ТОП-6 актуальних питань про небезпеку кліщів

Щорічно від укусів кліщів страждають понад 20 тисяч українців, майже 2 тис. з них заражаються інфекційними захворюваннями. У травні-червні кліщі найбільш активні, тому й найбільш небезпечні для людей.

Про це повідомив Волинський лабораторний центр.

Що робити, коли тебе укусив кліщ? Якими повинні бути дії людини після того, як кліща було знайдено і знешкоджено?

Про небезпеку кліщів сайт 0332. ua сайт міста Луцька розпитав завідувачку відділення крапельних інфекцій Волинської інфекційної лікарні Наталію Маркову.

1. ДЕ ТРЕБА ОСТЕРІГАТИСЯ КЛІЩІВ? ЧИ ВАРТО БОЯТИСЯ КЛІЩІВ У МІСТІ? 

Кліщі є всюди, де багато рослинності, тобто трави та кущів. Тому місцем для відпочинку люди повинні обирати галявини, де мало трави, де піщаний ґрунт, де як правило, цих комах мало. Найбезпечнішим є сосновий ліс.

Кліщі можуть бути будь-де, навіть в міській зоні, зокрема в парках, скверах. Вони найбільш активні в травні-червні, а також в серпні-вересні. Живуть переважно в сирих і вологих місцях, на прогрітих сонцем схилах, у високій траві, кущах, сухостою, біля стежок і лісових доріг. Оптимальна температура повітря для їхньої активізації - від 5 до 20 0 С.

2. ЧИ ПРАВДА, ЩО УКУС КЛІЩА МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ?

Кліщі є збудниками багатьох захворювань. На Волині люди найчастіше хворіють на кліщовий енцефаліт та хворобу Лайма.

Кліщовий енцефаліт

Зоною поширення цього захворювання зазвичай є Ратнівський район. У хворого на кліщовий енцефаліт уражується центральна нервова система, зокрема речовина мозку. Енцефаліт важко протікає та ще важче лікується. Висока смертність та інвалідність – наслідки захворювання. На щастя, тепер він зустрічається не часто.

Хвороба Лайма, або кліщовий бораліоз

Найпоширеніше захворювання. Його збудником є бактерія борелія, яка зі слиною інфікованого кліща потрапляє в кров людини і викликає хворобу.

Чим небезпечна ця хвороба?

 • Вона починається по-різному, інколи зовсім непомітно.
 • У хворого на місці укусу з’являється почервоніння, яке помилково вважають алергічною реакцією.
 • Хвороба швидко переходить у хронічну форму.
 • Первинні ознаки захворювання, такі як при застуді: підвищення температури, першіння в горлі, біль м'язів та головний біль.
 • Збудник хвороби уражає центральну нервову систему, суглоби, серцево-судинну систему. Зміни в центральній нервовій системі дуже серйозні і практично не лікуються.

На першій стадії дуже важливо вчасно помітити почервоніння, здати відповідні аналізи. Борелія це бактерія, яка лікується антибіотиками.

Якщо був взагалі епізод укусу кліща, то треба звернутися на консультацію до інфекціоніста або до сімейного лікаря.

3. ВКУСИВ КЛІЩ! ЩО РОБИТИ?

Якщо вкусив кліщ, то, насамперед, його потрібно дістати. В соцмережах є багато методів, як ліквідувати кліща. Однак дістати його не так просто. Краще за допомогою звернутися на травмпункт або до лікаря-хірурга, який має спеціальний гачкоподібний інструмент. Інколи, коли кліщ глибоко всмоктався, роблять навіть розріз на шкірі стерильним інструментом і легко дістають його цілим. В домашніх умовах це зробити важко.

Щоб правильно дістати кліща вдома потрібно запам’ятати декілька правил.

Чого не варто робити, коли дістаєш кліща:

 • кліща не можна сильно крутити;
 • кліща не можна виривати;
 • за жодних обставин не можна підпалювати;
 • метод закапування рідиною рани з кліщем – довготривалий та малоефективний.

Як правильно діставати кліща:

 • акуратно пінцетом по осі прокручувати кліща до повного видалення;
 • після видалення помити руки з милом;
 • рану обробити спиртом чи іншим дизенфікуючим розчином;
 • накласти при потребі пов’язку.

