Z4u0xwdwdKYlh47ThgDe8NkUIwlkzOziTd0qQYT5-RL_rkxmqnIxvE7Ya8ghg0ScG0wxIVWNR56A_a_ozptk1dOwPGM1DKb-BIj7HSoxieTHp3ehQPDU-sXnURDbL4ZZ2JhONTTkG09meDK9FIiDoAo

Ще пів року тому американський долар котирувався по 36-37 грн, тоді як зараз (квітень 2024 року) 1 долар вже коштує 39,90 грн, а тобто майже 40 гривень. Така різка зміна здивувала багатьох: щоб допомогти розібратись, підготували матеріал, де розповіли, чому росте курс долара та що впливає на котирування.

Зростання попиту на валюту

Саме весною та влітку щороку зростає попит на валюту: люди активно купують долари, щоб за них придбати омріяну автівку чи квартиру, замовити з-за кордону літні предмети одягу та оплатити відпустку (якщо вона проходить в іншій країні). Пояснюється це тим, що теплі пори року ніби дають нам енергію та сили (все це — вітамін Д) на нові звершення та дії. Крім того, робити ремонт влітку в новій оселі комфортніше, ніж взимку, та і їздити по місту на новій автівці теж. Таким чином, чим більше охочих придбати долари, тим вищий курс.

Сезонність — важливий фактор і для бюджетних витрат, які також зростають восени та влітку: за 3 місяці 2024 року, держвитрати зросли на 13,4% порівняно з січнем-березнем 2023 року. Багато цих витрат відбуваються у валюті, що й обмежує ринкову пропозицію.

Курс валют ІдеяБанк допоможе дізнатись актуальний ринковий курс, порівняти готівкові та карткові курси, а також розрахувати потрібну суму у конвертері валют. Відвідайте будь-яке відділення банку та придбайте валюту без відкриття депозиту.

Впровадження керованої гнучкості курсу

В жовтні 2023 року НБУ змінив курс з фіксованого на «керовану гнучкість курсу». На відміну від плаваючого курсу, тут регулятор все ж контролюватиме котирування та залишиться головним гравцем на валютному ринку. Наприклад, НБУ вже компенсує дефіцит валюти та намагається вирівняти офіційний та готівковий курси, в результаті чого долар й дорожчає. В Нацбанку пояснили, що «курс може як послаблюватися, так і посилюватися, коли ситуація покращується».

Метою такого рішення є збереження курсової стійкості, повернення до інфляційного таргетування, посилення валютного ринку та зменшення ризиків накопичення валютних дисбалансів.

Зменшення експорту 

Через мітинги на кордоні з Польщею кількість експорту українських товарів, а саме зерна, зменшилась, що також вплинуло на курс долара. Річ у тім, що експортери отримують за товари валюту, яку потім повертають в країну та обмінюють на гривні для закупівлі матеріалів і сплати податків. Таким чином, експортери представляють сторону пропозиції, і через зменшення експорту зменшується і пропозиція. Охочих купити долари багато, а ось тих, хто бажає їх продати, куди менше, через що й зростає курс.

Часткове відновлення економіки

Порівняно з 2022 роком, стан економіки України значно покращився: реальний ВВП за 2023 рік зріс майже на 6%, що є позитивним показником. Бізнес відновлює роботу, українці повертаються з-за кордону, а населення активно працює й відкриває власний бізнес. Люди більше не поспішають здавати свої долари, щоб забезпечити себе, а тому пропозиція зменшується, а попит активно збільшується.