• Головна
  • Волинські селяни змушені викидати картоплю на смітник
12:26, 4 жовтня 2012 р.

Волинські селяни змушені викидати картоплю на смітник

На ринку картоплі – непроста ситуація, – інформує «Волинська правда».

Цього року селяни знову «влетіли», – пише на шпальтах газети «Волинь-нова» журналіст Сергій Наумук. 

Волиняни добряче «заробили» на картоплі. З ностальгією згадують селяни позаминулий рік, коли закупівельні ціни на другий хліб були високими (одразу зазначимо, з точки зору споживача, можливо, навіть зависокими). Не в одному селі тоді з’явилися нові трактори та автомобілі. І це без всіляких кредитів, лізингів та пільг. Бо в село пішли реальні гроші. Проте вже наступний рік приніс картоплярам розчарування. Цього року в Україні планують зібрати 23 мільйони тонн картоплі при річному споживанні близько 6 мільйонів тонн. Волинь минулого року зібрала 1,1 мільйона тонн. Цьогоріч буде трохи менше.

Здебільшого люди сподіваються на заготівельників зі Сходу та Півдня України. Проте ситуація в різних кінцях краю відрізняється. «Постійно в селі стоїть машина закупівельників, а то й дві чи три. Буває, день-два немає машин. Наші мешканці й самі відвозять бульбу вантажівками у Харків, на Південь. Закуповують картоплю по 0,8-1 гривні. Закупівельники дивляться, чи не пошкоджена. Охочіше беруть червону, а до білої – байдужі», – розповіла голова Седлищенської сільради Любешівського району Людмила Ланевич.

А от в інших селах ситуація протилежна. У селі Линів Локачинського району цього сезону ще не було жодної вантажівки. Закупівельники приїжджають тільки невеликими бусами. Те саме й у багатьох селах Старовижівщини. «Купують картоплю по 0,8 гривні. Беруть сорт Скарб. Люди кіньми возять у сусідні села Датинь та Ниці, бо там машини бувають частіше. Сподівалися, що буде хоч по гривні. Але торік обпеклися, продалися лише по 50 копійок. Навіть влітку люди вивозили картоплю на смітники просто в сітках», – каже сільський голова Соколищенської сільради Старовижівського району Марія Тищук.

Як йдеться на шпальтах газети, прилуцькі села, що розташовані над великими трасами, торгують картоплею просто біля садиб. «Ми при трасі, у нас вантажівки чомусь не зупиняються. Мушу продавати сітками, – каже Юліан Мазяр з Піддубців Луцького району. – Сітку вагою 20-22 кілограми продаю по 30 гривень. Хоч би так й так продати та заробити якусь копійку».

«На відміну від урядових реляцій, за нашими даними, картоплі цього року виростили не 23 мільйони тонн, а в межах 20 мільйонів тонн. Крім того, значно гірша якість картоплі. Багато виробників минулого року обпеклися, тому в сховища закладок не роблять. Ринок, практично, завмер: ніхто не закуповує картоплю в населення. Взимку ціна на якісну картоплю трохи підвищиться, падіння не очікуємо, але й різкого підвищення не буде», – зауважив заступник голови Асоціації фермерів та землевласників Волині Олег Галасун.

Влада ж йде найпростішим шляхом: не помічає проблеми, – йдеться в публікації. Якби картопля була в зоні інтересів агрохолдингів, а значить олігархів, то здійнявся б ґвалт щодо перевиробництва. А так – все тихо. Лише заступник голови обласної державної адміністрації Віталій Карпюк сказав у телеефірі, що на Волині є перевиробництво картоплі й селяни мали б вирощувати щось інше, бо якщо держава забезпечила соціальні заклади, то більше закупити вона не може. Так-то воно так, але чому подібних заяв від чиновників не було на початку року? Хай би люди знали, що картопля не буде мати попиту. Зрештою, що влада може порадити їм вирощувати? – запитує журналіст.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...