Якщо ви вважаєте себе професійним Web-дизайнером, розробником або адміністратором, то вам обов'язково варто подивитися ці правила, дотримуватися їх і всіляко їх дотримуватися для створення сайтів луцьк.

Якщо ж ви будете нехтувати цими правилами, то, швидше за все, ваші клієнти просто підуть туди, де ці правила дотримуються.

Правило 1. Позбувайтеся дратівливих функцій

Найшвидший спосіб злякати користувача сайту - спливаюче вікно на кожній новій сторінці, або вікно, спливаюче кожен раз, коли користувач заходить або йде з сайту. Якщо ж вікно, яке ви хочете показати користувачам, містить дуже важливу інформацію, то в такому випадку вам просто варто винести його на головну сторінку і зробити його виразним і яскравим, але не дратівливим.

Другий варіант втомити ваших відвідувачів - це музика / відео з музикою, що включаються при завантаженні сторінки. Вам (або клієнту, який професійно проконсультував вас з цього питання) може бути і подобається ця музика, але переважній більшості - на жаль.

Навіть якщо відвідувачам подобається ваш музичний вибір, швидше за все вони все-одно не будуть в захваті від зобов'язання слухати цю музику. Прослуховування музики в шумному офісі, навіть в навушниках, зовсім неприпустимо в багатьох компаніях.

Правило 2. Продумайте навігацію по сайту

Відвідувачі повинні швидко і легко знаходити свій шлях по вашому сайту. Перш ніж починати або запускати новий сайт - обов'язково протестуйте його! Подивіться, скільки часу повинен затратити користувач, щоб дістатися до потрібної йому інформації, і що ви можете зробити, щоб цей шлях скоротити. Як тільки створення сайтів луцьк починає рости в складності, спробуйте додати карту сайту (для Joomla можна використовувати XMap), де перераховані основні розділи сайту, поряд з розділом поширених питань (FAQ), в який відвідувачі можуть звернутися за негайної допомогою.

І не в якому разі не відключайте функцію браузерної кнопки «Назад». А по можливості включите Breadcrumbs (хлібні крихти), щоб користувач завжди міг швидко повернутися до потрібного розділу.

Правило 3. Вибирайте правильні кольору і їх поєднання

Якщо ви виберете яскравий колір і для фону сторінки, і для тексту - це буде як мінімум нечитабельне. Також не використовуйте занадто багато різних квітів на одній сторінці. Пам'ятайте, що якщо ви не позбудетеся від подібних речей - великий відсоток ваших відвідувачів буде просто страждати від подібного видовища.

Якщо ви не знаєте які кольори вам краще вибрати - спробуйте подивитися популярні або відомі сайти, почитайте книги по колористиці, пробіжіться по сучасним красивим шаблонами сайтів з подібною тематикою, або ж, спробуйте скористатися Adobe Kuler.

Правило 4. Уникайте перевантаження

Більшість людей не люблять працювати в неорганізованому робочому просторі і безладді. Тому не допускайте, щоб сторінки вашого сайту виглядали як нагромадження шматків інформації, абсолютно не пов'язаних між собою (за змістом і візуально!).

Також не варто нагромаджувати сайти великою кількістю текстової інформації, вона або не сприймається, або відверто ігнорується. Замість цього постарайтеся організувати поступове отримання інформації, без перевантаження користувача інформацією. Однак не варто також занадто подовжувати шлях до потрібної інформації великою кількістю посилань.

Правило 5. Зробіть контакт з вами простіше.

На жаль, більшість сайтів зараз можуть запропонувати тільки зворотний зв'язок або можливість задати питання через контактну форму. Дуже багато хто не люблять форми. Заповнювати їх нудно і довго. До того ж, ці форми, частіше за все, містять обов'язкові поля, які користувачі не хочуть заповнювати (телефон, адреса і т.п.).