Якщо кліща виривати чи підпалювати, то рівень потрапляння хворобливих бактерій в кров збільшується в декілька разів. Заливання рідиною місце укусу – малоефективне через те, що процес удушення кліща в цьому випадку довготривалий.

Чим довше кліщ знаходитися в організмі, тим більша небезпека інфікуватися. Велике значення має те, де вкусив кліщ. Зазвичай вони не залишаються на відкритих ділянках тіла, а шукають такі місця, які прикриті одягом та де найтонша шкіра: за вухами, на шиї, в ділянці пахв. Якщо інфікований кліщ вкусив біля голови, або в саму голову, то захворювання прогресуватиме швидше, а лікування проходитиме довше.

Потрібно пам’ятати найголовніше – кліща потрібно видалити з рани повністю. Його залишки як інородні елементи в тілі людини можуть спричинити сильний запальний процес.

4. НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ ПІСЛЯ УКУСУ?

Перш за все потрібно перевірити чи людина інфікована. Адже не всі кліщі заражені бореліями і стають причиною важких захворювань. 

Тому мертвого або живого видаленого кліща беремо в баночку і відправляємо в лабораторію на обстеження, яке покаже чи є в ньому борелії чи ні. Якщо кліщ був інфікованим, то потрібно за лікуванням звернутися до лікаря-інфекціоніста, навіть тоді, коли не має виражених симптомів захворювання.

Знятого кліща можливо дослідити на наявність збудників хвороб у лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» (за адресою: м. Луцьк, проспект Волі, 55).

Якщо кліща, наприклад, не вдалося обстежити на бактерії, то тоді через три тижні після укусу здаються спеціальні аналізи. Чому так? Раніше нема сенсу, бо ці аналізи не покажуть чи прогресує у людини інфекційне захворювання. Такі спеціальні аналізи можна провести і в приватних лабораторіях. Турбота людини про здоров’я в цей період може вберегти її від можливих ускладнень.

5. ЧИ ВІДЧУЮ Я, КОЛИ МЕНЕ ВКУСИТЬ КЛІЩ?

Укусу кліща відчути не можна. Він має здатність присмоктуватися непомітно, завдяки чому виживає. Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні. Там, де є кліщ з'являються припухлість, свербіж, почервоніння. А сам паразит збільшується у розмірах.

Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройде від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.

У дітей більший ризик зараження через велику рухливість і активність. Однак відмінностей у наданні першої допомоги після укусу кліща немає.

6. ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ ВІД НАПАДУ КЛІЩІВ?

Потрібно дотримуватися кількох простих вимог:

 • закривати одягом як відкриті, так і найбільш вразливі ділянки шкіри;
 • рекомендовано кожних 20 хвилин оглядати шкіру;
 • одяг повинен щільно прилягати до тіла, щоб запобігти проникненню кліща під нього;
 • використовувати спеціальні репелентні засоби обробки одягу. Репеленти - токсичні, тому слід уникати контакту зі шкірою. Однак вони відлякують комах;
 • після прогулянки оглянути себе та домашніх улюбленців, щоб тварини не переносили небезпечних комах на шерсті;
 • оглядати все, що принесено додому з прогулянки (квіти, гілки тощо);
 • після проведеного огляду одяг необхідно випрати.

Пам’ятайте, що найбільшим ворогом людського здоров’я є легковажність. Тому будьмо пильні та відповідальні, щоб не захворіти на інфекційне захворювання, спровоковане кліщем, та не пожинати плодів власної байдужості.

