го року і дорослі після 50-ти років на фоні запалення легень, гаймориту, черепномозкової травми з переломом основи черепа та при витіканні спинномозкової рідини.

Симптоми при менінгіті:

  • головний біль, який є дифузним;
  • нудота;
  • блювання;
  • судоми;
  • психомоторне збудження;
  • загальна слабкість;
  • підвищення температури (іноді до 39С-40С);
  • заважає світло, шум, звук (хворий накривається ковдрою, аби ізолюватися від зовнішнього світу);
  • з'являються болі у м'язах.

Людям здається, що це звичайна респіраторна інфекція, не завжди вчасно звертаються до лікаря, що в подальшому впливає на результат лікування. У людей похилого віку симптоми захворювання менше виражені, навіть не завжди є підйом температури.

Одним із проявів серозного менінгіту є туберкульозний менінгіт, діагностика якого інколи буває досить затруднена. У цей час хворі скаржаться на загальну слабкість, відсутність апетиту, надмірну втому, поганий сон, сонливість удень, незначний підйом температури, не різкий біль голови, блювання, симптоми наростають, приєднуються психічні розлади, сплутаність свідомості.

Якщо хворого на туберкульозний менінгіт не лікувати, то смерть може настати через 4-8 тижнів.

Отже, при появі стійкого головного болю із розвитком блювоти на фоні підйому температури необхідно негайно звернутись до лікаря, для того, щоб виключити цю грізну патологію.

Профілактика менінгіту (специфічна та неспецифічна):

До специфічної відноситься вакцинація, яка повинна проводитись згідно календаря щеплень, адже якщо пацієнт хворіє на кір, паротит, вітряну віспу та інші інфекції і має знижений імунітет - має більше шансів захворіти на менінгіт.

До неспецифічної належать такі заходи :

  • уникати переохолодження;
  • не контактувати з хворими, що мають інфекційні захворювання;
  • ретельно мити руки при контакті з великою групою людей, наприклад, після переїзду у транспорті;
  • дотримуватись здорового способу життя і харчування, щоб зміцнити імунну систему;
  • прикривати рот при кашлі та чханні, щоб уникнути передачі збудників.

Варто пам’ятати, що вхідними воротами при первинному менінгіті є носоглотка, бронхи, шлунково-кишковий тракт, де можуть перебувати збудники цього захворювання.

Нагадаємо, цьогоріч у Києві захворіло 27 людей, троє дітей – загинули.

У 2016 році від менінгіту померло 38 осіб, в тому числі дітей до 1 року – 17. У Львові 28 жовтня зафіксовано 5 звернень з підозрою на менінгіт, діагноз підтвердився у двох. У Рівненській області за 10 місяців цього року на менінгіт захворіли 8 осіб, є два летальні випадки. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#здоров'я #медицина #менінгіт #хвороба #лікар
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...