• Головна
  • Міфічні діагнози, які найчастіше ставлять українцям
14:24, 1 квітня 2018 р.

Міфічні діагнози, які найчастіше ставлять українцям

Світова медицина постійно рухається вперед і розвивається. Але це не заважає деяким лікарям продовжувати ставити діагнози, яких не існує в світовій практиці.

"МедОбоз" вирішив покопатися в міфічних діагнозах і розповісти про три найбільш поширених в Україні.

Синдром хронічної втоми

Діагноз, який ставлять практично кожному працюючому українцеві.

Найчастіше його чують ті, хто приходить зі скаргами на часті головні болі, безсоння, погіршення пам'яті, слабкість, апатію і т.д.

Все це і правда схоже на стан втоми, тому стійкі вищеописані симптоми і нарекли "синдромом хронічної втоми".

І лікують це все заспокійливими, вітамінами, а також іноді навіть імуномодуляторами і антидепресантами.

Насправді ж, як розповів лікар Віктор Литвиненко, в Міжнародному класифікаторі хвороб (МКБ) немає такого захворювання як синдром хронічної втоми.

"Описані симптоми пов'язані з розвитком неврозу центральних регуляторних центрів вегетативної нервової системи або порушенням обміну білка, - говорить лікар. - А спровокувати їх могли перенесені вірусні захворювання, проживання в екологічно забруднених районах, хронічні захворювання і т.д.".

Тому, не з'ясувавши, що конкретно привело до поганого самопочуття пацієнта, тобто, не провівши необхідні аналізи та обстеження, діагноз не поставити.

І ніякі питання типу, скільки ви спите, скільки триває робочий день і як часто піддаєтеся стресам, не допоможуть докопатися до істини.

ВСД

Вегето-судинну дистонію "діагностують" чи не кожному другому пацієнтові, що поскаржився на запаморочення, слабкість, дратівливість і ін.

Насправді, це не діагноз, а стан, що об'єднує цілий комплекс різних скарг, серед яких:

  • Тривожність і занепокоєння;
  • Безсоння;
  • Відчуття нестачі повітря або "грудки" в горлі;
  • Тремор рук;
  • Прискорене серцебиття;
  • Скачки тиску;
  • Біль в області серця;
  • Порушення травлення (діареї, запори, метеоризм і ін.);
  • Запаморочення;

Незрозуміле підвищення температури тіла (при цьому відсутні запальні процеси в організмі).

Цей синдром не розвивається сам по собі, а виникає вже як наслідок. І все описане може вказувати на різні захворювання.

Тому при виявленні дистонії потрібно проходити цілий ряд діагностичних процедур в залежності від симптомів, а не просто пити полівітаміни і заспокійливі (зазвичай такі препарати призначають, "після діагностування" ВСД).

Міністр Уляна Супрун вважає діагноз ВСД "великим радянським міфом", який виник через відсутність доступу до бази джерел доказової медицини.

"Найчастіше діагноз ВСД ставлять, коли пацієнт скаржиться на тривогу, занепокоєння, проблеми зі сном, відчуття браку повітря і "клубка в горлі", тремор рук, прискорене серцебиття, коливання тиску, біль в області серця, дискомфорт в животі і т.д ., коли при цьому обстеження показують, що запальних процесів в організмі немає", - розповіла Супрун.

Всі ці симптоми, каже вона, можуть свідчити про декілька різних хвороб, які потрібно виявити після ретельних досліджень.

"Однак якщо лікар замість цього пише пацієнтові в медичній картці "ВСД" і відправляє пити вітаміни і легке заспокійливе, це означає, що він буквально "зливає" справжню проблему", - додала чиновник.

Діагноз ВСД зазвичай використовується, коли немає достатньо підстав для постановки інших діагнозів, таких як невроз або артеріальна гіпертензія.

Дисбактеріоз

Це наступний "діагноз", який можна почути у терапевта або гастроентеролога після скарг на біль в животі, важкість у шлунку, часті печії, розлад тощо.

Під поняттям "дисбактеріоз" мається на увазі порушення співвідношення мікроорганізмів, що знаходяться в кишечнику. А звинувачують в цьому прийом антибіотиків, гормонів, неправильне харчування, шкідливі звички, стреси тощо.

"Немає жодного документа, що відповідає запиту "дисбактеріоз", відповість вам МКБ. Адже це не самостійне захворювання, а знову ж таки, стан, який проявляється на тлі інших захворювань, наприклад, виразки шлунка, гастриту і т.д.", - продовжує Литвиненко.

І тому лікувати його просто прийомом препаратів або продуктів, що містять бактерії, не можна.

Потрібно докопатися до суті і знайти "корінь зла".

Нагадаємо, що медичні міфи можуть неабияк зашкодити здоров'ю. Варто знати, що не будь-яку проблему зі здоров'ям можна вирішити ліками, антибіотики не всесильні, а "капання" не вирішить хронічних проблем.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#міфічні #дігнози #українці #перевтома #ВСД #дисбактеріоз #наслідки #хвороби
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...