У 2022 році відбулося подорожчання багатьох будівельних матеріалів. Це вироби для огорожі та покрівлі. Їх ціна піднялася через повномасштабну війну, яку розпочала росія в Україні з 24 лютого. Ми проаналізуємо ситуацію з заборами жалюзі, профнастилом та металочерепицею. Всі ці матеріали виготовляються з рулонної сталі. Також ми спрогнозуємо, яких змін чекати на будівельному ринку України.

Забори жалюзі — матеріал для огорожі, який виготовляється з рулонної сталі. А ситуація з цією сировиною на початку року склалася наступна. У 2021 році Україна закупила у постачальників бухти металу. У кінці зими та на початку весни 2022 року вони мали морем прийти до України. Але логістична структура була порушена, бо росія почала обстрілювати мирні міста. Тому Одеса та інші порти вимушено закрилися. Виник дефіцит рулонної сталі. Коли знайшлися перевалочні пункти в Туреччині, бухти металу довелося везти звідти автомобільними дорогами. А така доставка значно дорожча, ніж морем.

Як це вплинуло на вартість сировини? По-перше, зросла ціна на доставку. По-друге, в Україні злетіла вартість палива, і на транспортування доводиться витрачати більше. В результаті ціна на забори жалюзі злетіла на 29% порівняно з довоєнними часами. Плюс до перерахованих чинників варто додати ще й нестабільний курс валют. З місяця в місяць долар та євро ростуть, а гривня знецінюється. Якщо так буде продовжуватися й далі, то вартість забору жалюзі буде підвищуватися.

Ціна на профнастил виросла +34% в 2022 році

Подорожчання стосується також профнастилу, бо він теж, як забори жалюзі, виготовляється з рулонної сталі. Тому на нього вплинули ті ж самі чинники:

  • подорожчання доставки через порушення логістичної структури;
  • ріст ціни на пальне, що впливає на вартість транспортування рулонної сталі;
  • дефіцит сталі в Європі, тому там важко знайти замінники.

Також підвищується курс долара і євро відносно гривні. В результаті ціна на профнастил піднялася на 34% і навіть більше порівняно з показниками 2021 року. Додамо, що суттєво подорожчала товстолистова сталь 1,0 та 1,2 мм, з якої виготовляють вироби марок ПК-75 чи Т-92. Раніше як сировина використовувалась українська сталь. Її виробляв ММК ім. Ілліча. Тепер комбінат разом із Маріуполем розбиті через російську навалу. Пошук замінника в Європі дав результат, але там він коштує вдвічі дорожче, ніж українська сировина. Тому будемо сподіватися на якнайшвидше закінчення війни та відбудову Маріуполя і заводу.

Ціна на металочерепицю виросла +40%

Металочерепиця також подорожчала. Вона виготовляється з рулонної фарбованої сталі. Причому із трьох розглянутих категорій металочерепиця подорожчала найбільше. Це тому, що для виробництва квадратного метра треба більше металу порівняно з профнастилом чи забором жалюзі. Тому ціна на металочерепицю зросла більш як на 40% порівняно з довоєнними показниками. А попит на вироби впав тричі. Ринок металочерепиці рятує те, що мешканці деокупованих територій України повернулися додому і почали ремонтувати дахи своїх будинків. Адже зима 2023 року прийде швидко.

Чого чекати від будівельного ринку України в майбутньому? Вартість матеріалів буде підвищуватися, якщо долар та євро продовжать підніматися. Коли курс валют стабілізується, а гривня укріпиться на міжнародному ринку, тоді вартість покрівельних матеріалів та огорожі перестане рости. А єдине, що зупинить ріст долара і євро, — перемога України над росією. Тому вірмо в ЗСУ та працюймо далі!