Читайте також:

Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
99 переглядів в січні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував
Суспільство
До Луцької міської дитячої поліклініки надійшла нова партія вакцин від кору.Замість бельгійської тепер використовуватимуть американську зі швейцарською ліцензією, пишуть ІА "Волинські новини".Директорка «Луцької міської дитячої поліклініки» Оксана Лєщинська розповіла, що раніше в день вакцинувалися приблизно 10 дітей, після того, коли вирішили в школу не пускати дітей без щеплення, кількість досягла сотні пацієнтів.«Бельгійська вакцина почала закінчуватися...
Суспільство
З 23 січня для ТзОВ «Українська теплогенеруюча компанія «Еско-Волинь» та ТзОВ «Енергозбереження Волинь» діятимуть нові тарифи на теплову енергію.Про це йшлося під час засідання виконавчого комітету Луцької міськради 23 січня. Члени виконкому ухвалили проекти рішень про становлення тарифу на теплову енергію, що виробляється ТзОВ «Українська теплогенеруюча компанія «Еско-Волинь» та про встановлення тарифів на теплову енергію, що виробляється ТзОВ «Енергозбер...
Суспільство
На двох вулицях у Луцьку демонтують великогабаритні рекламні щити, розміщені без відповідних дозволів. Відповідне рішення ухвалили під час засідання виконавчого комітету Луцької міськради 23 січня.Товариство з обмеженою відповідальністю «Світ Каменю» зобов’язали провести демонтаж двох наземних великогабаритних рекламних щитів розміром 3,0 м х 6,0 м, розміщених без відповідних дозволів на вулицях Ківерцівській, 57 та Гордіюк, 29, протягом 14 днів з дати ухв...
Суспільство
Народний синоптик з Каменя-Каширського Володимир Деркач прогнозує прохолодне літо у 2019-му.  Чоловік розробив прогноз погоди на весь рік, – пише газета Полісся.  Чоловік має свою методику складання прогнозу: між Різдвом за Григоріанським календарем (25 грудня) і Різдвом за Юліанським календарем (7 січня) є 12 днів, кожен з яких відповідає за один із 12 місяців року. У цей час ведеться спостереження за погодою з 7.30 до майже 17.30, тобто упродовж світлово...
Суспільство
Земельну ділянку, що знаходиться на вулиці Тарасова, 32 роками не можуть поділити два сусіди – ПП «Лада 2000» та підприємець Смалюк.Про це стало відомо під час засідання постійної комісії Луцької міської ради з питань земельних відносин та земельного кадастру 23 січня.Нагадаємо, у 2015 році луцький підприємець Смалюк, який орендує частину території поряд із ПП «Лада» незаконно зніс встановлені підприємством естакади. До таких дій підприємець вдався після т...
Суспільство
До 1 серпня 2019 року заплановано встановити загальнобудинкові лічильники обліку води на всіх житлових будинках у місті Луцьк. Виконання нових правил покладені на постачальників послуг, управителів житлових будинків та їх співвласників, повідомила прес-служба КП «Луцькводоканал».  «При цьому приватні лічильники, встановлені у квартирах, не лише не втратять свого значення, але і захистять споживачів від зайвих витрат, а також виконуватимуть розподільчу функ...
Суспільство
Аферисти, які назвались працівниками банку, зняли з карток волинян близько 23 тисячі гривень.Про це повідомляє прес-служба поліції Волині. Понад 8 тисяч гривень через шахрайство втратила 44-річна жителька селища Стара Вижівка. Зловмисник зателефонував волинянці на мобільний телефон, назвався співробітником одного із банків, і під приводом продовження терміну дії банківської картки дізнався її реквізити й зняв кошти.Також зловмисники незаконно заволоділи ко...
Суспільство
Через інтернет шахраї незаконно заволоділи коштами волинян.Про це повідомляє прес-служба поліції Волині.До Камінь-Каширського відділу поліції із заявою про незаконне заволодіння коштами шляхом обману звернувся 19-річний житель райцентру. Молодий чоловік у грудні минулого року за оголошенням на сайті про продаж ноутбука переказав зловмиснику через термінал самообслуговування 4 тисяч гривень. Потерпів від інтернет-шахраїв також і 43-річний житель райцентру Л...
Суспільство
Три квартири у багатоповерхівці на вулиці Глушець нададуть, відповідно до рішення житлової комісії ГУ Нацполіції в області.Відповідне рішення ухвалили під час засідання виконавчого комітету Луцької міськради 23 січня.Затвердили рішення житлової комісії Головного управління Національної поліції у Волинській області (протокол від 03.01.2019 № 1) про надання квартир в будинку на вулиці Глушець, 40: двокімнатної квартири житловою площею 33,4 кв.м, загальною –...