Рівень газифікації житлового фонду в Україні становить близько 75%. На міста припадає 85%, на сільську місцевість — 55%. Щоб природний газ використовувався мешканцями квартир і приватних будинків з максимальною ефективністю, забезпечуючи комфортне і затишне проживання, потрібне відповідне газове обладнання. Під цим поняттям маються на увазі не тільки газові плити, газові проточні водонагрівачі, опалювальні котли та конвектори. Сюди також входять газові лічильники, вузли розподілу та обліку, сигналізатори газу, газові редуктори й шланги.
Категорії газових приладів і пристроїв, що використовуються в побуті
Домашнє газове обладнання застосовується для опалення, приготування їжі та нагріву води. Воно ділиться на кілька категорій залежно від функціональності та призначення. Класифікація має такий вигляд.
- Газові плити, варильні поверхні та духовки. Використовуються для приготування їжі. Можуть бути з відкритими або із закритими конфорками. Деякі моделі оснащені духовками (газовими або електричними).
- Газові одноконтурні та двоконтурні котли. Призначені для автономного опалення будинку та гарячого водопостачання. Одноконтурні моделі використовують тільки для опалення, двоконтурні працюють як для опалювальної системи, так і для нагріву гарячої води. Існують котли підлогового та настінного монтажу.
- Газові водонагрівачі (колонки). Використовуються для нагріву проточної води. Компактні пристрої, зазвичай, встановлюються на стіні.
- Газові конвектори. Пристрої індивідуального опалення призначені для обігріву окремих кімнат і невеликих приміщень. Випускаються в підлоговому і настінному варіантах установки.
- Інфрачервоні газові обігрівачі. Призначені для локального обігріву приміщення або окремої ділянки відкритого простору. Можуть встановлюватися на підлозі, кріпитися до стіни або підвішуватися до стелі.
- Газові грилі. Застосовуються для приготування їжі (барбекю, гриль). Існують портативні (похідні), пересувні (мобільні) і стаціонарні газові грилі.
- Газові електрогенератори. Генератори електроенергії з ДВЗ, що використовують газ як паливо. Застосовуються як резервне або автономне джерело електроенергії.
- Газові лічильники та системи контролю. У цій категорії лічильники для обліку витрат газу і системи автоматичного вимкнення газу в разі витоку або аварійної ситуації.
Особливості газових приладів
Головна вимога, що висувається до газового обладнання - це його висока якість і надійність. Використовуватися можуть тільки сертифіковані прилади та вироби. Встановлювати будь-яке газове обладнання повинен сертифікований фахівець. Експлуатувати його потрібно відповідно до правил безпеки.