УЗД в гінекології czr.com.ua є одним із найбільш затребуваних методів інструментальної діагностики. Дозволяє оцінити розміри та структуру матки, стан яєчників, наявність осередкових утворень та вільної рідини в порожнині малого тазу.

Провести ультразвукове дослідження можливо двома способами:

- трансабдомінально (через передню черевну стінку);

- трансвагінально (через статеві шляхи запровадженням спеціального вагінального датчика).

Трансабдомінальне ультразвукове дослідження

Це дослідження вимагає підготовки – наповнення сечового міхура, який у цьому випадку є «акустичним вікном», що посилює ультразвукові хвилі та покращує візуалізацію матки та яєчників. Якість отриманих зображень, як правило, невисока залежить від ступеня підготовки, товщини м'яких тканин, рівня загазованості петель кишечника. Проте, оцінити розміри та топографію матки, стан яєчників, побачити великі новоутворення при трансабдомінальному доступі цілком можливо.

Не варто забувати про переваги доступу – через передню черевну стінку ми отримуємо панорамну розгорнуту картину малого таза, можемо оцінити просторове розташування матки та яєчників, побачити великі утворення (у тому числі «на ніжці»), розташовані високо і зміщені в черевну порожнину, оглянути наповнений сечовий міхур.

Трансвагінальне ультравукове дослідження

Це дослідження проводять після випорожнення сечового міхура трансвагінальним датчиком через статеві шляхи. Під час порожнинного сканування з'являється можливість детально оцінити структуру матки та яєчників, побачити осередкові утворення (у тому числі міоматозні вузли) малих розмірів, оцінити структуру ендометрію на предмет поліпів та дрібних субмукозних міом. Дослідження порожнини малого тазу включає визначення вільної рідини в анатомічних поглибленнях, оцінку судин малого тазу та матки на предмет тромбозів та варикозної трансформації.

Незважаючи на видимі переваги трансвагінального доступу, не варто ігнорувати сканування через черевну стінку, що дозволяє побачити утворення, що виходять за межі малого тазу, панорамно оцінити топографію матки та яєчників. Вибір оптимального доступу при дослідженні органів репродуктивної системи, як правило, залишається за лікарем ультразвукової діагностики та залежить від віку пацієнтки, характеру скарг та всієї діагностичної ситуації загалом.