Енергетика – важлива галузь економіки нашої країни. Але чи все нам відомо про неї?
Найважливіші 5 фактів про українську енергетику пропонує Економічна правда.
ЕНЕРГЕТИКА НАЙБІЛЬШЕ СПЛАЧУЄ ПОДАТКІВ ДО БЮДЖЕТУ
Індустрія дає 8% ВВП або 162 млрд гривень, 25% сплачених податків (133 млрд гривень - ЕП), у ній задіяні 3% населення України, що становить 450 тисяч осіб.
Показники енергетичної галузі за 2016 рік
УКРАЇНСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ ЗАСТАРІЛІ ТА ЗНОШЕНІ
64% українських електромереж експлуатуються вже понад 40 років. Основна частина електроенергетичного обладнання була введена в експлуатацію у 1960-1970-х роках, а спроектована за нормами 1950-х років.
Об’єднана енергетична система України станом на кінець 2016 року
Ще один цікавий факт: у 2015 році кожен восьмий долар світових інвестицій в енергетику спрямовувався на підвищення ефективності індустрії. Разом з тим, в Україні видатки бюджету на дослідження і розробки у ПЕК знижувались з 2008 року.
УКРАЇНА МЕНШЕ ВИРОБЛЯЄ ЕНЕРГІЇ, АНІЖ СПОЖИВАЄ
Україна входить до топ-30 країн, які споживають найбільше енергії. При значних запасах ресурсів, у нашій країні 4,8% енергії втрачається при її транспортуванні та розподіленні. Для порівняння, у Польщі — 1,6%, Румунії – 3,3%, а у Литві – 1,2%.
Іншою проблемою є те, що Україна виробляє тільки дві третини енергоносіїв, які споживає.
Україна посідає 28 місце у світі за рівнем споживання енергії.
Найбільші споживачі енергії у світі та структура їх споживання за джерелом енергії у 2016 році, %
УКРАЇНА НАЙМЕНШ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНА КРАЇНА СВІТУ
Україна також входить у двадцятку найменш енергоефективних країн світу. Так, на кожну 1 тисячу доларів ВВП, в Україні витрачається в три рази більше енергії, ніж у Польщі.
Показники енергоефективності української економіки
НАЙБІЛЬШЕ СПОЖИВАЄ ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСТЬ
До п'ятірки областей, які споживають найбільше електроенергії увійшли Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Харківська та місто Київ.
Споживання електроенергії та теплоенергії у 2016 році
Наприклад в Європі Норвегія має найбільший показник споживання електроенергії на особу, але це зумовлено не низькою ефективністю, а іншою структурою споживання. А от обсяг споживання тепла на особу в Норвегії — один з найнижчих.
Аналогічна ситуація і в Україні: обсяг споживання енергії за регіонами не відображає рівня енергоефективності, оскільки не враховує віддачу від цього споживання.