ТОП-6 актуальних питань про небезпеку кліщів

Щорічно від укусів кліщів страждають понад 20 тисяч українців, майже 2 тис. з них заражаються інфекційними захворюваннями. У травні-червні кліщі найбільш активні, тому й найбільш небезпечні для людей.

Про це повідомив Волинський лабораторний центр.

Що робити, коли тебе укусив кліщ? Якими повинні бути дії людини після того, як кліща було знайдено і знешкоджено?

Про небезпеку кліщів сайт 0332. ua сайт міста Луцька розпитав завідувачку відділення крапельних інфекцій Волинської інфекційної лікарні Наталію Маркову.

1. ДЕ ТРЕБА ОСТЕРІГАТИСЯ КЛІЩІВ? ЧИ ВАРТО БОЯТИСЯ КЛІЩІВ У МІСТІ? 

Кліщі є всюди, де багато рослинності, тобто трави та кущів. Тому місцем для відпочинку люди повинні обирати галявини, де мало трави, де піщаний ґрунт, де як правило, цих комах мало. Найбезпечнішим є сосновий ліс.

Кліщі можуть бути будь-де, навіть в міській зоні, зокрема в парках, скверах. Вони найбільш активні в травні-червні, а також в серпні-вересні. Живуть переважно в сирих і вологих місцях, на прогрітих сонцем схилах, у високій траві, кущах, сухостою, біля стежок і лісових доріг. Оптимальна температура повітря для їхньої активізації - від 5 до 20 0 С.

2. ЧИ ПРАВДА, ЩО УКУС КЛІЩА МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ?

Кліщі є збудниками багатьох захворювань. На Волині люди найчастіше хворіють на кліщовий енцефаліт та хворобу Лайма.

Кліщовий енцефаліт

Зоною поширення цього захворювання зазвичай є Ратнівський район. У хворого на кліщовий енцефаліт уражується центральна нервова система, зокрема речовина мозку. Енцефаліт важко протікає та ще важче лікується. Висока смертність та інвалідність – наслідки захворювання. На щастя, тепер він зустрічається не часто.

Хвороба Лайма, або кліщовий бораліоз

Найпоширеніше захворювання. Його збудником є бактерія борелія, яка зі слиною інфікованого кліща потрапляє в кров людини і викликає хворобу.

Чим небезпечна ця хвороба?

 • Вона починається по-різному, інколи зовсім непомітно.
 • У хворого на місці укусу з’являється почервоніння, яке помилково вважають алергічною реакцією.
 • Хвороба швидко переходить у хронічну форму.
 • Первинні ознаки захворювання, такі як при застуді: підвищення температури, першіння в горлі, біль м'язів та головний біль.
 • Збудник хвороби уражає центральну нервову систему, суглоби, серцево-судинну систему. Зміни в центральній нервовій системі дуже серйозні і практично не лікуються.

На першій стадії дуже важливо вчасно помітити почервоніння, здати відповідні аналізи. Борелія це бактерія, яка лікується антибіотиками.

Якщо був взагалі епізод укусу кліща, то треба звернутися на консультацію до інфекціоніста або до сімейного лікаря.

3. ВКУСИВ КЛІЩ! ЩО РОБИТИ?

Якщо вкусив кліщ, то, насамперед, його потрібно дістати. В соцмережах є багато методів, як ліквідувати кліща. Однак дістати його не так просто. Краще за допомогою звернутися на травмпункт або до лікаря-хірурга, який має спеціальний гачкоподібний інструмент. Інколи, коли кліщ глибоко всмоктався, роблять навіть розріз на шкірі стерильним інструментом і легко дістають його цілим. В домашніх умовах це зробити важко.

Щоб правильно дістати кліща вдома потрібно запам’ятати декілька правил.

Чого не варто робити, коли дістаєш кліща:

 • кліща не можна сильно крутити;
 • кліща не можна виривати;
 • за жодних обставин не можна підпалювати;
 • метод закапування рідиною рани з кліщем – довготривалий та малоефективний.

Як правильно діставати кліща:

 • акуратно пінцетом по осі прокручувати кліща до повного видалення;
 • після видалення помити руки з милом;
 • рану обробити спиртом чи іншим дизенфікуючим розчином;
 • накласти при потребі пов’язку.

