Порівняно недавно з'явилася на ринку тротуарна плитка без фаски яка стала активно використовуватися архітекторами, проектувальниками та комерційними забудовниками в якості більш функціонального елементу благоустрою. Цій популярності додатково сприяла введена в дію програма «Комфортне міське середовище», в якій особливе місце займає укладання бруківки ціна у місцях пересування невеликих груп населення.

Фаска - це скошений під різним кутом або радіусом край лицьової поверхні тротуарної плитки. Основне призначення фаски - збільшити щільність бетону по периметру виробу, тим самим знизити ризик сколювання граней та кутів при виробництві, транспортуванні, монтажі та експлуатації, а також надати декоративну виразність покриттю.

Плитка без фаски

Спочатку плити без фаски виготовлялися виключно з натурального гранітного каменю, що має високу міцність структури. Порівняно швидко при активній маркетинговій підтримці камінь з природних матеріалів став заміщатися «інноваційним» продуктом - тротуарною плиткою з бетону (штучний камінь) без фаски, який сьогодні займає провідні позиції в номенклатурі багатьох заводів-виробників.

Дійсно, до недавнього часу на ринку практично вся тротуарна плитка мала яскраво-виражену фаску розміром 6х4 мм (з незначними варіаціями). А це, в свою чергу, при укладанні бруківки ціна спеціалістами компанії Брук буд призводить до утворення великої кількості візуально окреслених стиків між елементами мощення.

З огляду на технологічні особливості монтажу та експлуатації тротуарної плитки без фаски, виробники прес-форм додатково застосовують такі технічні рішення:

  • обрамлення в нижній частині кутів виробу для їх захисту від сколювання при транспортуванні та монтажі;
  • спеціальний пристрій натискних пластин пуансона в осередках форми для зниження ризику передчасного зносу форми та сколювання кутів сталевих металевих натискних пластин, а також забезпечення рівномірного ухилу по периметру;
  • мікрофаска на натискній пластині пуансона і відповідно, на виробі.

З огляду на те, що переважна більшість продукції, що випускається має невеликий розмір (найпоширеніший тип - бруківка 100х200 мм), то кількість таких стиків велика - всього лише на 10 погонних метрів припадає 50 стиків уздовж або 100 поперек (в залежності від варіанту розкладки). Цей факт, безсумнівно, викликає незручності для пішоходів з дитячими колясками, для катання на роликах та інших колісних засобах пересування і, безсумнівно, негативно оцінюється жінками, які носять взуття на високих підборах.

Декоративні якості покриття з плитки з фаскою також знижені - громадські площі розбиті множинними фасочними швами на безліч ліній, втрачають свою цілісність та естетичну завершеність. Крім того, в зоні фасок накопичується бруд, який навіть при належному механізованому збиранню вкрай важко видалити. А якщо плитка при цьому світла, то забиті брудом шви (фаски) роблять її неохайною. В Європі вже кілька десятиліть тому сформувалася тенденція зменшення фаски на бруківці, а в деяких особливих випадках, зовсім позбавлення від неї.