Якщо ви все-таки хочете залишити функцію заповнення форм - створіть користувачеві альтернативний варіант. Залиште поштову адресу, на який користувач може відправити своє повідомлення просто і неструктурованих.

Правило 6. Однакова поведінка частин інтерфейсу.

Не повторюйте помилку дуже багатьох сайтів. Ця помилка полягає в тому, що один і той же інтерфейс поводиться по-різному в різних частинах сайту.

Наприклад, коли ви відображаєте список інформації, що складається із заголовків матеріалів для читання або контактів персоналу для зв'язку, ви залишаєте кнопку «Вгору», яка веде до початку частині списку. А на інших сторінках подібна кнопка веде до початку сторінки. Так ось, це призводить багатьох користувачів в лють. Здавалося б дрібниця, але ...

Правило 7. Дайте користувачам привід повернутися.

Багато веб-дизайнери та розробники сайтів настільки занурені в створення найкращих і вражаючих сайтів у всьому інтернеті, що використовують, до того ж, самі новітні технології, що забувають про найважливіше. Якщо сайт буде простим і зрозумілим, а також буде постійно публікувати свіжий, цікавий і корисний контент - користувачі обов'язково повернуться. Звичайно, зовнішній вигляд має величезне значення. Але ніщо так не гарантує успіх сайту, як високоякісний і актуальний контент.

Правило 8. Все має бути очевидно

Ви, як і я, звичайно ж, бували на сайтах, на яких ну просто неможливо зрозуміти, про що вони і взагалі навіщо. При самому першому відвідуванні користувач повинен миттєво зрозуміти, про що ваш сайт, навіщо він потрібен, а також ніж він може бути їм корисний.

Правило 9. Не пишіть величезних оповідань!

Контент сайту повинен бути написаний особливим чином. Він повинен бути коротким, змістовним і зрозумілим. І ні за що не перевантажуйте текст величезною кількістю термінів! Відвідувачі не повинні читати інформацію так, як ніби вони перегортають чергову сторінку нудною довгою книги.

Якщо інформація на сторінці не може моментально захопити увагу відвідувача, не може продовжувати його утримувати, то користувач просто закриє вкладку з вашим сайтом і відкриє прикордонну вкладку (на якій, швидше за все, буде сайт конкурента). У тих випадках, коли ви не можете позбутися від величезної маси термінів - створіть невеликий онлайн довідник або розмістіть розшифровку термінів в якомусь видному місці.

Правило 10. Швидке завантаження сайту

Це, звичайно, не секрет, що одна картинка може коштувати «тисячі слів». Але надмірне захоплення картинками і іншими візуальними матеріалами може привести до дуже довгої завантаженні сторінки. Як правило, користувачі дуже нетерплячі, і не витримують очікування появи сторінки.

Правило 11. Не використовуйте технології просто так

Якщо пояснити в двох словах - не використовуйте і не додавайте на сайт нове розширення, модуль або компонент, якщо він не змінює зовнішній вигляд сайту в кращу сторону, або якщо він не покращує його функціональність і продуктивність.

Правило 12. Тестування, тестування і ... знову тестування!

Ніхто не любить тестувати функціональність сайту.

Тестування забирає дуже багато часу і сил. Особливо гарне тестування. І це може бути неймовірно нудно. Проте, якщо сайт не працює так, як повинен, то яким би гарним він не був, скільки б актуальною і цікавою інформацією на ньому не було, користувач втрачає довіру і йде. Іде до конкурентів.

Висновок.

Хочеться відзначити, що це далеко не повний список всього, що необхідно хорошому успішному сайту. Відмінний сайт - це розробка сайтів луцьк, яка починається з моменту проектування майбутнього сайту, будь то Joomla, Wordpress, Бітрікс, Drupal, DLE, Open Cart і т.п., і закінчуючи щоденної підтримкою і веденням проекту.

Ми рекомендуємо вам слідувати цим правилам, бути уважними до дрібниць і деталей, адже з них і складається повноцінний образ будь-якого проекту.