Якщо кліща виривати чи підпалювати, то рівень потрапляння хворобливих бактерій в кров збільшується в декілька разів. Заливання рідиною місце укусу – малоефективне через те, що процес удушення кліща в цьому випадку довготривалий.

Чим довше кліщ знаходитися в організмі, тим більша небезпека інфікуватися. Велике значення має те, де вкусив кліщ. Зазвичай вони не залишаються на відкритих ділянках тіла, а шукають такі місця, які прикриті одягом та де найтонша шкіра: за вухами, на шиї, в ділянці пахв. Якщо інфікований кліщ вкусив біля голови, або в саму голову, то захворювання прогресуватиме швидше, а лікування проходитиме довше.

Потрібно пам’ятати найголовніше – кліща потрібно видалити з рани повністю. Його залишки як інородні елементи в тілі людини можуть спричинити сильний запальний процес.

4. НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ ПІСЛЯ УКУСУ?

Перш за все потрібно перевірити чи людина інфікована. Адже не всі кліщі заражені бореліями і стають причиною важких захворювань. 

Тому мертвого або живого видаленого кліща беремо в баночку і відправляємо в лабораторію на обстеження, яке покаже чи є в ньому борелії чи ні. Якщо кліщ був інфікованим, то потрібно за лікуванням звернутися до лікаря-інфекціоніста, навіть тоді, коли не має виражених симптомів захворювання.

Знятого кліща можливо дослідити на наявність збудників хвороб у лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» (за адресою: м. Луцьк, проспект Волі, 55).

Якщо кліща, наприклад, не вдалося обстежити на бактерії, то тоді через три тижні після укусу здаються спеціальні аналізи. Чому так? Раніше нема сенсу, бо ці аналізи не покажуть чи прогресує у людини інфекційне захворювання. Такі спеціальні аналізи можна провести і в приватних лабораторіях. Турбота людини про здоров’я в цей період може вберегти її від можливих ускладнень.

5. ЧИ ВІДЧУЮ Я, КОЛИ МЕНЕ ВКУСИТЬ КЛІЩ?

Укусу кліща відчути не можна. Він має здатність присмоктуватися непомітно, завдяки чому виживає. Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні. Там, де є кліщ з'являються припухлість, свербіж, почервоніння. А сам паразит збільшується у розмірах.

Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройде від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.

У дітей більший ризик зараження через велику рухливість і активність. Однак відмінностей у наданні першої допомоги після укусу кліща немає.

6. ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ ВІД НАПАДУ КЛІЩІВ?

Потрібно дотримуватися кількох простих вимог:

 • закривати одягом як відкриті, так і найбільш вразливі ділянки шкіри;
 • рекомендовано кожних 20 хвилин оглядати шкіру;
 • одяг повинен щільно прилягати до тіла, щоб запобігти проникненню кліща під нього;
 • використовувати спеціальні репелентні засоби обробки одягу. Репеленти - токсичні, тому слід уникати контакту зі шкірою. Однак вони відлякують комах;
 • після прогулянки оглянути себе та домашніх улюбленців, щоб тварини не переносили небезпечних комах на шерсті;
 • оглядати все, що принесено додому з прогулянки (квіти, гілки тощо);
 • після проведеного огляду одяг необхідно випрати.

Пам’ятайте, що найбільшим ворогом людського здоров’я є легковажність. Тому будьмо пильні та відповідальні, щоб не захворіти на інфекційне захворювання, спровоковане кліщем, та не пожинати плодів власної байдужості.

