Лаваш - це коржик з прісного тесту, який використовують як хліб на Кавказі, в Афганістані, Ірані та інших країнах азіатського світу. Нещодавно лаваш став користуватися великою популярністю і в Україні, тут з нього готують переважно закуски, а також різні другі страви та випічку. Національний вірменський хліб та лаваш на мангалі, сьогодні продається у всіх куточках нашої країни. Одні порівнюють його з пергаментним листом стародавнього манускрипта, інші називають дивом природи, створеним на вірменській землі. Історія лаваша незвичайна, цікава і налічує понад шість тисяч років. Причому за цей час рецепт зовсім не змінився.

З історії лаваша

На території сучасного Іраку раніше була держава під назвою Месопотамія. Давні люди, які жили на її території, готували перший хліб з диких злаків. Спочатку за допомогою каменів (у пізніший період зерна стали молоти спеціальними пристосуваннями) зерна подрібнювали до стану борошна, яке змішували з водою. З маси, що вийшла, на розпеченому камені випікали тонкі коржі.
Саме слово «лаваш» у перекладі з давньоассірійського «луаш» означає «замішувати». Традиційна піч, яка досі використовується для його випікання, називається «тандир». Будується вона у землі. Для того, щоб тепловіддача була вищою, внутрішні стінки печі обмазують глиною. Як паливо застосовується хмиз або сухий кизяк. Коржики прикріплюють до стін печі після повного прогоряння, а знімають спеціальним гачком з рукояткою.

Лаваш у сучасній кулінарії

Лаваш відомий у багатьох кухнях світу. Відповідно, виробляють його багато хлібопекарських підприємств. Щоправда, мало хто застосовує старі технології виготовлення, замість земляної печі використовуються електричні або газові печі для міні-пекарні.

Овочі, сир, риба та м'ясо - ось, мабуть, найбільш популярні, але не єдині види начинок, які можна зустріти в рулетах та пирогах з лаваша. На Сході його використовують для сервірування люля-кебабу, шашлику. У формі обгорнутого коржика він застосовується для бутербродів. Загорнутий у лаваш рис служить чудовим гарніром до м'яса. Ну і звичайно, без лаваша не обходиться знаменита страва в усьому світі — шаурма.

На сьогодні популярність вірменського хліба неймовірно велика. По-перше, він відмінно доповнює перші та другі страви. По-друге, лаваш можна використовувати як основу для унікальних страв, які стануть чудовим доповненням повсякденного та святкового столу.