Плануєте їхати у справах чи в відпустку потягом? Не обов’язково їхати на вокзал та стояти виснажливу чергу до каси: швидко придбати необхідну кількість квитків на зручні для вас місця можна не виходячи з дому, наприклад, за допомогою сервісу e-kvytok.ua. Це займе лічені хвилини! Про інші важливі нюанси подорожей «Укрзалізницею» читайте у цьому матеріалі. Попереджений, значить озброєний!
Ремінь безпеки, постіль та інші тонкощі залізничного побуту
Уявімо, що ви вже сіли до вагону, розклали свої речі та от-от відправитись у поїздку. Якщо боїтеся спати на верхній полиці, а спеціального поручня безпеки там немає, не варто панікувати. Ви завжди можете попросити у провідника:
- дитячий ремінь безпеки;
- дорослий ремінь безпеки.
Ремінь здається не міцним? Маєте право попросити його замінити. Запам’ятайте, дана послуга абсолютно безкоштовна і входить у вартість квитка. Те ж саме стосується ліків. Якщо пасажиру стало зле під час поїздки, треба звернутися за допомогою до провідника вагона, котрий має аптечку. Зауважимо, що це входить у вартість квитка. І так, користуватися гарячою водою теж можна на безкоштовній основі.
Чимало провідників звертається до пасажирів з проханнями здавати постіль незадовго до прибуття. Чи маєте ви цим займатися? Ні, якщо не хочете або не маєте часу. Навіть якщо ви не складете постіль, нічого страшного не трапиться: це обов’язок провідників, який вони часто перекладають на пасажирів.
Як діяти у екстреній ситуації, яка сталася в залізничному транспорті?
Ті, хто часто користуються потягами, зауважують, що пригод там трапляється чимало. Наприклад, людина проспала свою станцію та бідкається, що тепер робити та як бути? Насправді потрібно заспокоїтися і запам’ятати: це не ваша вина, а вина провідника, до обов’язків якого входить розбудити пасажира незадовго до прибуття. У випадку, якщо співробітник «Укрзалізниці» забув, що деякому пасажиру треба виходити, вам мають безкоштовно видати квиток додому.
Ще одна поширена ситуація, яка пов’язана з тим, що у прізвищі пасажира, вказаному на квитку, допущено помилки. Часто це пов’язано з тим, що людина сильно поспішає і натискає не на ту кнопку при онлайн-покупці квитка, або на касі прізвище записали неправильно. Треба знати, що якщо у прізвищі пасажира допущено 1 – 3 помилки, не пустити у поїзд його не мають права!
І насамкінець: якщо ви вирішили перенести дату поїздки на день раніше, можна зробити це без доплати за вартість плацкарту. Але це можливо лише у випадку, коли у поїзді на цю дату є вільні місця вашого класу.
Сподіваємося, що стаття була корисною, а мандрівки залізничним транспортом тепер стануть комфортнішими!