Як держава обдурює ОСББ

Тема монетизації субсидій, яка сколихнула українські ОСББ не єдина проблема варта уваги. Не менш важливе погашення заборгованості із пільг і субсидій за минулий рік, яка, по суті, нівелює всі зусилля ОСББ належно утримувати свої будинки.

Вона змушує замислитися мешканців тих багатоповерхівок, де ОСББ ще не створено: а чи потрібні їм така морока і такі проблеми, - пише Урядовий кур'єр.

Щороку ОСББ в Україні стає більше. Якщо у жовтні 2015 року діяло 14328 ОСББ, а це 19,13% всіх житлових багатоквартирних будинків в Україні, то нині створено майже 28 тисяч об’єднань.

Нинішня ситуація показує, що об’єднання здатні згуртуватися в потужну силу для захисту своїх прав. І це, можливо, спрацює саме на користь створення ефективного власника житла.

З 1 січня 2018 року було запроваджено монетизацію пільг і субсидій, але для ОСББ цей процес почався якось дивно. Наказом Мінфіну було затверджено Порядок проведення органами казначейства розрахунків, яким зобов’язано голів ОСББ відкривати казначейські спецрахунки для надходження субсидійних коштів. Так поставили ОСББ в розряд надавача послуг, яким об’єднання не є і ніколи не були. І лідери ОСББ, і посадовці зауважують, що ці зміни не було погоджено ні з Мінрегіоном, ні з Мінсоцполітики.

ОСББ публічно висловили незгоду і зажадали від держави:

  • справжньої монетизації пільг, за якої кошти надходять на картку субсидіанта;
  • негайного відшкодування боргів за минулий рік і на умовах минулого року.

На сайті Мінфіну з’явилося повідомлення, що проблемні питання ОСББ почали вирішувати, що, «як виняток», об’єднання можуть не відкривати казначейських спецрахунків — досить поточних.

Хоч лист Мінфіну з’явився наприкінці січня, ще на початку лютого лідери ОСББ ділились у соцмережах копіями листів від управлінь праці і соцзахисту населення з вимогою таки відкрити спецрахунки у казначействі.

Народний депутат Альона Бабак зауважила, що за чинної постанови уряду та наказу Мінфіну вирішити питання лише роз’яснювальним листом, який не є юридично значимим документом, неможливо.

Тож ефективні власники житла продовжили боротьбу за свої права. Зокрема від об’єднань з усіх куточків України до керівництва уряду почали надходити звернення, в яких ОСББ інформували, що вони змушені нараховувати внески у повному обсязі.

Також проблему було розглянуто 7 лютого на засіданні Комітету ВР з питань будівництва, містобудування та ЖКГ.

Представники ОСББ під час засідання наголосили, що багато об’єднань уже нарахували внески за січень 2018 року без зменшення на суму пільг та субсидій.

Того самого для — 7 лютого — на Урядовому порталі з’явилося повідомлення, що казначейство перерахувало субвенцію на погашення кредиторської заборгованості, яка утворилася на 1 січня 2018 року, на 9043,1 мільйона гривень. З них на рахунки ОСББ і ЖБК в банках перераховано 325,6 мільйона.

«50% коштів ОСББ/ЖБК вже отримали на свої рахунки в банках. Решта ОСББ/ЖБК для отримання коштів мають активізувати свою роботу з територіальними УПСЗ. Крім того, Мінфін завершив підготовку системних змін до постанови КМУ від 04.03.2002 №256, якими запропоновано розрахунки за квартиру здійснювати безпосередньо на рахунки споживачів, які самостійно зможуть розраховуватися за комунальні послуги», — йдеться у повідомленні.

Кошти для погашення боргів перед ОСББ таки почали надходити, однак за схемами, не зрозумілими багатьом лідерам об’єднань. Оскільки не відомо, які зміни до урядової постанови про монетизацію пільг і субсидій ухвалять, то не зрозуміло, на якій підставі було нараховано кошти за січень 2018-го. Тому деякі ОСББ ці кошти можуть повернути як помилково зараховані або зараховані не належному отримувачу.

«Я спілкуюся з понад 250 ОСББ в Україні. У більшості з них компенсації за субсидіями та пільгами ще не дійшли на рахунки. Навіть якщо вони надійшли в управління соцзахисту, то правових підстав в УПЗН немає, щоб перераховувати ці кошти на рахунки ОСББ. Якщо вони не отримають цих коштів, то відключення поширяться на всю Україну», — повідомила координатор житлово-комунальних програм Громадської мережі ОПОРА Тетяна Бойко.

Однак теперішня ситуація показала, що ОСББ стають потужною силою, здатною захистити свої права.