Все більше людей прагне харчуватися правильно, вибираючи натуральні продукти для себе і своїх рідних. Кисломолочна продукція не виняток. Завдяки спеціальній заквасці тепер натуральним кефіром або йогуртом можуть побалувати себе не тільки жителі сіл, а й городяни, адже приготувати їх можна швидко і дуже просто.

Крім закваски Good Food для цього обов'язково потрібно молоко. Так як молоко є в різних видах і з різних джерел, слід розібратися яке підійде краще, і з яким молоком приготувати йогурт будинку буде простіше.

Головні критерії при виборі молока для домашнього йогурту

Що ми знаємо про молоко? Воно буває домашнє чи магазинне, різної жирності. Але це далеко не всі якості і особливості, які є у цього продукту. Детально про те як вибрати молоко ви можете дізнатися на https://goodfood.ua/blog/yak-vibrati-moloko-dlya-jogurtu/, ми ж розглянемо основні моменти.

  • Якої жирності має бути молоко? Цей показник може варіюватися в межах від 0,5 до 6%. Якщо ви готуєте продукт для маленької дитини, краще зупинитися на молоці 2,5 - 3,2%, якщо ви будете робити Фітнес-йогурт для схуднення, вибирайте молоко з найменшим відсотком жирності. В інших випадках це не має особливого значення.
  • Домашнє або магазинне? Однозначної відповіді на це питання немає. Навряд чи хтось сперечатиметься з тим, що домашнє молоко корисніше і смачніше, але це за умови, що ви впевнені в тому, що корова здорова, чиста і правильно харчується. Якщо такої гарантії немає, виникає ризик отримати неякісний продукт. Кип'ятіння допомагає знищити практично всі бактерії, але все ж, якщо ви не знаєте на 100%, що корова здорова, краще купити пастеризоване молоко в магазині.
  • Домашнє, пастеризоване або ультрапастеризоване? В чому різниця? Різниця в рівні очищення молока. Ви зможете приготувати йогурт Good Food з будь-якого, але, домашнє і пастеризоване потрібно попередньо кип'ятити, а ультрапастеризоване - не потрібно, отже процес пройде швидше. Не варто переживати, що корисних речовин в ньому мінімум - всі необхідні бактерії йогурту дасть закваска Good Food.

У чому складність приготування йогурту з домашнього молока?

Домашнє молоко - живий продукт, який сповнений різних вітамінів, мікроелементів, вуглеводів, жирів. Однак, їх рівень змінюється протягом року, в залежності від харчування тварини. Це викликає складності під час приготування йогурту. Якщо в одну пору року йогурту буде досить настоятися 6 годин, то в інше і 10-ти може бути мало. Доведеться пробувати різні варіанти і пристосовуватися, а також бути готовими до того, що з першого разу приготувати йогурт бажаної консистенції не вийде. Втім, якщо ви зіпсуєте йогурт, з нього завжди можна зробити сир, тож продукти не пропадуть.

Процес приготування йогурту з молока і закваски докладно описаний на https://goodfood.ua/yak-zrobiti-yogurt-vdoma/.

Домашні йогурти дуже корисні і вартість їх виходить значно дешевшою. Замовте парочку на https://goodfood.ua/, приготуйте і ви більше не будете витрачати гроші на магазинні йогурти. Домашнє завжди смачніше і корисніше!