17 січня у Луцьку: Дні народження, пам'ятні дати

Сьогодні День народження відзначає голова правління у ВОГО "Асоціація захисту з прав споживачів" Роман Осадовський.

Також у цей день народилась голова ГО "Інститут волонтерства та громадської співпраці" Юлія Євпак.

  17 січня є особливим святом і для першого заступника директора департаменту соціальної політики Луцької міської ради Ірини Дехтяр.

  Вітаємо іменинників! Бажаємо  міцного здоров'я, особистого щастя, невичерпної енергії та наснаги у всіх ваших добрих справах. Хай у вашому домі завжди панують мир і злагода, у серці — доброта, а у справах — мудрість та виваженість. Нехай доля і надалі буде прихильною до вас, даруючи радість життя, незрадливу удачу, вірних і  надійних друзів.

Напередодні Водохреща, далекого 1429 року, у Луцьку розпочали підготовку до Європейського з'їзду монархів.  Дипломатична зустріч скликалася з відома та згоди короля угорського, німецького та чеського — імператора Священної Римської імперії Сигізмунда за ініціативою Великого князя литовського Вітовта з метою вирішення низки політичних та економічних питань. З'їзд європейських монархів був значною подією в історії середньовічного Луцька, хоча й через суперечки між головними його учасниками не мав суттєвого впливу на політичне життя тогочасної Європи.


Великий князь литовський Вітовт Кейстутович

Для максимальної зручності іменитих монархів були підготовані палати в князівському замку, будинках луцьких міщан та мешканців тодішніх передмість Лучеська – Жидичина, Ківерець, Гнідави, Красного. Були заготовлені сотні бочок вина та пива, стада лосів, зубрів, диких кабанів, домашніх волів, баранів; золоте та срібне столове приладдя. 

Першим до княжого Луцька на свято Трьох королів приїхав польський король Яґайло з дружиною Софією та двома маленькими синами. Один із них – Казимир - згодом став Великим князем Литовським та королем Польським. В очікуванні решти монархів Владислав-Яґайло знайшов собі цікаве заняття – відправився полювати на багаті дичиною-звіриною угіддя між Луцьком і Житомиром. 

Jogaila_(Władysław_II)

   Польський король Яґайло 

Спочатку до Луцька прибула польська делегація, згодом - інші. Римський король запізнився і прибув до Луцька тільки в 20-х числах січня. Його зустріч була особливо пишною. Далеко за місто виїхали господарі на чолі з Вітовтом і Ягайлом та представники руської, латинської, вірменської, єврейської, караїмської громад Луцька. Після урочистої зустрічі процесія рушила до самого міста. Назустріч виходили багато людей з сіл, самих лучан та вже прибулих гостей з'їзду. Процес мав певне значення презентації, де кожен володар намагався подати своє представництво якомога пишніше, коштовніше, багатше. Все відбувалося під звуки дзвонів церков та костелів, барабанів, сурм. Після прибуття в замок великий князь влаштував ще один прийом з королівськими почестями. Тогочасний польський історик Ян Длугош так описував початок з'їзду:

Король римський і угорський Зиґмунт прибув на той з'їзд пізніше. Він, однак, прислав завчасно послів, аби це якось виправдало його запізніле прибуття. Щоб не марнувати часу на зупинку в Луцьку, король Владислав подався з Луцька полювати на угіддя між Луцьком і Житомиром і пробув там кілька днів, аж поки йому не доповіли про прибуття до Луцька короля римського Зиґмунта. ...Вийшли на зустріч на відстань однієї милі князь Вітольд зі своїм почтом панів, а після його приїзду король польський Владислав увійшов до карети, в якій їхала королева римська Барбара, і в'їхав до Луцька. Потім за князем Вітовтом поспішав на коні король римський Зиґмунт, біля якого був єпископ краківський Збіґнєв, а тим часом труби та інші різні інструменти звучали потужно.

Допоки не розпочалися дипломатичні переговори, гості розважалися, бенкетували. Щодня споживалося 700 бочок меду, вина та інших напоїв, 700 волів, 1400 баранів, сотні лосів, диких кабанів, а також інші страви. В перервах між дискусіями гості проводили час у різних забавах, лицарських турнірах, полюваннях. Блазень Генне, який потім виявився агентом Сигізмунда і шпигував на його користь, поки перебував при дворі Вітовта, розважав гостей.