Читайте також:

Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Виклад
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував
Новини компаній
Камера передає відеозображення на Ваш смартфон або будь-який інший пристрій. Ви можете бачити, що відбувається як в реальному часі, так і переглядати відеозапис пізніше. У чому плюси IP-камер? Уявіть, що Ви поїхали на роботу і забули: чи вимкнули праску. Або хвилюєтеся про збереження майна під час відпустки. У всіх цих ситуаціях Вас заспокоять IP-камери відеоспостереження. Камери легко встановлюються на стіні або на полиці шафи і передають інформацію на ве...
Новини компаній
Шановний Ігоре Петровичу! Колектив Дочірнього підприємства «Автоскладальний завод № 1» АТ «АК «Богдан Моторс», яке знаходиться у м.Луцьк, висловлює Вам, як голові Волинської обласної ради, подяку за шанобливе ставлення до питання націоналізації українських підприємств. Луцький завод «Богдан», незважаючи на відсутність підтримки з боку держави, намагається вижити та зберегти робочі місця. Завод - це найбільше підприємство в Україні з виробництва сучасних ав...
Суспільство
Відомого хірурга з Волині Ростислава Валіхновського, який є директором і засновником медичного центру «Клініка Доктора Валіхновського», висвятили  у диякони. Дияконську хіротонію над Валіхновським здійснив митрополит Онуфрій, – повідомили у інформаційно-просвітницькому відділі УПЦ МП. Висвячення провели у день пам’яті святителя і чудотворця Миколая, 22 травня, після   божественної літургії у Свято-Миколаївському соборі Свято-Покровського жіночого монастиря...
Новини компаній
Мобільний інтернет став невіддільною частиною життя сучасної людини. Новий стандарт мобільного інтернету 4G / LTE – революційна технологія, яка неабияк розширила наші уявлення про те, що таке справжня мобільність і безмежна свобода. Швидкість передачі Головна перевага 4G – у швидкості передання даних, що дає змогу споживати контент у найвищій якості без найменших затримок. Якщо порівняти з найбільш сучасними мережами 3G/HSPA, середня швидкість передання да...
Новини компаній
Стильне і надійне рішення Up-brella – це стильна парасолька зворотнього складання, дуже зручна у використанні. Це нове конструктивне рішення для захисту від дощу. Вона стане у нагоді у будь-яку зливу, град, сніг або вітер, що леденить. Ця незвичайна парасолька ніколи не залишить калюжу на Вашій підлозі, не намочить Вас і Ваш одяг. Адже це так неприємно! На Вас не впаде ні крапельки, коли Ви виходитимете з машини, з дома або заходитиме в магазин. Більше нія...
Новини компаній
Сучасним дітям доступні десятки розваг - будь-які мультфільми завжди доступні в інтернеті, гаджети завжди під рукою, а іграшками завалені всі шафи. Батьки все частіше замислюються над тим, що подарувати, щоб захопити і розвинути творчі здібності своєї дитини. Паперовий альбом, олівці і фломастери не здивують дітей, тому що малювати можна за допомогою комп'ютерних програм або в додатку смартфона. На допомогу прийшла унікальна новинка - технологія малювання...
Новини компаній
Де купити гарну лампу для манікюру? Наша відповідь - магазин novinki.top. Ми пропонуємо унікальну розробку - LEDлампу «SUN», яка дозволяє висушити гель-лак за лічені секунди. Що таке лампа «SUN» і чим вона відрізняється від інших? Неповторний дизайн, в якому відсутнє дно. Для чого? Це дозволить робити не тільки якісний манікюр, але і педикюр. Чому варто купити саме лампу «SUN»? завдяки подвійному джерелу світла, лампа просушує всі популярні види гель-лаку;...
Новини компаній
Століття технологій захоплює не тільки дорослих. Більшість дітей з самого раннього віку піддаються впливу інтернету, онлайн-ігор і все менше проводять час на вулиці та зовсім перестають грати в розвиваючі ігри. Ви батьки, і вас не оминула ця проблема? Тоді спеціально для вас ми пропонуємо Magic Dough - пластилін для дитячої творчості, яким із задоволенням будуть займатися і малюки, і підлітки. Magic Dough - це набір для ліплення, який включає в себе інстру...
Новини компаній
Щодня людина стикається з проблемами, стресами і страхами. Якщо це дорослий, то впоратися з труднощами, що навалилися легше. Якщо ж проблеми наздоганяють дитину, то вона закривається в собі і намагається вийти з ситуації самостійно. Різноманітні тренінги та тести розробляються психологами для вирішення дитячих емоційних проблем. Технологія малювання на воді Ебру вважається ефективним інструментом з'ясування причин дитячих проблем. Яким чином малювання фарб...