• Головна
  • ТОП-6 актуальних питань про небезпеку кліщів
11:10, 6 травня 2018 р.

ТОП-6 актуальних питань про небезпеку кліщів

Щорічно від укусів кліщів страждають понад 20 тисяч українців, майже 2 тис. з них заражаються інфекційними захворюваннями. У травні-червні кліщі найбільш активні, тому й найбільш небезпечні для людей.

Про це повідомив Волинський лабораторний центр.

Що робити, коли тебе укусив кліщ? Якими повинні бути дії людини після того, як кліща було знайдено і знешкоджено?

Про небезпеку кліщів сайт 0332. ua сайт міста Луцька розпитав завідувачку відділення крапельних інфекцій Волинської інфекційної лікарні Наталію Маркову.

1. ДЕ ТРЕБА ОСТЕРІГАТИСЯ КЛІЩІВ? ЧИ ВАРТО БОЯТИСЯ КЛІЩІВ У МІСТІ? 

Кліщі є всюди, де багато рослинності, тобто трави та кущів. Тому місцем для відпочинку люди повинні обирати галявини, де мало трави, де піщаний ґрунт, де як правило, цих комах мало. Найбезпечнішим є сосновий ліс.

Кліщі можуть бути будь-де, навіть в міській зоні, зокрема в парках, скверах. Вони найбільш активні в травні-червні, а також в серпні-вересні. Живуть переважно в сирих і вологих місцях, на прогрітих сонцем схилах, у високій траві, кущах, сухостою, біля стежок і лісових доріг. Оптимальна температура повітря для їхньої активізації - від 5 до 20 0 С.

2. ЧИ ПРАВДА, ЩО УКУС КЛІЩА МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ?

Кліщі є збудниками багатьох захворювань. На Волині люди найчастіше хворіють на кліщовий енцефаліт та хворобу Лайма.

Кліщовий енцефаліт

Зоною поширення цього захворювання зазвичай є Ратнівський район. У хворого на кліщовий енцефаліт уражується центральна нервова система, зокрема речовина мозку. Енцефаліт важко протікає та ще важче лікується. Висока смертність та інвалідність – наслідки захворювання. На щастя, тепер він зустрічається не часто.

Хвороба Лайма, або кліщовий бораліоз

Найпоширеніше захворювання. Його збудником є бактерія борелія, яка зі слиною інфікованого кліща потрапляє в кров людини і викликає хворобу.

Чим небезпечна ця хвороба?

  • Вона починається по-різному, інколи зовсім непомітно.
  • У хворого на місці укусу з’являється почервоніння, яке помилково вважають алергічною реакцією.
  • Хвороба швидко переходить у хронічну форму.
  • Первинні ознаки захворювання, такі як при застуді: підвищення температури, першіння в горлі, біль м'язів та головний біль.
  • Збудник хвороби уражає центральну нервову систему, суглоби, серцево-судинну систему. Зміни в центральній нервовій системі дуже серйозні і практично не лікуються.

На першій стадії дуже важливо вчасно помітити почервоніння, здати відповідні аналізи. Борелія це бактерія, яка лікується антибіотиками.

Якщо був взагалі епізод укусу кліща, то треба звернутися на консультацію до інфекціоніста або до сімейного лікаря.

ТОП-6 актуальних питань про небезпеку кліщів, фото-1

3. ВКУСИВ КЛІЩ! ЩО РОБИТИ?

Якщо вкусив кліщ, то, насамперед, його потрібно дістати. В соцмережах є багато методів, як ліквідувати кліща. Однак дістати його не так просто. Краще за допомогою звернутися на травмпункт або до лікаря-хірурга, який має спеціальний гачкоподібний інструмент. Інколи, коли кліщ глибоко всмоктався, роблять навіть розріз на шкірі стерильним інструментом і легко дістають його цілим. В домашніх умовах це зробити важко.

Щоб правильно дістати кліща вдома потрібно запам’ятати декілька правил.

Чого не варто робити, коли дістаєш кліща:

  • кліща не можна сильно крутити;
  • кліща не можна виривати;
  • за жодних обставин не можна підпалювати;
  • метод закапування рідиною рани з кліщем – довготривалий та малоефективний.

Як правильно діставати кліща:

  • акуратно пінцетом по осі прокручувати кліща до повного видалення;
  • після видалення помити руки з милом;
  • рану обробити спиртом чи іншим дизенфікуючим розчином;
  • накласти при потребі пов’язку.

Якщо кліща виривати чи підпалювати, то рівень потрапляння хворобливих бактерій в кров збільшується в декілька разів. Заливання рідиною місце укусу – малоефективне через те, що процес удушення кліща в цьому випадку довготривалий.

Чим довше кліщ знаходитися в організмі, тим більша небезпека інфікуватися. Велике значення має те, де вкусив кліщ. Зазвичай вони не залишаються на відкритих ділянках тіла, а шукають такі місця, які прикриті одягом та де найтонша шкіра: за вухами, на шиї, в ділянці пахв. Якщо інфікований кліщ вкусив біля голови, або в саму голову, то захворювання прогресуватиме швидше, а лікування проходитиме довше.

Потрібно пам’ятати найголовніше – кліща потрібно видалити з рани повністю. Його залишки як інородні елементи в тілі людини можуть спричинити сильний запальний процес.

4. НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ ПІСЛЯ УКУСУ?

Перш за все потрібно перевірити чи людина інфікована. Адже не всі кліщі заражені бореліями і стають причиною важких захворювань. 

Тому мертвого або живого видаленого кліща беремо в баночку і відправляємо в лабораторію на обстеження, яке покаже чи є в ньому борелії чи ні. Якщо кліщ був інфікованим, то потрібно за лікуванням звернутися до лікаря-інфекціоніста, навіть тоді, коли не має виражених симптомів захворювання.

Знятого кліща можливо дослідити на наявність збудників хвороб у лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» (за адресою: м. Луцьк, проспект Волі, 55).

Якщо кліща, наприклад, не вдалося обстежити на бактерії, то тоді через три тижні після укусу здаються спеціальні аналізи. Чому так? Раніше нема сенсу, бо ці аналізи не покажуть чи прогресує у людини інфекційне захворювання. Такі спеціальні аналізи можна провести і в приватних лабораторіях. Турбота людини про здоров’я в цей період може вберегти її від можливих ускладнень.

ТОП-6 актуальних питань про небезпеку кліщів, фото-2

5. ЧИ ВІДЧУЮ Я, КОЛИ МЕНЕ ВКУСИТЬ КЛІЩ?

Укусу кліща відчути не можна. Він має здатність присмоктуватися непомітно, завдяки чому виживає. Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні. Там, де є кліщ з'являються припухлість, свербіж, почервоніння. А сам паразит збільшується у розмірах.

Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройде від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.

У дітей більший ризик зараження через велику рухливість і активність. Однак відмінностей у наданні першої допомоги після укусу кліща немає.

6. ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ ВІД НАПАДУ КЛІЩІВ?

Потрібно дотримуватися кількох простих вимог:

  • закривати одягом як відкриті, так і найбільш вразливі ділянки шкіри;
  • рекомендовано кожних 20 хвилин оглядати шкіру;
  • одяг повинен щільно прилягати до тіла, щоб запобігти проникненню кліща під нього;
  • використовувати спеціальні репелентні засоби обробки одягу. Репеленти - токсичні, тому слід уникати контакту зі шкірою. Однак вони відлякують комах;
  • після прогулянки оглянути себе та домашніх улюбленців, щоб тварини не переносили небезпечних комах на шерсті;
  • оглядати все, що принесено додому з прогулянки (квіти, гілки тощо);
  • після проведеного огляду одяг необхідно випрати.

Пам’ятайте, що найбільшим ворогом людського здоров’я є легковажність. Тому будьмо пильні та відповідальні, щоб не захворіти на інфекційне захворювання, спровоковане кліщем, та не пожинати плодів власної байдужості.

Читайте також:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Де ви проводите свою літню відпустку?
проголосувало 86 відвідувачів
на Світязі
46,5%
їду за кордон
37,2%
подорожую країною
14,0%
залишаюся вдома
1,2%
у мене немає літньої відпустки
1,2%
#кліщі #небезпека #захворювання #бактерії #хвороба #Лайма #запобігання #Волинь
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...